Španělská Menorca je okouzlující Středomořský ostrov plný krás a historie, ostrov s panenskou přírodou, malebné vesničky, romantické zálivy s azurovým mořem a nádherné pláže s jemným světlým až bílým pískem. Milovníci potápění najdou na ostrově v křišťálových vodách ráj mořské fauny a flóry.
Ostrov nabízí klidnější dovolenou než ostatní Baleárské ostrovy. Menorca učaruje všechny, kdo hledají relaxaci a sluníčko. Nabízí také široké možnosti aktivního odpočinku. Cestování autem po Menorce je velmi jednoduché. Dvě největší města, a to Ciutadella na západě a hlavní město Mahon na východě ostrova jsou od sebe vzdáleny necelých 50 kilometrů a jsou spojeny velmi dobrou silnicí. Z této tepny pak vedou odbočky k mnoha plážím a letoviskům na severním nebo jižním pobřeží. Toužíte-li po historii, tu najdete právě v těchto dvou nejvýznamnějších městech na Menorce.
Nebo se vydejte na výlet na kole či pěšky. Na ostrově jsou velmi dobře značené stezky pro pěší turistiku i cykloturistiku. Menorca vám nabídne i golfové hřiště, jízdárny, aquapark nebo potápěčská centra. Ostrov má více pláží, než sousední ostrovy Mallorca a Ibiza dohromady. Navíc mnohé z nich jsou i v sezóně téměř bez turistů.
Ostrov se vyznačuje velmi členitým skalnatým pobřežím, které je dlouhé přibližně 290 km. Je tvořené útesy a malými, překrásnými zátokami. Zvláštností pobřeží jsou zdejší romantické skalnaté zálivy ve tvaru fjordu.
Tím nejtypičtějším pro Menorcu jsou nízké kamenné zídky, bílé domky a megalitické památky nejstarších civilizací. Vzhledem k velkému množství prehistorických památek se Menorce také říká „muzeum pod širým nebem“. V roce 1993 byla Menorca prohlášena Světovou biosférickou rezervací pod patronací UNESCO díky skutečnosti, že tři čtvrtiny rozlohy ostrova zaujímá původní neporušená příroda. Menorca si tak dodnes zachovala svoji panenskou přírodu, nádherné pláže, čisté moře a klidnou atmosféru. Navíc všude platí úplný zákaz staveb výškových budov.
Největší raritou jsou na Menorce záhadné pozůstatky staveb různého původu starých bezmála 3 000 let. Nejstarší, talayoty, vznikly přibližně kolem roku 1400 př. n. l. Mají tvar kuželovité věže a dosahují až dvanáctimetrové výšky. Pravděpodobně plnily obrannou funkci, ale existují i jiné hypotézy, takže zůstanou asi navždy záhadou. Stejně tak na tom jsou další díla, navetas, připomínající převrácenou loď a taulas, dva obrovské kamenné bloky, položené na sebe tak, aby celek tvořil velké písmeno T. Všechny stavby jsou unikáty, které nemající ve světě obdoby. To samé lze říci i o labyrintu nízkých kamenných zdí, rozdělujících krajinu na čtvercovité parcely.
Napiš komentář