Jste milovníci řecké mytologie a rádi byste navštívili některá z bájných míst? Pojeďte na dovolenou s CK Blue Style a splňte si svůj sen!
Bájný ostrov Kréta – rodiště Dia a hrůzostrašného Minotaura
Historie ostrova Kréta je spojena hned s několika mytologickými postavami a legendami. Podle některých je ostrov místem narození samotného vládce olympských bohů Dia. I vy se můžete vydat po stopách jeho zrození a navštívit jeskyni Dikteon Andron ležící na náhorní plošině Lassithi. A proč ho matka Rhea porodila v jeskyni? Chtěla ho uchránit před spolknutím otcem Kronem, který se obával věštby, že ho o moc připraví jedno z vlastních dětí. Po narození byl Zeus přesunut do jeskyně Ideon Andron a vychován nymfou Amathei. Když Zeus dospěl, porazil svého otce a stal se vládcem bohů, čímž naplnil věštbu.
Nedaleko hlavního města Heraklion, které se jmenuje podle bájného hrdiny Hérakla (Herkula), se nachází archeologická lokalita Knossos. K místnímu mínojskému paláci se váže slavná legenda o Minotaurovi, potomkovi Pasifai a býka, který byl na příkaz krále Mínoa uvězněn v labyrintu a každý rok mu bylo obětováno sedm chlapců a dívek. Nakonec Minotaura zabil Théseus a s pomocí královské dcery Ariadny se i dostal z labyrintu. Legenda o Minotaurovi je provázána s příběhem o Daidalovi, autorovi labyrintu, a jeho synu Ikarovi, který vyletěl příliš vysoko ke slunci.
Ostrov Ithaka – domov slavného Odyssea
Ithaka se proslavila především díky Homérově eposu Odysseia, který vypráví o desetiletém bloudění krále Odyssea při cestě domů z trojské války vyhrané díky jeho nápadu s trojským koněm. V hlavním městě Vathy můžete obdivovat sochu tohoto slavného hrdiny.
Odyssea však na ostrově připomínají i další místa. Jedním z nich je pramen Aretousa, kde Odysseus po svém návratu v přestrojení potkal pasáka prasat jménem Eumaios. Za zmínku nepochybně stojí i Jeskyně nymf, známá též jako Mramorová jeskyně, ve které prý Odysseus ukryl své poklady. Jeskyně se nachází přibližně 2,5 kilometru od Vathy. Výlet na ostrov Ithaka si můžete udělat například z nedaleké Lefkady.
Archeologická naleziště na ostrově Santorini
Sám vznik ostrova Santorini je opředen legendami. Jedna z nich praví, že při plavbě domů se Eufémovi, synovi Europy a Poseidona, zdál zvláštní sen, v němž počal dítě s překrásnou nymfou, dcerou boha moří Tritona. Nymfa se bála říct svému otci, že je těhotná, a tak poprosila Euféma, aby do moře hodil hrst země a vytvořil tak ostrov, kde by mohla neohroženě porodit. Eufémos tak po probuzení učinil a skutečně se před ním a jeho muži jako zázrakem objevil malý ostrov. Dali mu jméno Kallisté, později se však pro ostrov vžilo označení Théra, podle syna Euféma a nymfy, který dostal jméno Theras.
Na východní straně ostrova Santorini, na svahu pohoří Mesa Vouno, se nacházejí dochované pozůstatky starobylého města Thira. Najdete zde například zbytky helénistického chrámu sv. Dionýsa, městského divadla a lázní. Vypravte se sem a nasajte atmosféru tohoto starého a unikátního města.
Ještě starší jsou nálezy na archeologickém nalezišti Akrotiri v jihozápadní části, které pocházejí dokonce až z prehistorického osídlení ostrova. Město, které se zde nacházelo a jehož původní název není známý, bylo podobně jako Pompeje pohřbené popelem po výbuchu sopky, díky čemuž místní trosky vydržely až do současnosti. Neváhejte toto zajímavé místo navštívit, i zde na vás dýchne atmosféra dávných časů.
Zdroj náhledových fotografií: Shutterstock, Blue Style a.s.
Napiš komentář