Pokud máte tento problém, dost možná o něm ani nevíte – nejčastěji se jeho důsledky projeví při preventivní zubní prohlídce, kdy vám může lékař sdělit, že vaše zuby nejsou zrovna v ideálním stavu. Právě skřípání zubů v noci totiž může způsobit poškození zubů, ale může vést i k jiným problémům.
Skřípání zubů je samozřejmě něco nechtěného a nepříjemného. Nejde však jen o něco, co vyjadřuje naši nelibost, ale může jít také o problém medicínský, který způsobuje mnoha lidem zdravotní obtíže. Tato nepříjemnost, která se odborně nazývá bruxismus, se naštěstí dá léčit.
Problém, o kterém ani nevíte
Bruxismus je zdravotní problém, kdy nemocný skřípe, drtí nebo cvaká zuby o sebe. Dělá to nevědomky a často nejen, když spí, ale třeba i v průběhu dne, aniž byste o tom věděl. Aktivity žvýkacích svalů bývají rozděleny do dvou kategorií. První je funkční svalová aktivita, což zahrnuje žvýkání, mluvení a polykání. Druhou kategorii tvoří parafunkční aktivita, která zahrnuje bruxismus – nevědomou aktivitu čelistních svalů v podobě svírání a tření zubů. Kromě skřípání zubů může jít ale také třeba o potíže zahrnující kousání rtů, tváří nebo jazyka, žvýkání žvýkaček, cucání palce, kousání nehtů apod. Kvůli těmto opakujícím se aktivitám dochází k poškození tkáně nebo jiné struktury, což může vést k trvalým zdravotním následkům.
Nebezpečí poškození zubů
Mírný bruxismus se často ani nediagnostikuje a nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu. Nicméně u některých lidí se tyto potíže mohou stupňovat až natolik, že způsobují postižení čelistí, bolesti hlavy, poškození zubů a další problémy. Sami můžete bruxismus odhalit jen těžko, a proto se nebojte zeptat partnera, jestli si nevšiml nějakých takových problémů.
Příznaky onemocnění mohou být velmi různorodé. Nejčastější a nejznámější je noční skřípání zuby a jejich svírání, které samozřejmě často vydává zvuky a může probudit vašeho partnera. Taková aktivita vede ke snížení kvality zubů – ty mohou být zploštělé, rozpraskané, drolivé či uvolněné. Bruxismem obroušená zubní sklovina také obnažuje hlouběji uložené vrstvy zubů, což způsobí jejich vyšší citlivost a bolestivost.
Čelistní svaly mohu být také velmi unavené či napjaté, čelist může být zablokovaná a otevírání úst náročné, nebo až nemožné. Bolest se může dále šířit do krku či tváří. Postižení se často bolestivě rozšíří až do uší nebo do hlavy. Typické proto bývají i časté a tupé bolesti hlavy, které typicky začínající v oblasti spánků.
Proč tyto problémy vznikají?
Pátrání po příčinách bruxismu může být náročný úkol. Obvykle je příčin více. Faktory způsobující bruxismus mohou být tělesné, psychické i genetické. Během dne může být skřípání zubů nejčastěji vyvolané emocionálním prožitkem – například při úzkosti, stresu, hněvu nebo napětí. Může se také jednat o způsob, jak se vyrovnat se zátěžovou situací. Spánkový bruxismus může být vyvolán nechtěnou aktivitou žvýkacích svalů. Na vině bývá nezřídka chronický stres. Přitěžující faktorem může být i věk. Bruxismus je nejčastější u malých dětí, často však přetrvává až do dospělosti. Psychické nastavení hraje také roli – trpí jim častěji lidé se sklonem k agresivitě, soutěživosti nebo hyperaktivitě.
Bruxismus může být i vedlejším účinkem při užívání některých léků, zejména pak antidepresiv. K potížím může přispívat i kouření tabáku, nadměrné pití kofeinových nápojů, alkoholu nebo užívání rekreačních lehkých drog.
Psychika hraje klíčovou roli
Bruxismus se často může přidávat k již existujícím poruchám jako jejich doprovodný příznak. Může být součástí Parkinsonovy nemoci, demence, gastroesofageální refluxní choroby, epilepsie, nočních běsů či poruch spánku. Není třeba se obávat, že by skřípání zubů mělo mít nějaké dramatické zdravotní následky, ale je vhodné jej nějak řešit. Vážné potíže totiž mohou způsobit postižení zubů, velké bolesti čelistí a oblastí tváře nebo třeba migrény.
Diagnostiku bruxismu obvykle jako první provede zubní lékař, který odhalí jeho známky při preventivní zubní prohlídce. Může zhodnotit jeho pokročilost, změny na zubech a ústech a stanovit závažnost onemocnění i nutnost eventuální léčby.
Nebojte se – řešení existuje
Léčba bruxismu by měla především pátrat po primární příčině obtíží. Je dobré navštívit specialistu, který se specializuje na spánkové poruchy a požádat jej o konzultaci. Obvykle se provádějí další testy včetně spánkové analýzy, která zhodnotí to, jak často k bruxismu dochází a případně i co jej vyvolává.
Je možné, že bruxismus sám od sebe odezní, zejména pokud dojde ke zlepšení primárních obtíží. Je však důležité o svém problému vědět, a především pečlivě dodržovat zubní hygienu a dbát na ochranu poškozených zubů. Je také možné nechat si na míru vyrobit ochranné pomůcky a dlahy, které během spánku udrží zuby oddělené a chrání je proti vzájemnému otěru.
Co ještě může pomoci?
Kromě konzultací s odborníky a dodržování jejich rad se zaměřte na celkovou změnu životního stylu včetně lepšího zvládání stresu a kvalitní spánkové hygieny. Potíže může ovlivnit třeba také poloha během spánku. Na předpis je pak možné dostat látky uvolňující svalové napětí, injekce botulotoxinu, užívání psychiatrických medikamentů apod.
Je však třeba pamatovat na to, že bez aktivního řešení problému asi ke zlepšení nedojde, zejména pokud už nejste v dětském věku. Nebojte se tedy při podezření kontaktovat svého lékaře a situaci řešit.
ZDROJ: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bruxism/symptoms-causes/syc-20356095
ZDROJ obrázku: Pexels
Napiš komentář