Klimatologové i další odborníci na počasí a procesy v přírodě varují, že voda nebezpečně ubývá a celé lidstvo stojí na prahu velké krize. Jsou ale oblasti, kde je toto riziko větší než jinde a kritický nedostatek vody je doslova na dosah – a jedním z nich je i Kapské město v Jihoafrické republice.
Metropoli, která leží na pobřeží jižní Afriky a je domovem více než 4 milionů lidí, již několikátý rok sužují extrémní sucha. A podle předpovědí se ani výhledově město nedočká dešťů, jež by mohly katastrofu odvrátit. Zásoby vody se tedy nezadržitelně snižují a krize je prakticky nevyhnutelná. Místní úřady se mezitím snaží najít náhradní řešení a zároveň vyzývají místní občany k maximálním úsporám vody. Lidé by měli omezit sprchování na minimum, nezalévat vodou trávníky a záhony, nenapouštět bazény. Ale kolik lidí se těmito doporučeními skutečně řídí, to je otázka.
Každý musí začít u sebe
Podle doporučení by měl jeden člověk spotřebovat méně než 87 litrů vody denně. Ač se to na první pohled může zdát jako docela velkorysé číslo, ve skutečnosti každý z nás v České republice denně spotřebuje více než 100 litrů vody. A to žijeme v mírném klimatu, kde nepanují tak vysoké teploty jako právě na jihu Afriky. Pro porovnání je ale třeba uvést, že průměrný Newyorčan denně spotřebuje až 400 litrů vody.
Přitom ještě nedávno bylo Kapské město vyhlášené svými bohatými přírodními zásobami, neboť leží v geologické „misce“ pod Stolovou horou, díky níž ho vždy vyživovaly vydatné zimní srážky. Jenže za poslední roky to přestává platit.
Katastrofa se dá odvrátit, ale vyžadovalo by to skutečné úsilí každého obyvatele. V současnosti, ale přibližně polovina všech obyvatel města doporučení ignoruje nebo se tváří, že se jich netýkají. Problémem jsou samozřejmě hlavně velké hotelové komplexy s bazény, kde se navíc neuvěřitelné množství vody spotřebuje na praní prádla. Tyto kolosy se těžko přesvědčují, že je nutné začít dělat věci jinak, jednoduše jedou na zisk. A bez bazénů a prvotřídního servisu by nepřijeli zákazníci.
Zdá se tedy, že africká metropole nenávratně spěje ke katastrofě. Miliony lidí odpojených od dodávek vody budou dostávat příděly – a nůžky mezi bohatými a chudými se rozevřou zas o něco víc. Záložní plán totiž počítá s tím, že kdo si nebude moci dovolit drahé dodávky vody, bude si pro životodárnou tekutinu muset jezdit do několik kilometrů vzdálených výdejních míst. Pokud tato situace skutečně nastane, počítalo by se s přídělem okolo 25 litrů na den na osobu, což je ještě daleko méně než doporučovaných 87 litrů.
Nemyté vlasy na protest
Symbolem uvědomělých občanů se prý staly nemyté vlasy a objevil se i kontroverzní projekt, který umožňuje online monitorovat spotřebu vody v domácnostech. Díky tomu by tedy bylo možno přesně určit, kdo spotřebu překračuje. Na základě městské vyhlášky dostane pokutu každá domácnost, jež měsíčně překročí spotřebu 20 hektolitrů.
Objevují se však i kritické názory, že za nedostatek vody může především zkorumpované vedení města a klimatické změny hrají až sekundární roli. Odborníci však situaci jednoznačně přičítají změně klimatu. I když se podobné problémy objevily již dříve a v Africe obecně není nedostatek vody ničím výjimečným, přesto je sucho posledních let zcela extrémní. Připravit se na takovou situace jednoduše nedá, pouze se dá zmírňovat její následky a začít se chovat zodpovědněji při svém každodenním nakládání s vodou.
Bohužel se ale kritické sucho ani zdaleka netýká jen Afriky. I další oblasti na světě bojují s nedostatkem vody a extrémními vedry. Jedna z posledních studií přinesla znepokojivou prognózu, podle níž už koncem tohoto století zažijí téměř tři čtvrtiny světové populace vedra ohrožující na životě. Mezi další přímo ohrožená města prý patří Tokio, Dillí, Mexiko City, Šanghaj, Peking nebo i Los Angeles.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Napiš komentář