Nový koronavirus se od začátku roku 2020 rozšířil téměř do všech zemí světa a způsobil více než 358,55 milionu případů a více než 5,62 milionu úmrtí. Některé země se s těmito chaotickými měsíci vypořádaly lépe než jiné. V různých obdobích byly zavedeny lock-downy, zvažovaly se různé strategie a omezení se lišila v přísnosti podle jednotlivých vlád. Postupem času země ve snaze bojovat s virem také rychle zaváděly vakcíny COVID-19 – spolu s pasy COVID.
Které země se však s touto pandemií vypořádaly nejlépe? Existuje nějaký důvod, proč některé země neměly tak vysoký počet případů? A jak dobře se vládám daří obnovovat ekonomiku? Pojďme to zjistit.
Země s největším počtem úmrtí na COVID-19 na milion obyvatel
1. Peru
Počet úmrtí na milion obyvatel: 6 132,81
Peruánská vláda se svými údaji COVID-19 nepracuje zrovna transparentně. V červnu 2021 peruánská vláda odhalila, že oficiální počet obětí COVID-19 v zemi činil více než 180 000 namísto uváděných 69 342 osob. Stejně jako mnoho dalších jihoamerických zemí i Peru masivně trpí novými variantami COVID-19, což počet úmrtí ještě zvyšuje. Například nová varianta Lambda má z nových kmenů nejvyšší úmrtnost a v Peru byla poprvé zjištěna v prosinci 2020. Od té doby se rozšířila do 29 zemí po celém světě.
2. Bulharsko
Počet úmrtí na milion obyvatel: 4 765,93
Bulharsko se již delší dobu potýká s šíření koronaviru. V prosinci 2020 měla země nejvyšší úmrtnost v EU – 25,4 na 100 000 obyvatel – a v posledním listopadovém týdnu zaznamenala více než 20 000 nových případů. Její zdravotnický systém s nedostatečným personálem po celou dobu pandemie soustavně selhával a proočkovalo se v Bulharsku pouze 28 % obyvatel.
A když se rychle posuneme vpřed do ledna 2022, Bulharsko má nyní nejnižší průměrnou délku života. Země také stále bojuje s COVID-19, přičemž omikronová varianta má za následek zhruba 12 000 případů denně.
3. Bosna a Hercegovina
Počet úmrtí na milion obyvatel: 4 331,60
Zpočátku se Bosně a Hercegovině dařilo držet COVID-19 pod kontrolou. Vláda dokonce zavedla přísné zákazy pro všechny starší 65 let, aby opustili svůj domov z jakéhokoli důvodu – dokonce i na krátkou procházku, pro nákup nebo do lékárny.
Druhá a třetí vlna však masivně zvýšila počet úmrtí. Někteří komentátoři a odborníci přičítali vinu vládě za znovuotevření hranic, zatímco úřady obviňovaly občany, zaměstnavatele a majitele podniků z nedodržování doporučených opatření.
V dubnu 2021 prošlo Sarajevem, hlavním městem Bosny a Hercegoviny, více než 1 000 lidí, kteří požadovali odstoupení vlády kvůli špatnému řešení pandemie koronaviru.
4. Maďarsko
Počet úmrtí na milion obyvatel: 4 257,56
Na začátku pandemie premiér Viktor Orbán tvrdil, že nákaza virem COVID-19 dosáhne vrcholu přesně 3. května 2020, a v důsledku toho nařídil postupné zmírnění výlukových opatření k tomuto datu. K 16. červnu vláda zrušila prakticky všechna omezení týkající se koronaviru a oficiálně ukončila výjimečný stav. Výsledkem však byla nejvyšší úmrtnost na COVID-19 na světě. V tomto odmítavém postoji maďarská vláda pokračovala po celou dobu pandemie až do současnosti.
Přestože počet případů v září 2020 vzrostl, vláda nezavedla opatření na ochranu nejvíce ohrožených osob – nebyl vydán žádný příkaz k používání roušek ani k hromadnému testování. Dokonce i Superpohár UEFA se konal v Budapešti s kapacitou 20 000 diváků.
5. Černá Hora
Počet úmrtí na milion obyvatel: 4 028,34
Přibližně pět týdnů v květnu a červnu 2020 byla Černá Hora zcela bez výskytu COVID-19, což z této země učinilo zářivý maják v Evropě. Tento relativně malý stát s 620 000 obyvateli však nebyl schopen pandemii po návratu zvládnout, částečně kvůli tlaku na jeho ekonomiku.
Čtvrtina černohorského HDP pochází z cestovního ruchu, který v roce 2020 poklesl o 90 %, což vedlo ministra financí Milojka Spajiče k příslibu, že hranice v roce 2021 “rozhodně zůstanou otevřené”.
Šíření dezinformací také poškodilo snahy o kontrolu viru, neboť v červnu 2021 každý třetí obyvatel Černé Hory věřil konspiračním teoriím o viru COVID-19. V červnu 2021 se v Černé Hoře objevily i další dezinformace. V polovině roku 2021 počet případů ustoupil, ale koncem léta prudce vzrostl a v srpnu dosáhl historického maxima 638 případů denně.
Země s nejmenším počtem úmrtí na COVID-19 na milion obyvatel
1. Burundi
Počet úmrtí na milion obyvatel: 3,10
Burundi mělo na začátku pandemie těžký start. Bývalý prezident Pierre Nkurunziza, který zemřel v červnu 2020 (spekulovalo se, že se nakazil COVID-19), nemoc odmítal a tvrdil, že jeho zemi chrání Bůh. Nový prezident země Evariste Ndayishimiye později prohlásil, že COVID-19 je “největším nepřítelem” země, a zavedl přísnější opatření.
V době, kdy se COVID-19 objevil, Burundi pomohl také UNICEF. Tato organizace připravila rozsáhlou komunikační kampaň, v jejímž rámci propagovala mytí rukou, aby se zastavil přenos viru, a také zajistila, aby mýdlo bylo pro Burunďany cenově dostupnější.
2. Vanuatu
Počet úmrtí na milion obyvatel: 3,18
Tento stát v jižním Tichém oceánu s 80 ostrovy a něco málo přes 300 000 obyvateli zaznamenal čtyři případy onemocnění COVID-19 a pouze jedno úmrtí. Tajemství jeho úspěchu spočívalo v tom, že hrozbu bral mimořádně vážně ještě předtím, než se stala skutečným problémem. Výsledné uzavření celé země těžce zasáhlo ekonomiku země závislou na cestovním ruchu, ale zachránilo nespočet životů.
3. Čína
Počet úmrtí na milion obyvatel: 3,21
Číně se působivě podařilo udržet počet úmrtí na nízké úrovni, přestože je podezřelou zemí původu viru. Jaké je však tajemství čínského úspěchu? No, určitě pomohlo to, že většina dospělých Číňanů si pamatuje SARS-CoV z roku 2003 a s ním spojenou vysokou úmrtnost. Úroveň přísných opatření také zabránila tomu, aby se virus tak snadno šířil. Ve Wuhanu byla zavedena přísná uzávěra, která trvala 76 dní, a byla pozastavena veřejná doprava. Podobná opatření byla brzy poté zavedena také ve všech městech provincie Hubei. Desítky měst zavedly venkovní omezení, což obvykle znamenalo, že pouze jeden člen každé domácnosti směl jednou za několik dní opustit domov, aby si vyzvedl potřebné zásoby.
4. Bhútán
Počet úmrtí na milion obyvatel: 3,85
Bhútán se podle předpovědí s pandemií koronaviru nevypořádal dobře. V době počátku epidemie měla země pouze 337 lékařů na přibližně 760 000 obyvatel – tedy méně než polovinu poměru lékařů na počet obyvatel doporučeného WHO – a pouze jeden z těchto lékařů měl pokročilé vzdělání v oblasti kritické péče.
Právě díky bezchybné komunikaci vlády se však podařilo udržet počet případů onemocnění COVID-19 na nízké úrovni, neboť úředníci vydávali denně jasné a stručné informace a pro občany zřídili linky pomoci COVID-19. Ministerstvo zdravotnictví také spustilo iniciativu nazvanou “Naše odpovědnost”, která šířila povědomí o COVID-19 prostřednictvím influencerů, herců, vizuálních umělců, blogerů a sportovních osobností.
Kromě toho země zakázala vstup turistům, uzavřela školy a veřejné instituce, zahájila pružnou pracovní dobu, zavedla úspěšný program sledování a vyhledávání kontaktů a neustále vyzývala k používání obličejových masek a společenskému odstupu.
5. Nový Zéland
Počet úmrtí na milion obyvatel: 10,14
Nový Zéland neztrácel čas, aby zabránil šíření COVID-19 ve své zemi. Dne 28. ledna 2020 zřídilo ministerstvo zdravotnictví Národní zdravotnické koordinační centrum (NHCC), které reagovalo na epidemii. Bylo vydáno nařízení o infekčních nemocech, které vstoupilo v platnost 30. ledna 2020 a které ukládalo zdravotníkům povinnost hlásit všechny podezřelé případy podle zákona o zdravotnictví. Jednalo se o první ochrannou bariéru pro Nový Zéland.
Již v únoru 2020 byla zavedena omezení cestování do jiných zemí a 23. března 2020 se Nový Zéland zavázal k eliminační strategii. Země měla hlášeno 102 případů a 0 úmrtí, když premiérka Jacinda Ardern oznámila, že Nový Zéland hodlá rychle stupňovat úroveň sociální distance a cestovních omezení a 26. března 2020 dosáhne úrovně úplného národního loxkdownu.
Od prvního uzavření Nového Zélandu uplynuly téměř dva roky a země stále rychle reaguje na nové případy. Je jednou z mála zemí, které se vyhnuly vlně propuknutí omikronové infekce, a plně proočkovala 93 % Novozélanďanů starších 12 let.
ZDROJ: https://www.movehub.com/blog/best-and-worst-covid-responses/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Anna Shvets: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-ulice-venkovni-lekarsky-3902732/
Napiš komentář