Jihošpanělská Córdoba je tou nejlepší volbou pro cestovatele, který touží po vycházce městem, které dýchá historií a omračující atmosférou historického centra. V proslulých úzkých uličkách se údajně procházel i sám Don Quijote de la Mancha. Není jistě náhodou, že krása historického centra byla oceněna v roce 1984 zápisem na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Prvního velkého rozmachu dosáhla Córdoba již na samém počátku našeho letopočtu. Za vlády císaře Augusta se stala hlavním městem zdejší římské provincie. Za vlády Maurů byla Córdoba místem setkání arabských, židovských a křesťanských učenců. Unikátní směsice kultur a náboženství zde zanechala nesmazatelné stopy.
Zatímco obyvatelé Córdoby již kráčeli po vydlážděných chodnících a v noci jim cestu zpříjemňovalo veřejné osvětlení, třeba takový Londýn musel trpělivě čekat ještě dlouhá staletí, než i jeho dlažbu poprvé osvítily pouliční lampy. Své znavené tělo a ducha mohli Córdobané občerstvit v lázních, jejichž počet tehdy dosahoval několika stovek. Sloužily jim také nemocnice a místním dětem i školy.
Svou prohlídku tohoto úžasného města byste měli bezpochyby začít návštěvou Velké mešity. Rozlohou největší mešitu v Evropě, arabsky La Mezquita navozuje se svými 900 sloupy doslova kamenný prales onyxu, jaspisu, mramoru a žuly. Horní část sloupů vytváří oblouky ve tvaru podkovy z červeno-bíle pruhovaného mramoru. Společně s mozaikami a dekorativními omítkami tvoří jeden z nejúžasnějších pokladů španělské muslimské architektury. Mešita byla postavena za vlády několika po sobě panujících emírů od 8. do 10. století, kdy byla Córdoba sídlem Západního kalifátu a největším městem v Evropě. Podle historiků se v Córdobě 10. století tyčilo na sto tisíc budov.
Později byla mešita částečně zničena a v roce 1236 přestavěna na křesťanskou katedrálu. Ta stojí poněkud nezvykle přímo v jejím středu a v porovnání s mešitou je trochu autsider, přestože barokní mahagonové lavice na kúru z 18. století patří mezi nejkrásnější v Evropě. Ani císař Svaté říše římské Karel V. se neodvážil zničit něco tak unikátního. Maurský minaret, přeměněný na kostelní zvonici, poskytuje skvělý výhled na staré arabské a židovské čtvrti i řeku Guadalquivir. Posezení na nádvoří s vůni pomerančovníků je stejně osvěžující jako kdysi, když si je užívali chalífové.
Při návštěvě Córdoby se určitě nenechte ujít prohlídku původní židovské čtvrti, která patří mezi největší v celém Španělsku. U vchodu do této čtvrti stojí socha slavného rodáka Senecy, známého římského filosofa, dramatika a politika.
Dalším zážitkem pro všechny návštěvníky je procházka po starověkém římském mostě Puente Viejo, přes řeku Guadalquivir, pátou nejdelší řeku ve Španělsku a nejdelší v Andalusii. Mostu vévodí středověká pevnost Torre de la Callahorra, která byla v minulosti určena k obraně města. Dnes tu sídlí muzeum. Velkou mešitu odsud navíc budete mít jako na dlani.
Svou prohlídku Córdoby zakončete v některém z místních tapas barů. Objednáte-li si v Andalusii něco k pití, tapas, což je v podstatě zmenšenina klasických hlavních chodů, získáte zcela zdarma.
Napiš komentář