Na ostrov Aošima v Japonsku se dostanete trajektem z Fukuoky. Trvá to méně než dvacet minut. Na ostrově žije stálá populace asi 50 lidí, ale přesto je toto místo populární turistickou destinací. Myslíte, že je to kvůli přírodě, významné památce nebo snad výjimečnému člověku? Omyl, je to kvůli kočkám.
Ostrov, kde vládnou kočky
Aošima je lépe známá jako Kočičí ostrov. Na každého člověka připadá více než šest koček. Kočky se tu množí zcela nezřízeně a velmi se jim tu daří. Proč by také ne, nikdo je zde neohrožuje a vlastně ještě lákají davy turistů, kteří je rádi krmí a přináší jim různí laskominy. Vyrostla zde skutečně taková malá kočičí civilizace s vlastními pravidly a řádem. Tyto kočky ale nejsou žádné hodné domácí kočičky na mazlení. Naopak, daleko více se blíží svým divokým předkům, kteří bojují o své postavení ve smečce a nevyhnou se ani krvavým střetům. Samci bojují mezi sebou o teritorium, samice zase o jídlo a možnost páření. Na rozdíl od domácích koček se tyto divoké kočky dožívají jen asi 3-5 let.
Ve skutečnosti tedy řada ochránců zvířat tvrdí, že život v tomto kočičím království není ani trochu pohádkový. Koťata často zemřou ještě malá na vyhladovění a dospělé jedince zase skolí kdejaká infekce, která se v takovém množství koček šíří velmi rychle. Jiní zase argumentují, že jsou to prostě zákony přírody, které je nutné respektovat. Na ostrově jednoduše přežijí jen ti nejsilnější jedinci. Pro místní obyvatele je nicméně takové životní prostředí dost riskantní a i to je důvod, proč zde lidská populace postupně mizí. Zůstávají jen skuteční milovníci koček, kteří tomuto ostrovu zasvětili život a vlastně si na kočkách postavili své živobytí.
Kočky jsou v Japonsku oblíbené
Aošima nicméně není jediným ostrovem, kde vládnou kočky. Japonsko se v tomto směru zdá skutečně výjimečné. Kromě Aošimi jich zde najdete dalších jedenáct. Jak vlastně takové ostrovy vznikají? Mnoho lidí tvrdí, že to má jednoduchý důvod. Na “vině” jsou prý rybáři, kteří na ostrovy ve snaze vymýtit škodlivé hlodavce přivezli kočky, které se ale nekontrolovatelně přemnožily. Na ostrovech většinou neexistují žádní přirození nepřátelé a kočky se velmi snadno rozmnožují i za méně příznivých podmínek, což jistě můžeme znát i z našich českých měst, kde se často divoké kočky také pohybují a způsobují potíže.
Kočky jsou navíc v Japonsku poměrně populárním zvířetem, a tak je řada lidí dobrovolně krmí a jejich rozmnožování tím ještě podporují. Od roku 2012, kdy se fotky z kočičího ostrova dostaly do světa, se na Aošimě rozmohl turismus. Jezdí sem milovníci koček z celého světa a těmto “mazlíčkům” vozí jídlo, pochoutky i hračky. Je však na místě upozornit, že tato divoká populace je přenašečem množství chorob a kontakt s kočkami je tedy zcela na vlastní nebezpečí. Navíc je řada jedinců, zejména samců, agresivních, a tak toho místo rozhodně není ideální pro děti.
Kromě turistů v posledních letech míří na Aošimu také vědci, které zkoumají tento nový “druh”. Snaží se vysledovat změny v chování i nemoci, kterými zvířata trpí. Jeden z vědců, Akihiro Yamane, dokonce na ostrově strávil sedm let života a o svém výzkumu napsal rozsáhlou knihu dokumentující život těchto kočkovitých šelem. Vysvětluje zde také rizika, která s sebou velká populace koček přináší. Kromě již zmíněných nemocí, jde zejména o ohrožení populace ptáků. Na základě této knihy bylo 120 000 koček v roce 2012 uspáno, což vyvolalo silnou reakci ochranářů.
Budoucnost Kočičího ostrov je tedy nejistá. Pro turisty je to lákavá atrakce, která je ale potenciálně nebezpečná, a úřady si začínají ostrovů plných koček stále více všímat. Možná už není daleko doba, kdy dojde k nějaké regulaci nebo dalším čistkám.
Napiš komentář