Každý z nás zná tragický příběh Titaniku. Lodi, která byla považována za nepotopitelnou, a přesto našla svůj smutný konec uprostřed ledových vod Atlantského oceánu. Tento příběh i po více než sto letech vzbuzuje silné emoce a není snad nikdo, koho by nefascinoval.
To, co nebylo na počátku 20. století uskutečněno, chce nyní dovést do konce australský milionář Clive Palmer. Chce, aby Titanik 2 dokončil plavbu, kterou v roce 1912 původní loď nezvládla dokončit, protože ji zastavil mocný ledovec.
Hra s osudem
V roce 2012, při stoletém výročí potopení lodi, oznámil Palmer tento záměr. Chce vybudovat loď, která ponese jméno Titanik 2 a která vykoná stejnou trasu jako její předchůdkyně. Jeho plány nyní začínají nabírat reálné rozměry. Palmer potvrdil, že loď by měla vyplout na moře v roce 2022, aby tak opět připomněla sto deset let od tragédie původního Titaniku.
Loď popluje po přesně stejné trase jako tehdy a poveze tedy pasažéry z anglického Southamptonu do New Yorku ve Spojených státech. Kromě toho je však v plánu s ní také obeplout celý svět a připomenout tak tragickou událost, kterou všichni dobře známe. Podle všeho Titanik 2 vyrazí na moře reálně z Dubaje, odkud teprve popluje do Southamptonu a pak dále na západ.
Nepotopitelná loď
Původní Titanik vyrazil na plavbu v dubnu roku 1912 po velice mírné zimě. Právě kvůli nezvykle teplým podmínkám se řada ledovců z Arktidy dostala dále na otevřené moře, než je v tomto ročním obvyklé. I proto tedy došlo k havárii, při které obrovský lodní kolos narazil na ledovec, potopil se a na jeho palubě zahynulo více než 1500 pasažérů. Celá obrovská loď měla k dispozici pouhých 20 záchranných člunů, což se později ukázalo jako klíčové pochybení, kvůli kterému zemřelo tolik lidí.
Podle Palmera bude Titanik 2 věrnou kopií své předlohy. I její interiér by měl reflektovat zařízení a vybavení původního Titaniku, samozřejmě s dodatkem moderních technologií, které tehdy nebyly dostupné. Loď tedy bude skutečně luxusním a zároveň nesmírně realistickým zážitkem. Bude také prodáno stejné množství lístků jako bylo původně, včetně rozdělení do první, druhé a třetí třídy.
Řada kritiků ale tvrdí, že si Palmer zahrává se štěstěnou a že navrhnout tutéž loď, prodat stejné množství lístků a chtít zdolat stejnou cestu je možná až trochu troufalé. Ze smrti více než tisíce lidí by se neměla dělat show pro bohaté, kteří se jen chtějí pochlubit netradičním zážitkem.
Budoucnost je nejistá
Již dříve však byly plány na obnovu Titaniku několikrát pohřbeny, a není tedy vůbec jisté, že se to tentokrát podaří. Postavit takovouto honosnou loď totiž rozhodně není zadarmo, a navíc se jedná přeci jen o specifický projekt, do kterého nemusí být všichni ochotni investovat.
Řada lidí také klade otázku, co bude s lodí poté, co přepluje svou “osudovou trasu” a objede celý svět. Bude pak fungovat jako běžný zaoceánský parník, který bude vozit kohokoli? Jaká bude návratnost této investice a vyplatí se to nejen lodní společnosti, ale i samotnému Palmerovi a dalším investorům? Zdá se totiž, že Palmer pro svůj nápad doposud nezískal dost podpory nejen finanční, ale i společenské. Mnoho lidí jej hodnotí jen jako blázna, který neví, co s penězi. Potomci obětí Titaniku zase nesouhlasí s tím, že by smrt jejich předků měla sloužit jako reklamní tahák, což je zcela pochopitelné.
Zda se tedy cesty Titaniku 2 někdy dočkáme, je zatím zcela ve hvězdách. Je však otázka, zda byste si vlastně lístek na tuto loď chtěli koupit, nebo jste příliš pověrčiví? Nalodit se na parník, který před více než sto let dopadl tak neslavně, a vydat se s ním na stejnou cestu chce přeci jen trochu odvahy.
Mně to přijde jako hloupost.
no dejme tomu ze na tu nizkou tridu bych mozna mel ale na palubu stejne nepujdu jen si pockam az to bude v kinech 🙂
Titanik nikdo ve své době nepovažoval za nepotopitelný, tenhle blábol se objevil až po potopení v bulvárním tisku. Námořnící dobře věděli, že nepotopitelná loď neexistuje.
Záchranných člunů bylo pouze 20 proto, že měly být použity při záchraně pouze jako prostředek přesunu pasažérů na jinou loď. Druhá řada záchranných člunů nebyla instalovába, bránila výhledu z promenádní paluby.
To by už nebyl ledovec ale spíš teroristi.