Určitě s tím máte sami osobní zkušenost. Starosti vaší hlavy se velmi rychle podepisují i na vašem těle. Jak jinak si vysvětlit bolesti břicha, hlavy, problémy se zažívání nebo bušení srdce, když se blíží důležitá zkouška, pracovní pohovor nebo třeba vysněné rande. Za těmito fyzickými obtížemi může stát právě psychika. Co je spouštěčem psychosomatických onemocnění?
Pojem psychosomatika pochází z dob starého Řecka a popisuje vazby mezi duší (psyché) a tělem (soma). Zkoumá především vtah mezi těmito dvěma součástmi člověka – zejména to, jaký má psychika vliv na naše tělo a jeho stav. Jistě každý z nás zažil, že když nás někdy něco bolelo, neměli jsme úplně nejlepší náladu. A vlastně velmi podobně to funguje i opačně.
Každý jsme jiný
Jsme jedineční a podle toho se liší i naše povaha, zájmy, vlastnosti nebo talenty. Stejně tak se bude lišit i to, jak zvládáme emoce, stres, tlak nebo strach. Na druhou stranu existují lidé s určitými osobnostními rysy, jejichž vlivem jsou náchylnější i k psychosomatickým onemocněním.
Podle oborníků na psychosomatiku se nás naše tělo snaží tělesnými potížemi chránit před tím, co nám způsobuje tak velké psychické vypětí. Naznačuje nám, že bychom měli zvolnit a šetřit se nejen po fyzické stránce, ale především po té psychické. Většinou ale toto varování ignorujeme – pak se může stát, že potíže přerostou až do chronické podoby, čímž se postupně zdravotní stav jen zhoršuje.
Jak k tomu dojde?
Přitom na začátku všechno působí poměrně nevině. Stačí ale trochu stresu, špatný spánek nebo problémy ve vztazích a mohou se rozpoutat i závažné zdravotní problémy, které vyžadují urgentní řešení. Bohužel když pak takoví lidé navštíví lékaře, často se setkávají s tím, že jim nevěnuje patřičnou pozornost, protože na první pohled nejsou patrné žádné důvody, proč by vás něco mělo bolet.
Co vás může trápit?
Nejčastěji se může jednat o lehké formy onemocnění, jakými je například angína, kašel nebo ekzém. Pokud je ale tlak dlouhodobý, a navíc vám chybějí mechanismy, jak se s ním vyrovnat, může dojít i k závažnějším potížím. Nezpracované stresy mohou vyvolat žaludeční vředy, průjmy nebo trávicí potíže. Běžné jsou také problémy se spánkem. Při dlouhodobém působení psychosomatiky se může objevit cukrovka, poruchy štítné žlázy, či dokonce vznik zhoubných nádorů.
Když zmizí příznaky, zmizí problém
Bohužel moderní medicína se stále soustředí zejména na léčbu příznaků, a to i v případě, že se jim nedaří najít příčinu obtíží. Pokud testy neprokážou nějakou konkrétní nemoc, bývají lékaři často v koncích, a dokonce vás mohou nazvat simulanty nebo hypochondry. Pro účinnou léčbu je nezbytné se zajímat se o všechny aspekty života a řešit i psychickou rovinu.
Změna musí přijít od vás
Léčba musí spočívat především v tom, aby sám pacient chtěl změnit svůj nevyhovující životní styl. Podle druhu stresu je vhodné doporučit další podpůrné metody. Pokud je problém ve vztazích, je dobrým nápadem třeba terapie. Velmi podstatnou částí terapie je také přiměřený pohyb, vyvážená strava a schopnost odpočívat.
Nejzasaženější jsou děti
Nejvíce se psychosomatické problémy projevují u dětí. Většinou se setkáváme s bolestmi břicha, hlavy, průjmem, bušením srdce nebo pocitem dušení či pálením a svěděním kůže. Nezřídka se jedná o problémy v rodině, v kolektivu nebo ve škole. Je samozřejmě těžké odhadnout, zda dítě jen nesimuluje, aby něco nemuselo, ale jako rodič jistě poznáte, kdy říká pravdu a kdy přehání.
Psychosomatické problémy projevující se na orgánech těla:
- Oči – odmítnutí pohlédnout pravdě do očí, neschopnost akceptovat realitu
- Krk – problém vyjadřovat vlastní pocity
- Ruce – na nich se projevuje obava z kontaktu s okolním světem a komunikace s cizími lidmi
- Žaludek – strach ze společenského zavržení
- Břicho – signalizuje strach o život
Napiš komentář