Lidé, kteří cestují jsou tak trochu komunita. Sdílí některé podobné názory, často se podobají i vzhledem a samozřejmě mají řadu neuvěřitelných zážitků z celého světa, což je dost odlišuje od “normálních” lidí. Ale mi mezi skupinou cestovatelů se najdou různé kategorie lidí. Ne každý cestovatel je stejný. Už třeba jen proto, že každý hledá něco jiného. Někdo přítele, někdo zážitky a někdo i třeba únik před požadavky a očekáváními jeho okolí. Jakým cestovatelem jste vy? Poznáte se v některé z těchto kategorií?
Spiritualista
Určitě už jste někoho takové viděli. Nosí rozevláté bílé oblečení, má zasněný pohled a dívá se na vás způsobem, jako by věděl něco, o čem vy nemáte ani ponětí. Nechceme vytvářet žádné předsudky, ale tento typ cestovatelů hledá v objevování světa především možnost poznat různé náhledy na smysl života a význam věcí. Nejčastěji je potkáte v Asii, kde je pro rozvoj spirituality tak nějak nejlepší prostředí. Můžou sice působit trochu potřeštěně, ale když si s nimi na chvíli promluvíte, zjistíte, že vám občas dokáží nasadit brouka do hlavy.
Hipík
Věčně vysmátý, neřešící nic a nikoho. Tento člověk zvládne procestovat zeměkouli, aniž by měl na účtě statisíce, jednoduše se dokáže zařídit. Chvíli bude někde pracovat, někde si vyjedná ubytování zdarma, na ulici se podělí o oběd s jakýmkoliv pocestným. Samozřejmě ne všichni jsou stejní, ale budete se divit, kolik takových lidí na cestách po světě potkáte. Mají jednu velkou výhodu – nic neřeší a zítřka se nebojí. A to je při cestování docela užitečná vlastnost.
Vypravěč
Tento typ cestovatele vás dokáže pořádně zdržet. Jakmile se s ním dáte do řeči, vychrlí na vás tolik historek, zážitků a zkušeností, že je nebudete stíhat vnímat. Tito lidé jsou experti v tom udělat i z obyčejného nákupu na trhu strhující dobrodružství se zápletkou i vyvrcholením. Možná si budete často říkat, zda je to všechno úplná pravda. Ale to je koneckonců jedno, na setkání s tímto člověkem tak jako tak nezapomenete.
Páreček
V této kategorii nenajdete jednoho, ale hned dva cestovatele. Nerozlučný pár, který spolu brázdí kontinenty, fotí selfíčka a u toho zvládá řešit i krize ve vztahu. Počet takových cestovatelů stále narůstá a není divu – cestování může být někdy trochu osamělé. Na druhou stranu už nikdy nebudete mít tu svobodu jakoby jste jeli sami. Vždy musíte brát ohledy na vašeho parťáka. Ale sdílené zážitky jsou vždy ty nejkrásnější.
“Lepší” turista
Tento člověk vás velice rád poučí o tom, jak podpořit místní kulturu a ekonomiku. Zvláště v chudších částech světa to bude právě on, který se na vás bude pohoršeně dívat, když dáte přednost McDonaldu před místním stánkem s občerstvením. Za každou cenu prosazuje místní věci – jídlo, dopravu i průvodce. Pokud to myslí upřímně, pak určitě není od věci nechat se inspirovat. Mnohem častěji je to však jen otravná póza.
Digitální nomád
Název této skupiny už se v podstatě etabloval i jako zcela svébytné zaměstnání. Pokud jste digitálním nomádem, pak pravděpodobně žijete na Bali a vaším nejlepším přítelem je notebook a stabilní internetové připojení. Na živobytí si vyděláváte výhradně prací na internetu a proto nejste vázáni k žádnému místu a můžete cestovat jak se vám zlíbí. Většina nomádů však po čase zjistí, že je výhodnější zařídit si někde stabilní základnu, kam se dá vždy vracet. A levné země jako Indonésie, kde přežijete i s pár tisíce měsíčně, jsou skvělou volbou.
Tak co, poznáváte se v některém popisku? Pokud ne, pak jste dost možná prostě “normální”.
Napiš komentář