10 nejčastějších chyb při cestování: Dělají je i zkušení cestovatelé!

Všichni se rádi občas pobavíte nad různými cestovatelskými průšvihy – zejména, pokud nejsou naše. Může jít třeba o veselá nedorozumění kvůli překladači Google, střety s místní zvěří, stará známá záměna wasabi za guacamole apod. Jde většinou o úsměvné historky, které zpříjemní každou party. Jenže při cestování se dá zažít i celá řada daleko pernějších momentů, které už tak veselé být nemusí.

Samozřejmě nelze naplánovat všechny možné komplikace, které mohou na cestě nastat, ale rozhodně můžete podniknout kroky, které zabrání tomu, aby se vaše dovolená obrátila vzhůru nohama! Zjistěte, jak se vyhnout nejčastějším cestovatelským chybám a užít si výlet naplno.

Chyba č. 1: Příliš mnoho zavazadel

Toto je pravděpodobně nejčastější chyba, které se cestovatelé dopouštějí. Začnete přemýšlet o všech možných scénářích, které by vás na cestě mohly potkat, a než se nadějete, nacpete si do kufru celou skříň.

Buďme však realisty, všechny ty šaty, které jste si sbalili, si na sebe nevezmete. Vybírejte si oblečení, které se rozhodnete vzít s sebou – volte víceúčelové věci, nemačkavé látky a barvy, které se dobře kombinují. S trochou plánování se můžete vyhnout nepříjemnostem, jako jsou poplatky za odbavená zavazadla a nadváha zavazadel.

Chyba č. 2: Krátká mezipřistání

Pokud odlétáte z menšího letiště, obvykle se nevyhnete při cestování na delší vzdálenosti přestupům. Cestování je notoricky nepředvídatelné – ale vždy platí, že dostatečný čas na přestupy je nutnost. Téměř každý let se může o pár minut zpozdit a bylo by hloupé, kdyby se vám kvůli tomu totálně zbortil další cestování program.

Při mezinárodních letech bývají přestupy ještě těsnější a je třeba se připravit na nečekané fronty, bezpečnostní kontroly a změny u východu. Ujistěte se, že máte mezi prvním a dalším úsekem cesty dostatečnou časovou rezervu, která vám zaručí hladký průběh letu!

Chyba č. 3: Nezakoupení cestovního pojištění

Tohle je velký problém! Někteří lidé považují cestovní pojištění za příplatek, který ještě více zvyšuje náklady na cestu, ale to není pravda. O cestovním pojištění je třeba uvažovat spíše jako o investici než jako o výdaji. Cestování je nepředvídatelné – a nic nezkazí cestu rychleji než ukradený pas, ztracené zavazadlo nebo náhlý úraz.

Některé typy cestovního pojištění vám dokonce proplatí i takové věci, jako je jídlo navíc na letišti, pokud byl váš let zpožděn. Buďte praktičtí ohledně možných rizik a zajistěte si, že se vaše vysněná cesta nezmění v noční můru, pokud se stane něco neočekávaného.

Chyba č. 4: Jste až moc turisti

Samozřejmě, že pokud navštívíte cizí zemi, jste prostě turisté, ale nemusíte se tak za každou cenu chovat. Strávit celou cestu v letovisku může znít jako relaxace, ale chytří cestovatelé využijí svůj čas v zahraničí tak, že vyrazí ven a prozkoumají úžasné místo, za jehož návštěvu utratili nemalé peníze!

Mluvte s místními obyvateli, procházejte se zapadlými uličkami, ochutnávejte nová jídla a vyptávejte se, abyste objevili zážitky, které byste jinak mohli minout. Nejenže si užijete neuvěřitelné chvíle, ale pravděpodobně také ušetříte nějaké peníze tím, že se dostanete mimo nudné resorty a budete žít více jako místní.

Chyba č. 5: Nepřečtete si drobné písmo na svém mobilním tarifu

Tohoto hříchu se dá dopustit velmi snadno – zejména pokud cestujete mimo EU. Jako “odměnu” pak dostanete akorát pořádně tučný účet. Stává se to těm nejlepším z nás, ale před poplatky za datový roaming se můžete chránit tím, že si před cestou do zahraničí zkontrolujete, co všechno váš mobilní tarif zahrnuje. Dobrým řešením obvykle bývá pořídit si na místě lokální SIM kartu, která vás vyjde daleko levněji.

Chyba č. 6: Nezjistit si před cestou vízové požadavky v cílové destinaci

Každá země má své vlastní vstupní požadavky a vízové předpisy. Neobtěžovat se před cestou zkontrolovat, zda musíte požádat o vízum, může být tou nejnákladnější chybou, kterou můžete udělat (jak časově, tak finančně). Představte si, že dorazíte do cílové destinace, jste natěšení a připravení vyrazit, ale odmítnou vás, protože nemáte příslušné doklady – hrozné, že?

Na webových stránkách ministerstva zahraničí by mělo být uvedeno, zda k návštěvě konkrétní země potřebujete vízum, a pokud ano, měli by vás seznámit s postupem, jak o něj požádat.

Chyba č. 7: Ponechání cenností bez dozoru

Používejte trezory – jsou v hotelovém pokoji z nějakého důvodu! Zamkněte vše, co nepotřebujete mít u sebe (důležité dokumenty, šperky, drahé technické vybavení atd.), a ujistěte se, že věci, se kterými chodíte, jsou uloženy mimo dohled. Při návštěvě cizí země je dobré nebýt příliš okázalý, protože bezradní turisté, kteří se potulují s drahými hodinkami nebo drahými fotoaparáty v ruce, jsou dokonalým terčem pro kapsáře.

Pokud s sebou nosíte kreditní karty a cestovní pas, zvažte koupi peněženky nebo pouzdra s blokováním RFID – to ochrání vaše věci před tím, aby je podvodníci skimmovali pomocí speciálních frekvencí. Je také dobré pořídit si kopie všech důležitých dokumentů, nechat si digitální i tištěnou kopii a jednu kopii nechat po dobu vaší nepřítomnosti u člena rodiny, blízkého přítele nebo souseda.

Chyba č. 8: Snaha ušetřit peníze na úkor svého času

Plánování a rezervace všeho na vlastní pěst se může zdát jako skvělý způsob, jak snížit náklady, ale musíte si dobře rozmyslet, jak to ovlivní váš čas na dovolené. Pokud vám cesta autobusem mezi městy místo letu ušetří 1000 Kč, ale znamená celý den strávený na cestě místo hodiny ve vzduchu, stojí to za to?

Při plánování cesty by měl být váš čas stejně cenný jako vaše peníze. Stejně tak se může vyplatit zaplatit si místního zkušeného průvodce než za každou cenu vše objevovat na vlastní pěst.

Chyba č. 9: Snažíte se stihnout všechno

Je pochopitelné, že chcete z cesty vytěžit co nejvíc, ale vyhoření z cestování rozhodně hrozí – pokud se budete chtít přetrhnout a skákat z místa na místo, přijdete o spoustu radosti, která pramení z pomalejšího poznávání.

Musíte si uvědomit, že jste na dovolené, a odpočívat. Nechcete se přece vrátit domů a mít pocit, že potřebujete další dovolenou, abyste se vzpamatovali z té, kterou jste právě absolvovali! To neznamená, že byste si neměli naplánovat věci, které chcete dělat, jen se ujistěte, že tyto plány jsou mezitím vyplněny prostoji a procházkami po městě.

Chyba č. 10: Dělat si starosti o všechno

Obavy jsou stejně špatné jako velká očekávání.  Na jedné či druhé cestě se určitě stanou chyby a nehody – zejména když se k tomu přidají děti, domácí zvířata nebo příbuzní – ale nemůžete trávit čas obavami z věcí, které nemůžete ovlivnit. Něco se stane a není to konec světa. Nedovolte, aby vám zmeškaný let, ztracený kufr, nepříjemný personál nebo jiný nepříjemný zážitek zničil cestu.

Cestování je o navázaných kontaktech, lidech, které potkáte, nových památkách, které uvidíte, a o úžasu, který pocítíte při poznávání jiného koutu světa. Nakonec neexistuje žádný správný nebo špatný způsob, jak to udělat, a naplánovat si můžete všechno, co chcete. Vždy ale myslete na to, aby cestování bylo spíše příjemným prožitkem než stresem a shonem.

ZDROJ: https://offthemapjewellery.com/blogs/off-the-map-blog/16-beginner-traveller-mistakes-how-to-avoid-them?srsltid=AfmBOorymzqcXDBRbZXEA2DcEmZjjbqCj0BswfnBIna5HsnFE8Tt5hwl
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Haley Black: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/2087391/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 komentářů