Jak přežít dlouhý let: Správná příprava zaručí pohodovou cestu v oblacích

Pokud plánujete dovolenou v nějaké exotičtější destinaci, jistě už máte vymyšlený program, nachystaný seznam věcí s sebou a jste plni očekávání a radosti. Ale jisté je také to, že vás bude čekat dlouhý let – a ten nemusí být v ekonomické třídě úplně tím nejpříjemnějším zážitkem. Na dlouhý let se ale dá připravit – a dokonce se díky tomu vyhnout i obávanému jetlagu. Osvojte si některé z těchto tipů na dlouhé lety a vaše dlouhé cestování může být mnohem lépe zvládnutelné – a dokonce i terapeutické!

1. Oblékněte se pro úspěšný spánek

Pokud si připravujete oblečení na dlouhý let, myslete především na klima v letadle a v cílové destinaci. Více lehkých vrstev je ideální volbou. Při letu je mi vždycky zima, takže si klidně můžete na palubu vzít teplý svetr nebo i lehkou péřovou vestu, kterou můžete snadno přibalit do příručního zavazadla nebo ji srolovat a využít jako polštářek. Pomoci může také lehká šála s teplého materiálu, která poslouží jako příjemná přikrývka v letadle. Noste nazouvací boty – je to dobré pro bezpečnostní kontrolu a dobře se z nich v letadle vyzouvá.

2. Přes deku si zapněte bezpečnostní pás

Než ulehnete, ujistěte se, že jste připoutaní. Letušky vás mohou vzbudit, aby zjistily, zda máte zapnutý bezpečnostní pás, pokud ho nebudou dobře vidět – a byla by smůla nechat se rušit, když jste konečně zabrali. Bezpečnostní pás si můžete zapnout přes deku (nebo vrstvy oblečení), a pokud se vám podaří přes turbulence usnout a letušky půjdou kolem, nebudou vás muset budit.

3. Přineste si občerstvení

Při přeletu mezi časovými pásmy letušky obvykle synchronizují jídlo s cílovou destinací, což znamená, že můžete dostat jídlo, když nemáte hlad, a můžete mít hlad i několik hodin, než přijde další jídlo. Je proto vhodné vzít si něco malého s sebou, například oříšky nebo müsli tyčinky, pro případ, že by se stalo to druhé.  Vyhněte se ale příliš slaným pokrmům, protože ty dehydratují, a to v letadle určitě nechcete.

4. Rezervujte si nejlépe umístěné sedadlo

V širokotrupých letadlech jsou v ekonomické třídě nejprostornější sedadla v přední části kabiny nebo ve výstupních řadách. Pokud jste vysocí, je to nejlepší volba. Mějte však na paměti, že na přepážkové stěny letecké společnosti umisťují dětské postýlky, takže pokud vás obtěžují plačící děti, nemusí to být místo pro vás. Mějte také na paměti, že televize na vašem sedadle bude pravděpodobně uložena v loketní opěrce, což může být pro některé cestující nepříjemné. Výhoda je také v tom, že čím více vpředu sedíte, tím tišší je skutečný hluk letadla, protože většina motorů letadel je umístěna pod křídly. Pokud nepotřebujete prostor pro nohy navíc, zvažte rezervaci místa směrem dozadu. Většina lidí zadní řady nemá rádo, což může být dobrá zpráva, pokud váš let není plný.

5. Předejděte jet lagu

Pokud jste si někdy všimli, že váš jet lag je horší při letu na východ než na západ, nejste sami. Věda říká, že cirkadiánní rytmy těla jsou při cestování na východ více zmatené. Ať tak či onak, pokud cestujete přes několik časových pásem, vaše tělo to odnese. Na cestu se můžete připravit tak, že si předem trochu upravíte spánek nebo si zarezervujete let, který přiletí během dne.

6. Vezměte si s sebou velká sluchátka

Namísto klasických pecek do uší se vyplatí na dlouhý let zvolit velká sluchátka s potlačením šumu – a to ne kvůli úžasné kvalitě zvuku. Vyhnete se také nechtěnému povídání se spolucestujícími, pokud vám to není zrovna po chuti.

7. Tipy na cvičení během dlouhého letu

Dlouhé sezení, dehydratace, již existující zdravotní potíže, stísněné sezení a další okolnosti mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku hluboké žilní trombózy, krevní sraženiny, která se obvykle tvoří v žilách dolních končetin a může být velmi bolestivá – nebo dokonce smrtelná, pokud se kousek utrhne a putuje do srdce a plic. Při letech se proto může vyplatit nasadit si lékařské kompresní punčochy. Pohyb je také obecně dobrým nápadem, jak předejít bolestem spojeným s dlouhým sezením. Připravte si malý okruh cviků nebo protahovacích cviků, které budete provádět v letadle.

Pokud se na dlouhý pobyt v letadlo připravíte a využijete možnosti, které máme, může být i taková cesta pohodlná a uteče rychleji, než si myslíte. Každopádně platí, že na první den po příletu do vzdálené destinace není vhodné si plánovat náročný program, ale spíše zařadit odpočinek a čas na aklimatizaci. Dejte tomu aspoň jeden den a uvidíte, že se vaše tělo rychle adaptuje.

ZDROJ: https://www.thecut.com/article/how-to-survive-a-long-flight-tips-travel-essentials.html
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/let-rozbresk-obloha-zapad-slunce-47044/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *