Poznejte prazvláštní zvířecí křížence. Jak třeba vypadá spojení zebry a osla?

Někdy se i v přírodě stane, že dojde k neobvyklému křížení některých živočišných druhů a výsledky jsou často poněkud… prazvláštní. Mezidruhovému křížení se ale často věnují i lidští chovatelé, kterým samozřejmě připadá mimořádně zajímavé sledovat, co může vzniknout křížením různých zvířecích druhů. Někdy jsou výsledky hezké a povedené, jindy je ale zřejmé, že taková kombinace nemůže příliš dobře fungovat – a dokonce pro taková zvířata znamená velké zdravotní potíže či brzký úhyn.

Liger

Možná vás už z názvu napadne, o jakého křížence se jedná. Jde samozřejmě o výsledek křížení lva (angl. lion) a tygra (ang. tiger). Ačkoliv existují legendy o ligerech spatřených v divočině, v současnosti o jejich volném výskytu nemáme důkazy. Je navíc velmi nepravděpodobné, že by zrovna k páření lvů a tygrů docházelo bez zásahu člověka – přirozená prostředí obou druhů se totiž nepřekrývají a je tedy velmi málo pravděpodobné, že by na sebe tyto dvě mocné šelmy mohly v přírodě jen tak náhodou narazit. Pravděpodobně by také měly spíše chuť mezi sebou soupeřit než tvořit nové potomstvo. Ligerové jsou tedy v podstatě pouze výsledkem lidského křížení. Pokud lev oplodní tygřici, narodí se jim největší známá kočkovitá šelma na Zemi, tzv. liger. Její srst je světlá jako u lva a pokrytá méně výraznými pruhy. Samci mohou dorůst délky až 3,6 metrů a váží několik set kilogramů. Nejtěžší kočkovitou šelmou na světě je například samec ligera Hercules s hmotností 418 kilogramů.

Cama

Tento název už může být trochu obtížnější rozluštit, ale pro znalce angličtiny opět docela hračka. Jde o kombinaci velblouda (angl.camel) a lamy (angl. lama). K umělému spojení samce dromedára a samice lamy vedla chovatele z Camel Reproduction Centre v Dubaji touha po zvířeti, jehož mohutné tělo srovnatelné s dromedárem by obrůstalo lamí vlnou. Takový kříženec by také v ideálním případě podědil poněkud poddajnější povahu lam a nebyl tak hrozně tvrdohlavý jako dromedáři. První zvíře nového druhu se narodilo 14. ledna 1998. Produkcí vlny sice tužbám chovatelů dostálo, temperamentem se ovšem blížilo spíš otci. Výsledku tedy nebylo zcela dosaženo, ale přesto se chovatelé nevzdali a do dnešní doby již vyprodukovali pět takovýchto hříček přírody.

Wholphin

Jedná se o spojení kosatky (angl. killer whale) a delfína (angl. dolphin). Křížence kosatek černých a delfínů skákavých lze údajně zahlédnout ve volné přírodě, kde se zrodili bez lidského zásahu. Není tedy vůbec divu, že se o podobného křížence pokusili chovatelé i v kontrolovaných podmínkách. První „plody“ přineslo křížení v zábavním parku Tokyo Sea World, navzdory intenzivní péči chovatelů se však zvíře nepodařilo udržet při životě – zemřelo přibližně po 200 dnech. Později ale havajský zábavní park Sea Life Park slavil velký úspěch se samičkou křížence, která dokonce sama porodila mláďata a dnes žije v této rezervaci se svou vlastní dcerou.

Geep

Tento název napovídá spojení kozy (angl. goat) a ovce (angl. sheep). Kříženci kozy a ovce patří v přírodě mezi nejvzácnější, protože se v jejich případě mísí dva odlišné rody přežvýkavců. Jestliže tedy v přírodě dojde k tomuto spáření, většinou se takováto mláďata rodí mrtvá. Někdy se ale podaří přeci jen takové mládě přivést na svět, jako tomu bylo například v nizozemské provincii Flevoland, kde se v květnu roku 2012 narodila zdravá samička křížence a už o pár měsíců později dokonce porodila i vlastní mláďata.

Zonkey

Zajímavou kombinací je kříženec zebry (angl. zebra) a osla (angl. donkey). Podobně jako v případě ovce a kozy, i mezi osly a zebrami zeje propastný rozdíl v počtu chromozomů – první zmíněné zvíře jich má 32-46, zatímco druhé 62. Když však dojde ke spojení oslice se samcem zebry, je naděje, že by se mohlo narodit živé mládě. „Zebroid“ má obvykle tělo jako osel a po druhém z rodičů dědí vzor na srsti, většinou je však pruhovaný pouze částečně. Zatímco osli jsou domestikovaná a klidná zvířata, od zeber může takový kříženec podědit agresivní a divoké chování. Na rozdíl od čistokrevných zeber jsou tak kříženci díky tvaru těla vhodnější k osedlání, daleko hůř se ovšem vychovávají a ovládají.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *