Jak cestovat bez znalosti jazyka? Dnes je to snazší než když dřív

Cestování po světě může být životním dobrodružstvím, ale dříve či později cestovatelé narazí na jazykové bariéry. A u nás to platí zejména u starší generace dvojnásob – angličtina se zde za komunistů prostě neučila a pokud dnes chtějí lidé 50 + cestovat, mnohdy je to právě nedostatečná jazyková vybavenost, která je brzdí. Ne vždy je možné naučit se jazyk každé navštívené země, ale existují strategie, které můžete použít, abyste se ujistili, že vám bude rozumět a ve světě se neztratíte.

Používejte řeč těla

Řeč těla je důležitým nástrojem, když se snažíte, aby vám někdo, kdo nemluví vaším jazykem, rozuměl. Když například vstoupíte do restaurace a nemůžete si přečíst jídelní lístek, vyhledejte obrázky nebo vitrínu, abyste mohli ukázat na jídlo, které byste si dali, nebo se podívejte, co si dává stůl vedle vás – pokud to vypadá dobře, můžete si objednat to samé.

Pokud chcete, můžete u sebe nosit několik základních symbolů a při setkání s někým na ně ukázat jako na způsob, jak se zeptat. Například když někomu ukážete obrázek nebo symbol toalety a ukážete na něj, bude to skvělý způsob, jak ho přimět, aby vás nasměroval na nejbližší toaletu.

Úsměvy, přikyvování, krčení rameny a gesta vám také mohou pomoci vyjádřit to, co chcete říct.

Pozor na používání gest v různých částech světa

Měli byste si však uvědomit, že některá gesta mohou mít v různých částech světa odlišný význam. Například zvednutý palec, který v mnoha zemích znamená souhlas, v Latinské Americe, západní Africe, Iráku, Íránu a Afghánistánu považován za neslušný a urážlivý.

Oční kontakt

I obecné vzorce řeči těla mohou mít v závislosti na místě pobytu různý význam. Například oční kontakt má jiný význam v Číně a jiný ve Spojených státech.

Ve Spojených státech lidé často považují přímý oční kontakt za znamení, že věnujete pozornost a respekt osobě, na kterou se díváte. V Číně však lidé považují stejnou úroveň očního kontaktu za agresivní a vyzývavou.

Vědět, jak se neztratit

Pokud budete mít dobrou a aktuální mapu ulic nebo GPS, strávíte méně času dotazováním se na cestu. Zjednodušené mapy, které můžete najít v hotelu, obvykle nejsou dostačující – ale pokud si stáhnete předem do mobilu offline mapu své destinace, nebudete nikdy úplně ztraceni.

Sledujte památky

I když máte po ruce mapu a službu GPS, vyplatí se sledovat památky a významné body, které míjíte, abyste věděli, jak se vrátit do místa ubytování, pokud se ztratíte. Vždy existuje možnost, že ztratíte mapu nebo se vám vybije baterie v mobilu, takže aspoň základní vizuální orientace v prostoru je nutnost.

Použijte překladatelskou aplikaci

Dnes už se na neznalost jazyka vymlouvat nedá – vždyť existuje tolik překladatelských aplikací, které budou mluvit doslova za vás. Není nic snazšího, než si takovou aplikaci stáhnout, naučit se ji efektivně používat a už nikdy se nebudete muset bát nedorozumění.

Buďte zdvořilí

Když se naučíte říkat několik základních slov a frází, jako je “prosím”, “děkuji” a “dobrý den”, pomůže vám to navázat během cestování přátelství a udělat dobrý dojem. Čas, který tomu věnujete, se vám vyplatí, pokud jde o spolupráci, které se vám dostane. Prokážete tím úctu k navštívené zemi a dáte najevo, že jste ochotni vynaložit určité úsilí, abyste se domluvili v místním jazyce.

A konečně, zachovejte jednoduchost! Nesnažte se říkat nic příliš složitého a výrazně snížíte riziko, že budete špatně pochopeni nebo někoho nechtěně urazíte.

Pozorujte ostatní

Když jazyk neznáte, můžete se hodně naučit pozorováním ostatních. Pokud si nejste jisti, jak se chovat v různých situacích, řiďte se příklady lidí ve svém okolí.

Nezapomeňte, že se určitě dopustíte některých společenských chyb, bez ohledu na to, jak pečliví a pozorní budete. Průvodce zahraničím doporučuje, abyste se v případě, že někoho neúmyslně urazíte, jednoduše omluvili a vysvětlili, že jste v dané kultuře noví – většina lidí to pochopí.

Mějte hroší kůži

Nezapomeňte se příliš rychle neurážet na chování, které vám nemusí být známé. Například Lonely Planet uvádí, že strkání na rušných místech není v Itálii považováno za neslušné, i když ve vaší zemi to může být nemístné.

Především se chovejte uctivě. Pamatujte, že jste na návštěvě u někoho jiného a měli byste být ochotni přizpůsobit se prostředí, nikoli naopak.

Jazykové bariéry na letištích

Letiště mohou být obzvláště nepřehledná místa, a to i pro lidi, kteří hovoří místním jazykem. Pro ty, kteří ho neovládají, mohou být přímo chaotická. Naštěstí většina velkých letišť po celém světě počítá s tím, že se jedná o mezinárodní místo, kde se mohou nacházet i lidé, kteří nemluví místním jazykem. Oznámení se obvykle podávají ve více jazycích, téměř vždy včetně angličtiny, a vyvěšené nápisy jsou obvykle také vícejazyčné. Na letišti si dávejte opravdový pozor na to, abyste všemu správně porozuměli – neuposlechnutí nějaké výzvy totiž může vést k problémům s policií nebo bezpečnostní službou. Raději se tedy dvakrát ujistěte, že víte, co se po vás chce a na co se vás ptají.

Požádejte o pomoc cizího člověka

Pokud vše ostatní selže, požádejte o pomoc někoho ze svých spolucestujících. I když je Česko malá země, i ve světě se často můžete setkat s krajany, kteří vám jistě ochotně pomohou.

Cestování bez znalosti jazyka země, kterou navštěvujete, nemusí být problém. Ve skutečnosti to může být zajímavý a vzrušující zážitek. Pokud budete používat řeč těla, sledovat své okolí, chovat se k ostatním mile a naučíte se co nejvíce z místního jazyka, budete překvapeni, kolik zábavy si v zahraničí užijete.

ZDROJ: https://www.worldtrips.com/resources/travel-without-knowing-the-language
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Esther: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/close-up-photo-of-baggage-sign-746500/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *