Poměrně malé slovinské pobřeží Jaderského moře příjemně překvapí několika pozoruhodnými letovisky. Piran je určitě nejhezčí nejen na slovinské části Jadranu, ale patří také mezi nejhezčí letoviska na celém jaderském pobřeží. Leží na špičce stejnojmenného poloostrova. Jeho starobylý střed města patří mezi nejzachovalejší ukázku benátské gotické architektury.
Piranu se také přezdívá slovinské Benátky. Na rozdíl od slavných Benátek se v Piranu můžete potápět, a koupat v čistém moři. Piran je také označován za nejitalštější město Slovinska. Vztahy mezi obyvateli Piranu a jejich italskými sousedy nebyly v minulosti nejlepší. Mnoho cenných historických obrazů a mobilních památek bylo totiž v roce 1940 odvezeno do Itálie. Dnes jsou ale vzájemné vztahy díky cestovnímu ruchu mnohem vřelejší. V letních měsících potkáte na slovinském pobřeží spoustu italských rekreantů, a to nejen v Piranu, ale i v Koperu, Izole nebo Portoroži.
Slovinské pobřeží je jen 46 km dlouhé. Přesto najdete v Piranu spoustu příležitostí k mořským radovánkám. Přímo u městské promenády si můžete vychutnat koupání v moři nebo můžete podniknout plavbu lodí do chorvatské Rovinje nebo italského Terstu. Potápění v této lokalitě je prý nejlepší ve Slovinsku.
V historickém centru města se spoustou restaurací a kavárniček můžete obdivovat západy slunce nebo reliéf sv. Marka se lvem na dvou kamenných sloupech. Uprostřed Tartiniho náměstí vás určitě upoutá bronzová socha světoznámého houslisty Giuseppe Tartiniho, místního rodáka. Jeho rodný dům můžete při prohlídce města také navštívit. Nejstarší stavba na Tartiniho náměstí je Benátský dům z 10. století. Lehce ho poznáte podle rubínově červené fasády.
Výlet do centra Piranu bude nejlépe zakončit v nějaké kavárně při sklenici vína nebo černé kávy. Jedna z nejoblíbenějších místních kaváren, Da Noi, je otevřena až do půlnoci a pomyslnou třešničkou na dortu této kavárny je vyhlášený bar ve sklepních prostorech.
Napiš komentář