Když svět obletěla zpráva, že král rokenrolu, Elvis Presley, zemřel, málokdo tomu byl ochoten uvěřit. Dříve nebo později se ale většina z nás smířila s tím, že i tato legenda je již nenávratně pryč. Jenže najdou se i tací, kteří prostě odmítají tento fakt přijmout a jejich víru podporují o nejrůznější konspirační teorie, které tvrdí, že Elvis je na živu, a dokonce nabízí nejrůznější důkazy.
Elvis ve filmu Sám doma
Vánoční klasiku Sám doma zná skoro každý a kdo ne, ten by si ji tyhle Vánoce rozhodně neměl nechat ujít. Je to zábavný rodinný film, ale mnozí mu přikládají váhu ještě z jednoho o důvodu. Hraje v něm totiž údajně právě král rokenrolu. Přibližně v polovině filmu se Kevinova matka hádá na letišti u přepážky se zaměstnancem aerolinek. Vy se však musíte zaměřit na postavu, která je vidět za jejím levým ramenem. A pokud se podíváte pozorně, může se vám zdát, že se Elvis skutečně vrátil ze záhrobí.
Jenže jaké by to celé dávalo smysl? Proč by měl Elvis předstírat smrt a poté se vrátit jako komparzista? Těžko by si toho mohl filmový štáb nevšimnout. I kdyby přeci jen přehlédli jeho vzhled, těžko by zamaskoval svůj hlas, který byl skutečně ikonický a znal jej snad každý. Navíc novinář Kenny Biddle později odhalil, že oním komparzistou je ve skutečnosti jistý Gary Richard Grott.
Elvis v Argentině jako chráněný svědek
Pokud by měl Elvis skutečně předstírat svou smrt, jistě by to nedělal jen tak zbůhdarma. Možným důvodem by mohlo být to, aby si odpočinul od šílenství, která se kolem něj postupem času rozpoutalo. Ale daleko spíše by se muselo jednat o velmi vážný důvod, například to, že mu někdo usiloval o život, nebo byl ve velkém nebezpečí.
Dne 21. prosince 1970 se Elvis Presley setkal s tehdejším americkým prezidentem Richardem Nixonem. Společně si docela notovali a na závěr setkání jej král rokenrolu požádal o laskavost – chtěl získat odznak Bureau of Narcotics and Dangerous Drugs, tedy Úřadu pro narkotika a nebezpečné drogy, protože byl sběratelem těchto unikátních kousků a tento mu chyběl do sbírky.
Nixon mu v tomto vyhověl a Elvis si tedy z návštěvy odnesl speciálně vyrobený odznak a v podstatě se tak pro vnější svět stal agentem příslušného úřadu. Někteří ale tvrdí, že to vůbec nebyla hra – naopak tuto činnost prý vykonával skutečně a velmi svědomitě. Postupem času se mu ale tato práce začala stavět do cesty rokenrolové megastar, a tak se raději nechal pohřbít a dále již inkognito bojoval proti drogám na plný úvazek.
Druhá, ale související teorie, hovoří zase o tom, že byl Elvis v srpnu 1977 eskortován ze země, aby unikl mafii, do které se snažil infiltrovat. Jenže všechno mělo prasknout, a proto byl vládou zařazen do programu na ochranu svědků a poslán ze země pryč. Jeho novým domovem se měla stát pravděpodobně Argentina, protože jen pár hodin po jeho smrti byl prý na letišti v Memphisu viděn muž, který Elvise nápadně připomínal a na jméno Jon Burrows si kupoval jednosměrnou letenku do Buenos Aires. Zajímavé je, že právě pod tímto jménem si Elvis během svých hotelových turné občas rezervoval pokoje…
Jenže ve skutečnosti neexistuje žádná důkaz o tom, že by FBI kdy pomáhal s nějakým vyšetřováním. V archivech úřadu lze sice najít poměrně tučnou složku nesoucí jméno Elvis Presley, ta se ale týkala vydírání, kterého se Elvis během své kariéry stal terčem.
Elvis vyfocený v roce 1977 v Gracelandu
Od Elvisovy smrti uběhly necelé čtyři měsíce, ale zdálo se, jako by jeho duch v rozlehlém zpěvákově sídle Graceland v Memphisu byl stále přítomný. A zdání možná ani neklamalo, protože jistý Mike Joseph dokonce pořídil při návštěvě Gracelandu fotografii, ze které se zdálo, že Elvisova smrt byla skutečně jen jedna velká fraška.
31. prosince 1977 vyfotil Joseph v Gracelandu, fotografii, na které jsou vidět průhledné dveře, za kterými je zřetelná postava, jenž se velmi podobá původnímu majiteli domu. Tento snímek vzbudil skutečně pořádné pozdvižení, a to dokonce takové, že se krátce nato snímek objevil také ve slavné talk show Larryho Kinga. Blízký Elvisův přítel ale situaci velice rychle objasnil s tím, že jde o muže jménem Al Strada, což byl jeden z Elvisových zaměstnanců.
Zajímavé ale rozhodně je, že se nejednalo o zdaleka poslední takovou kontroverzní fotografii. V září 1984 se v novinách objevil snímek boxera Muhammada Aliho a hned za jeho zády je vidět hlava muže, připomínajícího Elvise. Podle všeho se ale mělo jednat o Larryho J. Kolbeho, byť mu dalo dost práce o tom veřejnost přesvědčit. Lidé prostě chtěli Elvisem opět živého.
Elvis jako pastor v Arkansasu
I v roce 2017 se novinové titulky zalily nadějí na zpěvákovo vzkříšení. V lednu toho roku se v Gracelandu odehrála oslava Elvisových nedožitých 82. narozenin. A mnoho lidí zaujaly fotografie, které zachycují nějakého chlapíka v davu s hustým bílým plnovousem, tmavými slunečními brýlemi a baseballovou čepicí. Je jasné, že milovníci konspiračních teorií měli hned jasno, o koho jde.
Aby těch domnělých Elvisů nebylo málo, Bob Joyce, obyčejný pastor z Arkansasu, se dodnes může těšit z nebývalého zájmu o svá kázaní. Svým věřícím totiž občas i rád zazpívá a mnohým nedá spát jeho vizuální i hlasová podobnost s králem rokenrolu. Mnozí poukazují na to, že stačí zavřít oči a slyšíte zpívat Elvise. Podle řady lidí tedy Elvis předstíral svou smrt, aby mohl žít poklidným životem kazatele na jihu USA.
Elvis jako vosková figurína v rakvi
Konspirační teorie doslova nenechaly zpěváka ani vychladnout. První se totiž objevily už ve čtvrtek 18. srpna 1977 během jeho pohřbu. Když totiž fanoušci spatřili tvář svého idola v otevřené rakvi, těžko mohli věřit svým očím. Mnohým se jeho zjev vůbec nepozdával a připadal jim odlišný od jeho skutečné podoby. Když poté fotka mrtvého těla ještě vyšla v novinách, najde se celá řada dalších, kteří odmítají uvěřit, že by to skutečně mohlo být jeho tělo. Někteří svědci prý také na Elvisově obličeji zahlédli mokré krůpěje. Jenže mrtví lidé se přeci nepotí – nemohl to tedy být spíše tající vosk?
Elvis a špatné jmeno na hrobě
Poté, co bylo Elvisovo tělo pohřbeno na hřbitově Forest Hill, neodpočinulo si zde moc dlouho, protože krátce nato bylo z obav z pokusů o jeho krádež přesunuto do Gracelandu. Na hrob se samozřejmě začaly sjíždět davy fanoušků, kteří si nemohli nevšimnout chyby v pravopisu jeho jména na náhrobní desce.
Na hrobě totiž stojí napsáno „ELVIS AARON PRESLEY“, ačkoliv se má všeobecně za to, že jeho prostřední jméno se píše pouze s jedním „a“. Mnozí proto tvrdí, že se jedná o úmyslný překlep, kterým dává Elvis a jeho blízcí najevo, že je stále naživu.
O správném pravopisu jeho jména se dlouho vedly spory, ale na většině oficiálních dokumentů je skutečně jeho prostřední jméno psáno jednoduše, bez dalšího „a“ navíc. Ale asi 11 let před svou smrtí se Elvis rozhodl s požehnáním otce začít používat tradičnější biblickou verzi jména, tedy Aaron. Nakonec tedy o žádný překlep nejde, ale o záměr, který potvrdil i jeho otec.
Každý ať ale věří, čemu chce… Jisté je, že Elvis nikdy neumře – ve své hudbě bude navždy žít dáli
ZDROJ: Časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby
ZDROJ obrázku: Pixabay
Napiš komentář