Arles, v minulosti hlavní město francouzského regionu Provence, proslulo jako místo působení nejslavnějšího nizozemského malíře Vincenta van Gogha. Právě zde, kde našel dostatek slunce a modrou oblohu, vytvořil světoznámý umělec svá nejznámější díla jako Slunečnice, Hvězdná noc či Ložnice v Arles. Dnes můžeme navštívit v Arles starou nemocnici, ve které byl van Gogh hospitalizován po ztrátě ucha. Dnes je z ní vytvořeno kulturní centrum Espace van Gogh. Nádvoří bývalé nemocnice bylo navráceno do původní podoby, kterou můžete také vidět na několika van Goghových obrazech. V kavárně Café Van Gogh si dejte kávu a porovnejte skutečnost s obrazem Terasa kavárny v noci.
Byla by ale určitě škoda zapomenout na další skvělou památku v Arles. Tou je nádherný amfiteátr zvaný Les Arénes z 1.století př. n. l. Amfiteátr byl původně místem konání gladiátorských zápasů. Poté byl užíván jako pevnost. Kapacita arény byla neuvěřitelných 20 000 diváků, které bylo možné důmyslným systémem evakuovat během pouhých pěti minut. V dnešní době se zde konají dvakrát ročně býčí zápasy. Na rozdíl od drsného španělského stylu zde nejsou býci zabíjeni, ale jde spíše o honičku mezi camargským býkem s rohy zahnutými nahoru a matadorem v bílém obleku.
Při návštěvě Arles zavítejte do slavného Grand hotelu Nord-Pinus. V knize hostů můžete vidět podpisy nejslavnějších toreadorů, stejně jako Hemingwaye, Edith Piaf nebo Picassa. Na zdech visí staré plakáty z koridy a za sklem jsou vystaveny kostými matadorů. Nahlédněte do pokoje č.10, ve kterém nervózní toreadoři trávili tradičně poslední noc před vystoupením.
Za hranicemi města vznikl již od dob Říma hřbitov, nazývaný Elysejská pole. Ten se během staletí stále rozšiřoval. V areálu hřbitova je možné napočítat 17 kostelů a kaplí. Jeho nádherná platanová alej lemovaná sarkofágy je oázou klidu a zamyšlení. Určitě stojí za vaši návštěvu.
Napiš komentář