Co si představíte jako symbol amerického prezidenta? Mezi prvními myšlenkami jistě u většiny figuruje také Bílý dům, oficiální sídlo americké hlavy státu. Mohlo by se zdát, že život v tomhle sněhobílém paláci, kde je na každém rohu služebnictvo, nemůže mít žádné vady na kráse. Ne všichni prezidenti zde ale prožili časy, na které by rádi vzpomínali. Jako o velkém bílém vězení o něm například mluvil prezident Truman a na pobyt si stěžovali také Ronald Reagan nebo Bill Clinton.
Prezidentské sídlo ve Washingtonu, D.C. je jedním z nejstřeženějších míst na světě. Je sledováno nejen desítkami kamer, ale na každém rohu stojí také ozbrojenci připraveni zasáhnout proti jakémukoliv narušiteli. Přísná bezpečností pravidla musí dodržovat i prezidentská rodina.
Není divu, že takový život není vždy všem rezidentům zcela po chuti. Není jistě překvapivé, že se mnoho ze zdejších obyvatel mohlo oprávněně cítit jako zavření ve zlaté kleci, odkud není úniku. Od 80. let se bezpečností opatření navíc ještě zvýšila.
A zdaleka se nejedná o jedinou změnu, kterou tato budova zaznamenala. V podstatě se mění s každým novým obyvatelem – minimálně co se interiéru týče.
Mezi první zajímavosti určitě patří i to, že první americké prezident, George Washington, v Bílém domě nikdy nebydlel. Stavba byla totiž dostavěna až rok po jeho smrti. Dne 1. listopadu 1800 se tak prvním obyvatelem Bílého domu stal až jeho nástupce, John Adams, se svojí chotí Abigail Adamsovou. Ta ale nebyla se stavem domu ani zdaleka spokojena. Podle všeho byly místnosti nedokončené a řada věcí rozhodně neodpovídala nárokům, jaké první dáma měla. Postupem času však byl Bílý dům dokončen a plnohodnotně sloužil svému účelu.
Bílý dům v plamenech
Už o pár let později ale Bílý dům lehnul popelem. Spory v námořním obchodu a rozdělení sfér vlivu v Severní Americe se staly příčinou války, která v roce 1812 vypukla mezi Spojenými státy a britskou kolonií Horní Kanada. Požár ve Washingtonu DC zasáhl i Bílý dům, který byl tou dobou naštěstí prázdný, jelikož prezident James Madison se stihnul včas evakuovat. Zbytek svého mandátu však musel odúřadovoat v nedalekém domě virginského plantážníka, protože prezidentský dům se musel prakticky kompletně přestavět.
Ne vždycky byl typicky bílý
Na přestavbě domu samozřejmě pracovali především otroci, což může z dnešního pohledu působit poněkud kontroverzně. A také neměl onu typickou bílou barvu, díky které je dnes tak proslulý. Jako stavební materiál se totiž používal pískovec z nedalekého lomu, který měl našedlou barvu.
Tradiční zbarvení budova získala až po natření ochrannou vrstvou vápna. Původně se však domu říkalo jen Prezidentský palác nebo také Exekutivní sídlo a změnu názvu prosadil až v roce 1901 prezident Theodore Roosevelt.
Novodobá rekonstrukce
Když se ve 30. letech dostal k moci prezident Franklin D. Roosevelt, stal se Bílý dům kvůli prezidentově hendikepu jako vůbec první dům ve Washingtonu bezbariérový. Roosevelt dal také pod Bílým domem vystavět podzemní bunkr pro případ leteckého útoku. Dům byl upraven do velmi moderní podoby a získal zase něco více ze svého současného vzhledu.
Propadnuté patro
V roce 1947, právě když si prezident Harry S. Truman dopřával koupel, se celé jedno patro zničehonic o kus propadlo. Na základě tohoto incidentu se statici a inženýři pustili do podrobného zkoumání stavu budovy a zjistilo se, že budova už držela dohromady doslova jen silou vůle. Bylo tedy nezbytné provést rozsáhlou rekonstrukci. Bílý dům byl doslova vykuchán a uvnitř původní fasády byl vybudován zcela nový prostor s lepší nosnou konstrukcí. Ta vydržela s drobnějšími změnami až do dnešní podoby.
Není ale tajemstvím, že každý obyvatel Bílého domu si interiér zařídí více méně po svém. Jak to tedy vypadá uvnitř aktuálně, je spíše na fantazii každého z nás.
Napiš komentář