Létáte rádi? Pak jste jistě již navštívili mnoho letišť, která byla nádhernou vstupní bránou do cizí země. Letiště v některých zemích totiž nejsou často jen přehlídkou restaurací, duty free obchodů a dalších praktických vybavení, ale třeba i kultury dané země. A některá letiště jsou také výjimečná svým umístěním a poněkud netradičním přistáváním.
Mezinárodní letiště princezny Juliany
Toto letiště je známé také jako Mezinárodní letiště Svatý Martin a nachází se tedy, logicky, na ostrově Svatý Martin v Karibiku. Představuje vstupní bránu do oblasti celých Malých Antil. Je pojmenováno po nizozemské korunní princezně a pozdější královně Juliáně, která jej roku 1944 slavnostně otevřela. Pro piloty nepředstavuje přistání na tomto letišti žádnou výzvu, ale mnohem zajímavější je pro ty, kteří se rekreují na krásných plážích poblíž. Letiště je známé především díky velmi malé výšce, kterou letadla mají nad přiléhající pláží Maho. Turisté tedy mohou sledovat, jak jim letadla prolétávají doslova pár metrů nad hlavou. Při startu zase vytváří proud vzduchu z motorů lokální uragán, který naštěstí už nad pláží nedosahuje příliš vysokých teplot.
Mezinárodní letiště Gibraltar
Na Gibraltaru se trochu bojuje s místem, to je asi jasné každému. Přesto se tam podařilo najít prostor pro výstavbu letiště, to však funguje v trochu netradičních podmínkách. Slouží zároveň jako civilní i vojenské letiště a je zde pro tento účel civilní terminál, přičemž v současnosti jsou z letiště pravidelně provozovány civilní lety pouze do Spojeného království. Letiště má jedinou přistávací a vzletovou dráhu, kterou prochází silnice Winston Churchill Avenue, která vede do Španělska. Ta musí být pokaždé uzavřena, když se nějaké letadlo chystá vzlétnou či přistát. Snad i kvůli tomu bylo letiště označeno za páté nejnebezpečnější na světě a nejnebezpečnější z evropských letišť. Kromě gibraltarských cestujících je letiště využíváno i pro cesty z a do blízkých oblastí Španělska, například na Costa del Sol a Campo de Gibraltar.
London City Airport
V Londýně najdete mnoho letišť. Většina z nich se ale nachází pěkný kus od “skutečného” Londýna. London City Airport však zůstává většině pasažérů utajeno, přestože jeho jediná dráha odbaví několik milionů cestujících ročně. Důvodem je i to, že jediná dráha je poměrně dost krátká, takže na ní mohou přistávat maximálně menší proudové letouny. Další rozvoj letiště je limitován přísnými předpisy upravujícími maximální hladinu hluku startujících letadel a omezeným počtem typů letadel, které jsou schopné přistát a vzlétnout z krátké dráhy tohoto letiště. Samotná ranvej je umístěna na umělém poloostrově. V roce 2014 vyhrálo letiště cenu Airport of the Year v kategorii do deseti milionů pasažérů.
Letiště Courchevel
Velice netradiční letiště najdete také ve francouzském lyžařském středisku Courchevel. Rovné místo pro vybudování přistávací ranveje byste však mezi alpskými masivy hledali jen stěží, takže se přistávací dráha poměrně divoce vlní a přistání rozhodně nepatří mezi nejkomfortnější záležitosti. Výhodou ale je, že pasažéři mohou doslova rovnou po přistání vyrazit na sjezdovku, která začíná jen pár metrů od ranveje ve výšce 2008 metrů nad mořem. Jak asi správně tušíte, velkým letadlem sem nedoletíte. Toto letiště je určeno jen pro malé soukromé letouny.
Tenzing-Hillary Airport
Chcete zažít při létání opravdové dobrodružství? Pak musíte navštívit toto letiště. Patří zcela právem k nejnebezpečnějším letištím na světě. Na jedné straně od ranveje je hluboká propast, na druhé vysoká sklaní stěna. K tomu nepříznivé počasí, neustálé turbulence, a navíc dráha rozhodně není rovná. Letiště se nachází ve výšce 2 860 metrů, takže dá docela zabrat každému motoru stroje, který se zde rozhodne přistát. Ranvej měří jen něco okolo půl kilometru na délku a okolo dvaceti metrů na šířku. Letiště dostalo jméno po dvojici dobyvatelů Everestu.
V sicilské Catanii letadla také přistávají těsně nad pláží.