Příroda je někdy naprosto kouzelná. Těžko uvěřit, co vše dokázala stvořit. Někdy nám údivem padá brada, a o to více to platí tehdy, když se můžeme dostat do nějakého velké kaňonu. Jsou na něm totiž vždy patrná ty dlouhá tisíciletí, kdy se kousek po kousku odehrávala v krajině změna, která nakonec vyústila v takto krásný přírodní monument. Dnes se podíváme na některé z těch největších a nejkrásnějších kaňonů světa.
Na řece Indus
Možná jste o ní nikdy neslyšeli, ale ve skutečnosti je pákistánská soutěska Indus tím vůbec nejhlubším kaňonem světa. Nachází se v místech, kde mohutná řeka Indus protéká himalájským masivem a prochází pod horou Nanga Parbat, která je s výškou 8 125 metrů devátou nejvyšší horou naší planety. Obří kaňon má hloubku více než 7 kilometrů. Některé části lze tedy z vrchu spatřit pouze za jasného dne, kdy je možné dohlédnout natolik daleko dolů. Po kaňonu se dá i projet a je to skutečně dech beroucí zážitek. Přímo od řeky ční několikasetmetrové až kilometrové skalní stěny a k tomu odvážně postavené mosty s cestami vedoucími do zapadlých vesniček.
Kings Canyon
Kings Canyon neboli také Královský kaňon najdeme asi 350 kilometrů od Alice Springs v Austrálii. Je výsledkem dlouhodobé eroze v nitru nehostinné pouště. Propadá se až do hloubky 100 metrů a v jinak velmi rovinaté krajině vytváří jakýsi přírodní amfiteátr. V údolí zurčí říčka Kings Creek, díky které vznikají svěží jezírka a tůně, jež dávají životodárnou vodu živočichům i rostlinám. Pro domorodce má toto místo velký náboženský a rituální význam a patří k nejposvátnějším místům celé Austrálie. Vlhké oblasti na dně kaňonu byly pro domorodce vždy také mimořádně důležité v období sucha.
En-š’
Kaňon v provincii Chu-pej může být bez nadsázky řazen mezi nejkrásnější místa Číny, ne-li celé planety. Údolí dlouhé 108 kilometrů, jež vyhloubila řeka Čching-ťiang, lemují strmá skaliska porostlá stromy a keři. Ve skalních stěnách se pak nachází přes dvě stě jeskyní, z nichž některé ještě zdaleka neodhalily všechna svá tajemství. Do širšího povědomí se ale krásy kaňonu dostaly až docela nedávno. En-š’ byl totiž inspirací pro film Avatar a posloužil jako předloha planetky Pandora. Od té doby do něj každoročně putují desítky tisíc lidí a obdivují jeho jedinečnou krásu.
Barranca del Cobre
V překladu se jedná o Měděný kaňon. Nachází se v Mexiku a tvoří jej šestice menších kaňonů o celkové délce až 1500 kilometrů. Každý z kaňonů je jedinečný a pyšní se velkolepou scenérií i nádhernými vyhlídkami. Mnozí dokonce tvrdí, že svou variabilitou a krásou předčí i o mnoho slavnější Grand Canyon. Tamní náhorní plošiny se vypínají do výšky 2 400 metrů nad mořem a kaňony se propadají do hloubky 548 metrů. Souběžně zde tedy existují dva odlišné ekosystémy s jiným klimatem. V oblasti stále žijí domorodí indiáni kmene Rarámuri. Jejich domovem jsou jeskyně pod skalními převisy.
Fjadrárgljúfur
Island je domovem tolika přírodních krás, že nikoho jistě nepřekvapí, že tam najdeme i jeden mimořádný kaňon. Tisíciletá eroze způsobená táním ledovců vyhloubila v tamní krajině 2 kilometry dlouhou a asi 100 metrů hlubokou strž. A ta se i nadále postupně mění vlivem řeky Fjadrá. Kaňon vznikl již před více než devíti tisíci lety, tedy přibližně na sklonku doby ledové. Dech beroucí výhledy doprovází i možnost obdivovat nádherné vodopády a velmi zachovalý ekosystém se spoustou živočišných i rostlinných druhů.
Záměrně jsme v našem výčtu vynechali snad nejznámější kaňon – Grand Canyon. jeho krásy jsou nepopiratelné a jistě stojí za návštěvu, ale je dobré připomenout si, že i jinde na světě máme mnoho krásných míst, která často mohou být minimálně stejně zajímavá jako ty nejznámější turistické atrakce.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Napiš komentář