Rekordy ulic: Která je nejširší, nejstrmější nebo nejklikatější?

Rekord dnes může držet kdekdo a za kdeco. Ale napadlo by vás, že rekordmani jsou i mezi ulicemi? Přitom na ulicích jako takových ani není nic zajímavého – prostě jen domy a domy, všude, kam se podíváš. Přesto se najde pár exemplářů, které určitě stojí za zmínku. Které to jsou a kde se po nich můžete projít?

Avenida 9 de Julio, Argentina 

V každém směru najdete úctyhodných sedm pruhů pro auta, další tři na krajích a mezi tím vším ruchem ještě pásy zeleně, aby to nebylo tak moc betonové a smutné. Takový kolos, který se pyšní titulem nejširší ulice na světe měří na šířku úctyhodných 140 metrů. Není divu, že Avenida 9 de Julio, procházející částí argentinského hlavního města Buenos Aires, nemá co do šířky na světě konkurenci.

Stavěla se přitom docela dlouho a v plánu byla ještě déle. První zmínky o ní jsou doložené již od konce 19. století, ovšem až v červenci 1937 byla tato majestátní třída otevřena veřejnosti. Stalo se tomu tak symbolicky přesně na výročí vyhlášení argentinské nezávislosti (9. 7. 1816). Na magistrále lze narazit na celou řadu památek, kdy nejslavnější je obří obelisk nebo socha Dona Quijota.

Baldwin Street, Nový Zéland

Co je právě na této nenápadné uličce tak významné? Velice rychle byste to pochopili, kdybyste se pokoušeli po ní projet na kole nebo skateboardu – užili byste si skutečně divokou jízdu. Je totiž vůbec tou nejstrmější ulicí na světě – sklon tu dosahuje okolo 35 %, což odpovídá zhruba červené lyžařské sjezdovce. Baldwin Street ve městě Dunedin na Novém Zélandu jinak ničím zvláštním nevyniká. Ulici lemují klasické obytné domy, ale v horní části je zpevněná betonem namísto asfaltu – ten by totiž v horkých letních dnech mohl roztávat a stékat dolů. Dokonce zde v roce 2019 proběhlo drama, kdy jí byl titul nejstrmější ulice světa odebrán! Pen Ffordd Llech ve městě Harlech ve Walesu prý měla být ještě o jedno procento strmější. V dubnu 2020 se ale konalo oficiální přeměření a prvenství se vrátilo opět Baldwin Street.

Spreuerhofstraße, Německo 

Pokud jste širších rozměrů, raději si vyberte jinou cestu. Pokusit se projít touhle ulicí by se vám mohlo vymstít. Spreuerhofstraße v německém městě Reutlingen totiž v tom nejužším bodě měří pouhých 31 centimetrů a v nejširším slabých padesát! Díky tomu je zapsána jako vůbec nejužší ulička. Postavena byla v roce 1727, v rámci rekonstrukce města po velkém požáru, ale ne že by byla úplně v plánu – prostě zde tak nějak zbyla. Nenechte se zmást tím, že titulem nejužší ulice se někdy neprávem pyšní prastará Parliement Street v anglickém Exeteru. Ta má však v nejužším úseku plných 64 centimetrů, takže k rekordu má skutečně daleko.

Ebenezer Place, Skotsko

Ulička zvaná Ebenezer Place ve skotském městečku Wick má pouhé dva metry, přesně 206 centimetrů. Najdete na ní pouze jediný dům, respektive spíše jen vchod do hotelu Mackays, který tu nechal vybudovat roku 1883 obchodník Alexander Sinclair. Právě on dostal nařízeno od vedení města, aby tento růžek u domu nějak pojmenoval. 

Fouad, Egypt 

Legenda praví, že v roce 331 př. n. l. se architekt Deinokrates procházel podél Středozemního moře právě na místech, kde postupně rostlo město Alexandria. Cesty zde zatím byly jen provizorně vyznačeny křídou či zrnky obilí, Deinokrates už ale v mysli nosil představu velkého a širokého bulváru, který by spojil východní Sluneční bránu se západní branou Měsíční. Takto prý vznikla tzv. Kanopská cesta (Via Canopúica), kterou se chodilo do proslulého zábavního střediska Kanópu. Dnes už se ulici říká Fouad, ale atmosféra je zde snad skoro stejná jako před mnoha lety. Najdete zde malé obchůdky, hostince a kavárničky a asi by vás ani nenapadlo, že se nacházíte v možná nejstarší dodnes obydlené ulici.

Vermont Street, USA 

Co by vám připadalo jako klikatější? Osm prudkých zatáček, anebo jen sedm, ale ostřejších a na kratší délce? Nevěřili byste, kolik se kvůli titulu nejklikatější ulice světa vedlo sporů. Už léta o něj soupeří Vermont Street a Lombard Street, které obě najdete v San Francisku. V Guinessově knize rekordů je zapsána Vermont Street, ale ta druhá je přeci jen o něco slavnější, a to díky tomu, že posloužila jako skvělá kulisa v řadě známých filmů. Proč ale byly ulice postaveny takto zakroucené? Obě jsou ve velkém sklonu a jinak by zde byl až příliš velký sklon.

ZDROJ: Časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Cherene Pearl: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ulice-obloha-domy-budovy-1321093/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *