V roce 2007 se malé městečko Uruena v severozápadním Španělsku rozhodlo, že se stane Villa del Libro, městem knih. Podívejte se, co to znamená a jak se tam žije.
Představte si malinké středověké městečko, které je chráněno vysokou zdí. Na jednom konci stojí hrad a všude okolo se rozkládají široké pláně plné vinic a polí s pšenicí. Představte si, že uvnitř hradeb je malá komunita, která je zcela oddána knihám. Celé město je tedy vlastně jedno velké kouzelné knihkupectví. A přesně tak vypadá Uruena ve Španělsku.
Je to jeden z mnoha evropských divů, pohádka pro ty, kteří zbožňují knihy. Městečko Uruena najdete jen dvě hodiny jízdy autem od hlavního města Madridu. Dříve bylo vlastně jen jedním z mnoha podobných středověkých městeček, kterých je v této oblasti nespočet. Ale v roce 2007 se místní rozhodli proměnit jej v království knih a literatury.
FOTO: WikimediaCommons
Vítejte ve světě příběhů
V roce 2014 žilo ve městě méně než 200 obyvatel. Tito domorodci ale provozují více než 12 různých knihkupectví, ve kterých lze najít tisíce a tisíce knižních titulů. To v podstatě znamená, že na každého 16. obyvatele připadá jedno celé knihkupectví a neuvěřitelné množství knih.
Některé z knihkupectví jsou zcela obecného rázu, jiné se specializují na určitou oblast nebo druh literatury. Jedno knihkupectví se například jmenuje Sklípek a specializuje se na knihy o víně a vinařství.
Uruena je také domovem institutu pro starověkou kaligrafii a nabízí lekce starých písařských technik. Jiná knihkupectví zase nabízí kurzy vazby a tisku knih.
FOTO: WikimediaCommons
Na návštěvě
Kromě knihkupectví zde najdete i pět velmi dobře vedených a udržovaných muzeí. Je zde samozřejmě muzeum knih, ale také muzeum etnografie nebo místního folklóru. Na své si zde přijdou i milovníci hudby, protože v muzeu hudby mohou obdivovat stovky let staré hudební nástroje sesbírané po celé Evropě.
V roce 2007 se Uruena oficiálně připojila ke světové asociaci, která sdružuje města, jež jsou zcela oddána knihám. Podobná městečka najdete třeba ve Walesu nebo v Nizozemí. Na takových místech se každoročně pořádají různé festivaly a události a samozřejmě také neustále lákají milovníky knih, kteří sem jezdí dýchat vůni starých knih a hledat jedinečné knižní úlovky.
V současnosti Uruenu ročně navštíví přes 40 000 milovníku knih. A rozhodně sem nejedou zbytečně. I když vás tolik nelákají samotné knihy, určitě se můžete snadno nechat strhnout jedinečnou atmosférou, která na vás dýchá z každé uličky, a užít si i nádhernou okolní krajinu.
Pokud zvažujete návštěvu tohoto krásného místa, pak si zkuste výlet naplánovat na jeden z festivalových týdnů. Uvidíte, že i nadšenci do knih umí slavit a bavit se. Například v dubnu je velkou událostí Světový den knih, který vždy přitáhne davy návštěvníků. Nebo se přijeďte podívat, když městečko slaví v březnu výročí svého založení. Ulice jsou barevné a plné květin a světel.
FOTO: WikimediaCommons
Kromě tisícovek knih můžete obdivovat velice staré historické budovy. Některé se datují až do 12. či 13. století. Najdete zde také architektonicky jedinečný kostelík, který je postaven v kombinaci gotického, renesančního a barokního stylu. Řada starých památek se zachovala i přesto, že v roce 1876 zachvátil Uruenu ničivý požár, který zničil, co mohl. Přesto došlo k velké obnově a dnes je městečko velmi pěkně udržované a je radost se v něm procházet.
Garantujeme vám, že odsud neodjedete s prázdnou. Na policích knihkupectví najdete staré i nové knihy, historické kousky i zcela neotřelé tituly které byste jinde nesehnali. A protože je celé město doslova zaplaveno knihami, můžete si být jisti, že ceny vaši peněženku nezruinují. Často pořídíte zajímavé a udržované knihy za pár korun, kdežto jinde byste na ně museli rozbít prasátko. Jen se připravte, že většina titulů bude ve španělštině a dalších světových jazycích.
Napiš komentář