8 důvodů, proč musíte vidět Omán. Je to země divů, vůní a nekonečných krás

Omán je skutečnou pastvou pro všechny vaše smysly – každý si zde najde dobrodružství a doslova na každém kroku se můžete podivovat nad jedinečností této země. Zjistěte, proč by Omán mohl být ideální destinací pro vaši dovolenou a co můžete od této arabské země očekávat.

1. Bohatá historie

Omán je nejstarší nezávislý stát v regionu, který oplývá asi 1 000 dobře zachovalými historickými památkami. Zatímco civilizace v Ománu začala přibližně před 100 000 lety, mnoho populárních historických památek vzniklo během portugalské okupace v letech 1507 až 1650.

V Maskatu, hlavním městě Ománu, najdete hned několik pevností. Pevnost Muttrah, kterou Portugalci postavili v roce 1507, najdete v srdci muskatského pobřeží. Cestovatelé se zde mohou podívat na 500 let staré vyhlídky.  Pevnost Mutrah slouží cestovatelům jako vyhlídkový bod, protože se nachází v blízkosti několika dalších míst, která si musíte prohlédnout, včetně tržiště Mutrah, paláce Al Alam a Ománského národního muzea. Po celém Ománu je rozeseto mnoho dalších hradů a pevností, včetně pevnosti Nizwa a hradu Jibreen.

2. Plodná kultura

Omán se může pochlubit působivou směsicí kultur. Ománská říše kdysi ovládala území od východního pobřeží Afriky až po dnešní Omán. Vzhledem k rozsáhlému území a významné obchodní roli lze v ománské kultuře nalézt africké, arabské a asijské vlivy.

Ománské divadelní umění, které je domovem více než 130 různých druhů tradičních tanců a hudby, potěší jak cestovatele, tak místní obyvatele. Ománci se vyjadřují také svým oblečením. Ženy jsou často k vidění v živých oděvech se složitými vzory, které jsou pro každý region jedinečné. Na ulicích se pohybují muži v dišdaších, kteří někdy při zvláštních příležitostech nosí tradiční dýky (chandžáry).

Dalším klíčovým rysem ománské kultury je ománská pohostinnost. Ománci jsou známí svou vřelostí a vstřícností k cestovatelům, kterým jistě nabídnou přátelskou komunikaci a štědré dary pro hosty včetně kávy, datlí a kadidla. Pro ty, kteří hledají příležitosti, jak se ponořit do ománské kultury, je zde mnoho festivalů otevřených pro cestovatele, včetně festivalu v Maskatu a festivalu v Salalahu.

3. Kulinářská rozmanitost

Stejně jako kultura se i ománská kuchyně vyznačuje arabskými, asijskými a africkými vlivy. Mezi vyhlášené ománské pokrmy patří šuva, chléb ruhal a halva. Shuwa je jedinečný pokrm, který se připravuje pro zvláštní příležitosti. Pečlivě připravovaná šuwa se skládá z masa, které se vaří v hliněné peci pod zemí až dva dny, a vzniká tak jemná, kořeněná pochoutka.

Chléb Rukhal je lahodnou přílohou, která se hodí ke každému jídlu. Chléb Rukhal se tradičně připravuje na hořících palmových listech, je kulatý a tenký a často se ráno podává s medem nebo datlovým sirupem nebo se jím po zbytek dne sypou masové a rýžové pokrmy.

Halwa je dílem lásky a často symbolizuje ománskou pohostinnost. Lepkavá, želatinová pochoutka Halwa se obvykle vyrábí smícháním vody, ghí, kukuřičné mouky, cukru a dalších dochucovadel, jako je růžová voda nebo šafrán, ve velkém měděném hrnci. Kromě restaurací a trhů je ideálním místem, kde si mohou zájemci dopřát ománskou kuchyni, festival Muscat Eat Food Festival.

4. Jedinečné zboží

Díky hojnosti kadidla a dalších přírodních zdrojů se v Ománu nachází mnoho výjimečného zboží, které si můžete domů odvést jako neotřelé suvenýry. Zejména vůně jsou ománskou specialitou a Amouage je ukázkou této odbornosti. Oblíbená ománská značka luxusních vůní Amouage čerpá z ománských přírodních zázraků a vytváří okouzlující vůně, do nichž zapojuje skalní růže, ambru a kadidlo z místních zdrojů.

Ačkoli jejich výrobky nejsou pro mnoho lidí finančně dostupné, cestovatelé si mohou v Maskatu zdarma prohlédnout jedinou továrnu Amouage na světě, nahlédnout do zákulisí a vyzkoušet extravagantní vůně.

Pokud vás parfémy nelákají, vůni hořícího kadidla můžete zažít po celé zemi. Pro ty, kteří si chtějí esenci Ománu přivézt domů, jsou tyto výrobky spolu s tradičními hořáky snadno k dostání v obchodech a na trzích.

5. Živé umění

Mnoho uměleckých forem je s ománskou kulturou spjato již tisíce let. Hrnčířství je v Ománu 5000 let starou tradicí, která je stále přítomná po celé zemi. Hrnčířství má velkou historickou hodnotu a je nedílnou součástí života Ománců již po tisíce let.

I když má dnes keramika často dekorativní charakter, její historická a kulturní hodnota se zde zachovala. Ve starobylém ománském státě Bahla si mohou badatelé zakoupit keramiku od místních sochařů nebo se dokonce naučit vyrábět vlastní v továrně Al Adawi.

Mezi další zajímavá ománská řemesla patří pletení košíků a stříbrnictví. Ručně tkané koše z datlové palmy nebo jiných přírodních vláken najdete na trzích po celé zemi a cestovatelé mohou tento proces sledovat přímo v akci v pevnosti Nizwa. Na všech ománských trzích lze nalézt také stříbrné zboží, jako jsou dýky (khanjar) a šperky, které jsou symbolem ománského dědictví a štěstí.

6. Příjemné klima

Počasí a podnebí v Ománu se v jednotlivých regionech výrazně liší a snadno se tak přizpůsobí preferencím cestovatelů. Díky suchým pouštím ve vnitrozemí, které obklopují letní monzuny na jihozápadě, a horkému a vlhkému pobřeží nabízí Omán teplý odpočinek, ať už máte rádi slunce, nebo déšť. Díky této variabilitě je Omán celoroční destinací, přičemž severní Omán láká mnohé v měsících říjen až duben a jih přitahuje cestovatele nejvíce v červenci, srpnu a září.

7. Přírodní zázraky

Ománské ekosystémy se vyznačují obrovskou rozmanitostí rostlin a živočichů, od skalních růží a meruněk po želvy a velbloudy. Díky 20 oficiálním přírodním rezervacím se cestovatelům nabízí široká škála míst, kde mohou ocenit přírodní krásy Ománu od hor až po moře.

Mezi ikonické destinace, kde mohou badatelé pozorovat přírodu v její nejkrásnější podobě, patří želví rezervace Al Jinz a ostrov Daymaniyat, kde si můžete zaplavat se žraloky velrybími, kteří každé léto migrují na jih.

Pod zemí se nachází několik jeskyní a nad nimi mnoho divů, jako jsou vodopády a údolí, a Omán se tak díky své úžasné ekologii nachází ve stejně úchvatné přírodní krajině.

8. Dobrodružné aktivity

Cestovatelé toužící po aktivitě mají v Ománu nespočet možností. Milovníci pěší turistiky se zde budou cítit jako doma, protože v pohořích Hadžar a Musandam se nachází mnoho stezek různé obtížnosti.

Cestovatelé mohou také prozkoumávat poušť na velbloudím hřbetě nebo na čtyřkolkách. Kemp Arabian Oryx Camp je ideálním místem pro obojí, kromě toho nabízí ubytování v beduínském stylu a pravou arabskou kuchyni.

Pro ty, kteří dávají přednost pobytu ve vodě, nabízí Omán téměř 1 300 mil dlouhé pobřeží s plážemi, kde si cestovatelé mohou zaplavat a šnorchlovat v modrých vodách.

Omán je jednoduše exotickou destinací, kde vám údivem bude padat brada na každém kroku. Byť mnoho cestovatelů stráví pobyt zde za zdmi resortů, největší kouzlo je právě vyrazit do ulic, mezi místní a zažít jedinečnou kulturu.

ZDROJ: https://theculturetrip.com/middle-east/oman/articles/13-reasons-why-you-should-visit-oman-at-least-once-in-your-lifetime
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Dr.V.Balagopal: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zapad-slunce-vecer-vez-nabozenstvi-15696910/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *