Každé umělecké dílo je jedinečné a může vzbuzovat silné emoce. Málokterá díla ale opřádají takové legendy a pověry jako právě geoglyfy – obrovské obrazce, které jsou jakoby vtištěny do tváře země. Nejznámější mezi nimi je jistě planina Nazca v Jižní Americe, ale geoglyfů existuje na celém světě více. Jedním z nich je třeba i tajemná svastika v Kazachstánu.
Co je geoglyf?
Geoglyfy jsou kouzelné především tím, že stojíme-li třeba i přímo na nich, vlastně si ničeho nemusíme všimnout. Ze země není možné jejich nádheru uvidět. Když ale vystoupáte na kopec, nebo máme dokonce možnost prolétnout se nad místem v letadle či balónu, objevíme něco nečekaného. Obří malbu, která až z výšky odhalí svou krásu. Od počátku bylo zamýšleno, aby geoglyfy mohly být obdivovány jen z vyvýšených míst. Ale proč? A jaká je jejich historie a účel?
Za geoglyfy se dnes považují struktury, které byly vytvořeny člověkem tak, že přímo zasahují do zemského povrchu. Z pohledu z vrchu pak tvoří nějaký obrazec nebo vzor. Mohou vznikat v podstatě dvěma způsoby. Typicky třeba odstraňováním trávy, písku či kamení, anebo naopak přidáváním materiálu, tedy vytvářením vyvýšenin. Linie obrazců jsou většinou široké i několik metrů a často mají tvar lidských bytostí, zvířat nebo se jedná i o abstraktní vzory. Jedno však mají společné – jsou ohromné, někdy mnohonásobně překračují plochu i několika fotbalových hřišť.
Geoglyfy dnes najdeme na každém kontinentu kromě Antarktidy. V posledních letech se jich objevuje více a více a za to mohou samozřejmě moderní technologie. Největším pomocníkem jsou aplikace, které detailně snímkují každé místo na zemi, třeba aplikace Google Earth. S její pomocí se můžeme z ptačí perspektivy podívat na jakýkoliv kousek naší planety.
Objev v Kazachstánu
Někteří lidé se hledání geoglyfů věnují jako svému koníčku. Mezi nimi patří k nejúspěšnějším kazašský ekonom Dmitrij Dej. Nad jeho rodnou zemí se mu s pomocí snímků z Google Earth podařilo objevit jedinečný nález. V kazašské stepi nalezl dosud neznámé symetrické útvary, které jsou vtištěné do zemského povrchu. O nálezu samozřejmě informoval archeology, kteří se pustili do pátrání. Práce šly pomalu, ale v roce 2014 bylo oficiálně potvrzeno nové “naleziště” geoglyfů.
V řídce osídlené stepi se odborníkům podařilo odkrýt obří geoglyfy ve tvaru křížů, čtverců, kruhů, a dokonce i jednu svastiku. Obrazce dosahují délky 90-400 metrů a pokrývají obrovskou plochu. Postupně bylo identifikováno něco okolo 260 objektů, ale výzkumné práce stále pokračují, takže číslo nemusí být konečné. Vůbec největší objekt tvoří čtverec ze 101 hromad navršené zeminy, jehož protilehlé rohy spojuje kříž.
ZDROJ: WikimediaCommons
Badatele samozřejmě především zajímalo stáří geoglyfů. Specialisté použili pro odhad stáří obrazců velice pokročilou metodu, tzv. opticky simulovanou luminiscenci, která dokáže změřit, jak dlouho čelil určitým vzorec slunečnímu záření. Odborníci tedy nakonec dospěli k závěru, že geoglyfy vznikly přibližně před 2 800 lety.
Podobné debaty pak následovaly i ohledně účelu těchto obrazců. Dmitrij Dej měl ohledně tohoto poměrně jasno. Podle něj šlo o pravěkou astronomickou observatoř. Odborníci se ale s jeho názorem neshodují. V okolí útvarů se našly pozůstatky ohnišť, což by naznačovalo, že se jednalo o místa konání rituálů. Stejně tak by mohly obrazce sloužit i k označení výskytu zvířat nebo pro jasné vymezení teritoria jednotlivých kmenů.
O konkrétním účelu tedy zatím jasno není. A možná ani nikdy nebude. Jak přemýšlely a žily starobylé kultury se často lze jen dohadovat. Například o geoglyfech na planině Nazca se tvrdí, že mohly mít i význam jako kalendář nebo způsob komunikace s božstvy. Není ale ani vyloučeno, že mohly mít čistě praktický účel, a jedná se o pozůstatky důmyslného systému zavlažování. Otázek je tedy stále dost. A dost možná se najdou i další geoglyfy, o kterých ještě nevíme.
Napiš komentář