Vrak Titanicu byl po dlouhá léta pečlivě střežen před zvídavými zraky turistů a milovníků záhad a tajemství. Zdá se ale, že to se již brzy může změnit. Podle nejnovějších informací se k Titanicu již nyní dá potopit, ale zadarmo to tedy rozhodně nebude.
Den zkázy
V roce 1912, přesněji 15 dubna ve 2:20 ráno, se poslední část slavné lodi Titanic nenávratně potopila do ledových vod Atlantského oceánu. Během následujících 5 až 10 minut postupně klesla až na samé dno, které je v hloubce asi 3,7 kilometrů.
Až do roku 1985 nebyl vrak objeven. Od té doby se k němu vydala jen hrstka potápěčských expedicí, jejichž posádka byla pečlivě vybrána. S většinou výprav byl také režisér slavného celovečerního trháku Titanic, James Cameron. Bez nadsázky se dá říci, že ve vesmíru bylo o mnoho více lidí než u vraku Titanicu.
Ale nyní se to má změnit. Od léta roku 2018 se můžete do temných hloubek potopit i vy a na vlastní oči prozkoumat to, co zbylo z tohoto ikonického parníku. A to vše za zajímavou sumičku 130 000 dolarů, což je v přepočtu asi 3 milionu českých korun. Tak co, zaujalo by vás to?
Luxusní plavba? Ani omylem
Ačkoliv cena evokuje luxusní zážitek na příjemné jachtě s dostatkem jídla a pití a pohodlným ponorem, realita je dost jiná. Za tři miliony českých korun budete mít možnost nasednou na obyčejnou výzkumnou loď, kde strávíte sedm dní ve společnosti profesionálních badatelů a potápěčů, kteří vám mohou slíbit alespoň jeden ponor ke slavnému vraku v závislosti na počasí.
FOTO: WikimediaCommons
Samotný ponor se pak uskuteční v malinké ponorce pro 5 osob, která není vybavena ani záchodem. Pokud nevydržíte, musíte na přenosnou toaletu, kterou od zbytku posádky odděluje jen malá zástěna. Soukromí si zde tedy moc neužijete a když uvážíte, že samotný ponor může trvat klidně i 6-9 hodin, pak to zase až taková zábava asi nebude. Pokud máte strach ze stísněných prostorů, pak to asi nebude nic pro vás.
Společnost, která tuto možnost nabízí, sama upozorňuje, že to není výprava pro citlivky. Na moři se může stát ledacos a člověk by měl být schopen zvládnout i náročné situace, které mohou nastat.
Typický návštěvník
Typickým návštěvníkem, který si takový výlet zaplatí, ale rozhodně není zlenivělý milionář, který neví, co s penězi. Podle vedení společnosti zde zatím byli prakticky jen lidé, kteří mají s dobrodružstvím a náročnými situacemi zkušeností až až. Například chlapík, který sám cestoval na jižní pól, nebo dobrodruh, který skáče z helikoptér na vysoké hory a slaňuje dolů.
Předtím, než se zájemce může na plavbu vypravit, musí podstoupit trénink, kde je vycvičen a vyučen v řešení kritických situací. Takový člověk například musí být schopný za určitý čas vyšplhat na 6 metrový ocelový žebřík nebo se evakuovat z vody do helikoptéry.
FOTO: WikimediaCommons
Pro další expedici v roce 2019 je prý zatím 18 volných míst. A společnost plánuje výlety k Titanicu i na další roky. Koneckonců je to přeci výhodný byznys a zájemců se jistě dostatek najde.
Raději si pospěšte
Pokud je návštěva vraku Titanicu váš sen, pak byste to ale raději neměli odkládat. Podle posledních poznatků se na něm totiž stále více usazují bakterie, které se živí rzí a loď postupně pojídají. Za nějakých 20 let už tedy po slavném vraku nemusí zbýt více než rezavá skvrna na mořském dnu. A to je skutečná realita, vždyť už tam vrak leží více než 100 let a jeho život se tedy pomalu ale jistě blíží ke konci. Takže si raději opravdu pospěšte a svoje místo v expedici si rezervujte co nejdříve!
Napiš komentář