Také už jste se někdy nechali zlákat nějakou detoxikační dietou nebo kúrou? Nejste rozhodně jediní – pod tlakem internetových magazínů již jistě kdekdo tomuto trendu podlehl. Pokud se ale podíváme na celou věc pořádně, nezbývá než konstatovat, že je to opět jen nafouknutá bublina bez reálného vědeckého základu.
Detox, tedy snaha vyplavit z těla škodliviny, ve skutečnosti obstará naše tělo úplně samo. Dennodenně jej zajišťují naše játra, ledviny, plíce, ale i kůže. Zapomeňte tedy na pití džusů nebo zeleninový šťáv, většinou je to jen dobrá cesta, jak z vás vytáhnout peníze.
Pěkně drahé ovocné šťávy
Vědecky je přitom tento mýtus již nějakou dobu vyvrácen. Detox se stal populární až v poslední době, kdy nám uspěchaný životní styl, stres a špatné životní prostředí způsobují stále více zdravotních potíží. A přesně to dává obchodníkům žolíka do ruky – nabízejí rychlé a spolehlivé diety k očištění od veškerých popsaných vlivů. Při troše zdravého rozumu je ale jasné, že nic takového jako detox s pomocí džusů nedává smysl.
Mezi běžné detoxikační postupy patří například dieta s ovocnými šťávami. Při ní se po dobu až jednoho týdne nahrazují všechny hlavní chody tekutinami, tedy ovocnými šťávami. A ideální je samozřejmě, když vám tuhle šťávu někdo připraví na míru a naservíruje v plastové hezky polepené lahvičce, která slibuje „hory doly“. Je pravdou, že podobná prudká změna stravy způsobí tělu nepříjemný šok, ale i s tím propagátoři těchto metod počítají. Mezi běžné příznaky detoxikace totiž patří právě únava, nevolnosti, nechutenství nebo hlad. Podle toho ale poznáte, že vaše tělo usilovně pracuje na očistě.
Detox obstará naše tělo
Není totiž důvod domnívat se, že by se v našem těle měly usazovat nějaké toxiny. Jinak bychom bez těchto zázračných léčebných kúr už dávno trpěli závažnými potížemi, nebo rovnou umírali. Ve skutečnosti se o očistu našeho těla starají velmi dobře naše ledviny, játra, kůže a plíce. Celou tuhle zázračnou detoxikaci si tedy tělo zajišťuje zcela samo.
Problém spočívá samozřejmě i v samotné definici toxinů, které podle internetu představují pouze jakési nespecifikované jedovaté látky, které naše tělo neumí samo vyloučit. O průběhu očistné procedury se obvykle nedozvíte nic ani na obalech přípravků, všechno se sází na jednu kartu – na víru, že člověk je ochoten uvěřit čemukoliv, co mu slibuje jednoduché řešení problému.
Zahráváte si se zdravím
Ne každá detoxikační metoda je ale zcela šetrná. Některé po vás chtějí pouze konzumaci ovocných šťáv, ale jiné vyžadují daleko tvrdší kalibr – třeba průplach tlustého střeva, kde se údajně koncentrují jedy. Takový zásah do těla však již může být reálně nebezpečný, a pokud vám nezpůsobí vážnější problémy, můžete minimálně počítat s průjmem nebo zažívacími potížemi.
Někteří „odborníci“ na detox jdou v klamání zákazníků ještě dál. Doporučují léky, které obsahují speciální polymerační složky. Ty se v tělesných útrobách smíchají s exkrementy a vytvoří podivnou plastickou hmotu, jež následně vyvolá dojem, že vaše tělo skutečně vyloučilo navíc něco škodlivého. A vy si pravděpodobně přípravek koupíte znovu, protože sami na vlastní oči vidíte, že funguje.
Klamání zákazníků
Tyto praktiky ve skutečnosti nelze nazvat jinak než jako klamání spotřebitelů, které má potenciál způsobit skutečně vážné škody. Různé společnosti slibují jednoduché řešení našich špatných stravovacích návyků, což je ale zcela nerealistické očekávání. Propaganda však v tomto směru stále velmi dobře funguje. Hodnota globálního trhu s detoxikačními produkty dosáhla v roce 2018 1 168 miliard korun a také v následujících letech rostla a zřejmě dále poroste.
Napiš komentář