Věda může být i zábava – přesvědčit o tom většinovou společnost se vždy snažili její popularizátoři, kteří uchopitelnou a zajímavou formou šíří osvětu a pomáhají nám lépe chápat vědu a techniku a naučit se k ní mít vztah, i když většině z toho vůbec nerozumíme. Kdo byly tyto osobnosti a o co se zasloužily?
Carl Edward Sagan: astronom, astrofyzik
Jeden z nejslavnějších popularizátorů vědy, Carl Sagan, napsal více než šest set odborných prací a podílel se na vydání úctyhodných dvaceti knih. Byl také jedním z autorů velmi dobře známého seriálu Cosmos: Cesta do neznáma, který získal řadu ocenění a dívaly se na něj miliony diváků v mnoha zemích po celém světě. Jeho velkou vášní bylo hledání mimozemských civilizací a sám Sagan také navrhl podobu prvních fyzických zpráv, jež zamířily do vesmíru s cílem oslovit případné jiné civilizace. Byly to jakési kovové destičky pokryté piktogramy a k tomu byla připojena dvojice zlatých desek se „zvuky Země“.
sir David Frederick Attenborough: přírodovědec, komentátor
Jméno Davida Attenborougha je po celém světě velmi známé, snad ani není třeba jej více představovat. Již více než šedesát let je úzce propojen s dokumentární činností. Nejvíc se proslavil sérií naučných pořadů Life, kterou vytvořil se stanicí BBC. Jeho dokumenty bývají velmi zajímavé, plná informací, ale také divácky atraktivní a poutavé – málokdo udělal pro popularizaci vědy tolik jako on. Je také držitelem Primetime Emmy Award, za práci komentátora a vypravěče, a v anketě BBC se umístil mezi stovkou nejvýznamnějších Britů historie. V poslední době zaujal především svým snímkem na A Life on Our Planet vysílanou Netflixu, kterým varuje před globálními změnami.
Neil deGrasse Tyson: astrofyzik
V roce 1996 se stal ředitelem newyorského Haydenova planetárie a až do roku 2005 se věnoval psaní sloupků pro magazín Natural History. Kromě toho však také stihnul napsat šestnáct knih, na stanici PBS uváděl popularizační pořad Nova ScienceNow a objevil se také v mnoha filmech i seriálech. Jeho přínos pro kosmický program byl natolik významný, že za něj obdržel medaili NASA Distinguished Public Service Medal. Zároveň si vysloužil ocenění Public Welfare Medal, která je tradičně udělována lidem s mimořádnými zásluhami na popularizaci vědy a techniky.
William Sanford Nye: inženýr
Popularizátor známý jako Bill Nye původně pracoval jako mechanik ve společnosti Boeing. Letecký průmysl však brzy opustil a změnil poměrně radikálně svou kariéru – stal se komikem. V roce 1993 pak pro americkou televizi KCTS-TV vytvořil naučný dětský pořad Bill Nye the Science Guy neboli „vědátor Bill Nye“, který zaujal nejen malé, ale i dospělé, a stal se z něj velmi úspěšný pořad. Nové epizody se natáčely až do roku 1998, přičemž si show vysloužila 23 nominací na cenu Emmy a 19 jich také proměnila. Nye se stal seriálovou superstar a získal i mnoho dalších rolí ve filmech či seriálech.
Valerie Jane Morris-Goodallová: bioložka
Nesmíme zapomenout i na tuto slavnou ženu, která svůj život zasvětila studiu šimpanzů. Lásku ke zvířatům v sobě odhalila již v útlém věku a zasvětila jim celý život. Po ukončení studia na vysoké škole se ještě nějakou dobu angažovala přímo na univerzitě jako přednášející, ale poté odcestovala do Afriky a začala tam spolupracovat s primatologem Louisem Leakeyem. Právě on jí představil šimpanze a pomohl jí nastartovat výzkum, který trvá už šedesát let. Díky práci Jane Goodallové dnes už víme třeba to, že tyto opice dokážou projevovat emoce, umí používat nástroje a v jejich stravě hraje roli i maso. Věhlasná bioložka se stala rovněž zakladatelkou ochranářské organizace a od roku 2002 působí jako posel míru OSN.
ZDROJ: wikipedia.com
Zdroj obrázků Pixabay
Napiš komentář