Ohňostroje: Krátká podívaná s dlouhodobými důsledky

Ohňostroje jsou neodmyslitelnou součástí oslav, festivalů a dalších významných událostí. Nabízejí nejen vizuální podívanou, ale i symbolický způsob, jak dodat oslavám tu správnou atmosféru. Ale jaká je jejich cena pro životní prostředí? V časech, kdy klimatické změny stále více ohrožují naši planetu, je na místě zamyslet se nad dopady těchto pyrotechnických hračiček. Možná vás překvapí, že jejich vliv na životní prostředí je daleko horší, než jste si představovali.

Co jsou ohňostroje?

Ohňostroj je v podstatě kombinace chemických sloučenin, které po zapálení vytvářejí explozi s barevnými efekty. Základem je černý prach (směs dusičnanu draselného, uhlí a síry), který zajišťuje samotnou explozi. Barevné efekty vznikají přidáním minerálů jako stroncium (pro červenou), baryum (zelená) nebo sodík (žlutá). Tyto chemické sloučeniny jsou umístěny do obalu s rozbuškou, která je odpálí do vzduchu. Ovšem co jde nahoru, musí jednou spadnout také zpět dolů.

Dopad na ovzduší

Ohňostroje produkují řadu toxických látek, které negativně ovlivňují kvalitu vzduchu. Mezi tyto látky patří oxid uhličitý (CO2), oxid uhelnatý (CO), oxidy dusíku a jemné částice, které se dostávají hluboko do plic a mohou způsobovat zdravotní problémy. Například během svátku Diwali v Indii se znečištění vzduchu několikanásobně zvýší, včetně koncentrace jemných částic, které mohou překročit bezpečné limity až 35krát. To nezní zrovna pozitivně, že? Je sice pravda, že spotřeba ohňostrojů spíše klesá, ale pořád je Štědrý den a Silvestr plný těchto barevných show, které po sobě ve vzduchu ale zanechávají značnou spoušť.

Hrozba pro zvířata

Pro zvířata je hluk a světelné efekty ohňostrojů stresující a často může vést k velmi nebezpečným situacím. Zvířata, která mají vyšší citlivost na hluk, mohou opouštět svá stanoviště, ztrácet se nebo se dostávat do situací ohrožujících život, jako je sražení autem. V extrémních případech mohou ohňostroje způsobit smrt stovek ptáků, jak tomu bylo například v Itálii na Silvestra roku 2021. Jednoduše pro přírodu nejsou ohňostroje nic žádoucího. Podobný neklid zažívají také domácí zvířata, která tyto noci tráví zalezlá od postelí a mnoho z nich zažívá opravdu nepříjemný stres a strach. Pokud jste tedy majitelé domácích mazlíčků, jistě jim nechcete zbytečně způsobovat trápení.

Znečištění půd a vody

Chemické sloučeniny z ohňostrojů, jako je perchlorát, kontaminují půdu i vodu. Perchlorát, používaný jako oxidant v ohňostrojích, se může dostávat do podzemních vod a negativně ovlivňovat různé živé organismy, včetně ryb. Navíc dochází ke znečištění mikroplasty, které se po explozích dostávají do vodních toků a narušují ekosystémy.

Možná řešení

Některé země a města hledají alternativy, jak snížit negativní dopady ohňostrojů. Například v italském Collecchiu se používají tiché ohňostroje, které minimalizují stres pro zvířata. Kanadská města jako Banff a Canmore nahrazují tradiční ohňostroje pyrotechnickými efekty s nižší hlučností a výškou. Jinde se testují dronové show nebo laserové efekty, které poskytují podobnou podívanou bez negativních ekologických dopadů.

Každý může přispět

Každý z nás může podniknout kroky ke snížení dopadů ohňostrojů na životní prostředí. Informování o problému, podpora petic za ekologická opatření nebo kontaktování místních zastupitelů mohou pomoci změnit situaci.

Ohňostroje mohou být krásné, ale jejich cena je příliš vysoká. V době, kdy se klimatická změna stává naléhavým tématem, je načase zamyslet se nad trvale udržitelnějšími způsoby oslav, která nebudou způsobovat potíže zvířatům, ani životnímu prostředí.

ZDROJ: https://earth.org/environmental-impact-of-fireworks/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: rovenimages.com: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/949592/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *