Možná znáte někoho, kdo úspěšně cestuje po světě, potkává se s novými lidmi, zažívá neuvěřitelné zážitky… a vám se tomu trošku těžko věří, protože z domu jej znáte jako uzavřeného, nespolečenského a nudného člověka.
Jak je možné, že lidé, kteří jsou ve svém běžném prostředí prakticky nekomunikativní, se na cestách mění v krále a královny party a vrací se domů s kupou nových přátel. Odpověď je vlastně dost jednoduchá – je to kvůli dopaminu a taky svobodě.
Z introverta středem pozornosti
Dopamin je chemická látka, která se v našem mozku stará o to, abychom se chovali tak, aby nám to přinášelo užitek. Tato látka dělá z člověka společenskou bytost, která se dokáže ovládat a chovat adekvátně situaci tak, aby dosáhl toho, co chce – společenské přijetí, ocenění, snadný život ve společnosti. Dopamin nás zároveň motivuje k objevování nových věcí. A je to právě tato touha po novém, co nás motivuje k tomu, abychom vyšli ze svým obvyklých komfortních zón. Tedy zatímco doma, v naší rutině nás nic nenutí chovat se společensky, přátelsky a zábavně, v cizím prostředí je to přesně naopak.
Důležitou roli hraje i pocit jakési svobody. Doma jsme neustále pod dohledem lidí, kteří nás znají a mají nás nějak zaškatulkované. Může být tedy o mnoho těžší začít se zčistajasna chovat jinak – každý si toho všimne a bude to nějak komentovat. Na cestách jste ale všude noví – a tím pádem můžete být třeba každý den někdo jiný. Je tedy snazší odhodlat se dělat věci, na které byste doma ani nepomysleli.
Odvaha riskovat a zkoušet nové věci
Cestování je tedy zvlášť pro introverty vlastně jakousi formou terapie. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo je sociálně zcela neobratný, je dobrým nápadem poslat jej na výlet do světa. Buďte si jisti, že se vrátí jako jiný člověk. Není náhodou, že v pohádkách vždy čteme o Honzovi, který se vypravil do světa na zkušenou a vrátil se nejen s nevěstou, ale dost možná také s půlkou království. Samota a nekonečné možnosti na cestách nás vedou k vyšším cílům a lepším výsledkům.
Nemusíme se bát neúspěchu, protože i když nastane, u vás doma se to nikdo nemusí dozvědět. Je snadnější pustit se do riskantního podnikání daleko od zvídavých očí rodičů a posměšných poznámek kamarádů nebo spolužáků. Svoboda vám dává možnost udělat krok tam, kam byste se nikdy jindy neodvážili.
Výhody cestování solo
Cestování o samotě má řadu výhod. A možná většina lidí, která to má možnost porovnat s cestováním ve skupině či v páru, vám objevování světa jen ve vaší společnosti srdečně doporučí.
Nemáme nic proti kamarádům ani partnerům. Ono to má něco do sebe obdivovat památky s někým, koho máte rádi, a vytvářet si tak společné vzpomínky. Jenže, má to vždycky své ale. Na rozhodování jste vždy dva (nebo více) a musíte se shodnout, hrozí vyšší riziko úrazu nebo nemoci, náklady jsou často vyšší, hrozí konflikty a ponorka. A to je jen pár věcí, které musíte zvážit, než se na cestu kolem světa vydáte s partnerem či kamarády.
Pojedete-li sami, můžete se těšit z těchto výhod:
- Naprostá volnost a svoboda. Vaše možnosti jsou omezeny jen vámi samotnými.
- Žádný strach a obavy o někoho jiného. Jste zodpovědní jen sami za sebe.
- Snadněji se můžete dopravovat stopem, lidé jsou ochotnější nechat vás zadarmo přespat třeba u nich na gauči.
- Každým dnem se lépe poznáváte a rostete.
- Více si vážíte své rodiny, přátel a domova.
A jak jste na tom vy? Vyrážíte na cesty raději sami nebo s parťákem? Ať tak či tak, hlavně si to maximálně užijte a nebojte se nových výzev.
Napiš komentář