Možná jste i vy někdy navštívili zábavní centrum, kde byla ke shlédnutí show se cvičenými delfíny. A dost možná na to máte hezké vzpomínky – zdánlivě vesele poskakující zvířata, nadšení trenéři a hezké prostředí. Jenže za touto hezkou fasádou se často skrývá krutý byznys, který se v dnešní době snaží řada organizací překazit.
Například Japonsko tradičně patří mezi ty země, které se aktivistů nijak nezaleknou, a lov delfínů zde probíhá v podstatě stejně jako před pár lety. A neloví se jen delfíni, kteří se dále prodávají k výcviku, ale vyhledávanou lahůdkou je i delfíní maso, které se v Japonsku tradičně konzumuje a je i vyhledávanou lahůdkou pro turisty podobně jako maso velrybí.
Nejen maso, ale hlavně živá zvířata
Delfíní lov ale tolik netlačí kupředu ani tak samotná poptávka po mase, jako spíše zájem o živé delfíny, které je možné vycvičit a představovat pak jako atrakci v jednom z delfinárií po celém světě. Je totiž faktem, že maso z jednoho delfína stojí okolo 11,5 tisíce korun, zatímco živý delfín Ehrenbergův – druh, který se nejrychleji učí reagovat na lidské povely – má cenu až 230 tisíc. A to se bavíme pouze o delfínovi, který zatím nic neumí. Jakmile zvládne základní povely a nějaké zajímavé triky, jeho cena stoupá k závratným částkám v řádech milionů korun. Takže ačkoliv se delfíni stále při lovech zabíjejí, často je výhodnější je jednoduše chytit a dále prodat.
Čínská poptávka roste
Právě vzhledem k rostoucímu mezinárodnímu tlaku se chycení delfíni nějčastěji prodávají do Číny, kam „oko Západu“ už tak nedohlédne. Právě tato země také v posledních letech zažívá boom aquaparků, fungujících mimo mezinárodní regule na ochranu zvířat. Ze statistik vyplývá, že jen v letech 2017–2018 se tam importovalo na 200 živých delfínů či kosatek a řada z nich pochází právě z Japonska. Tato země má sice na lov delfínů i kosatek a velryb určité kvóty, ty ale zdaleka neodpovídají tomu, co by si představovali ochranáři. Zatímco jinde na světě je lov delfínů velmi přísně monitorován, Japonsko stále jaksi uniká, a tak se stalo hlavním dovozcem těchto mořských stvoření do celého světa. Na delfíny z Japonska narazíte v Dubaji, Mexiku, Thajsku, Rusku a mnoha dalších zemích.
Do obchodu s delfíny se dokonce zapojily i Spojené státy, které tyto savce cvičily například k hledání min. V roce 2015 se však proti těmto praktikám vzedmula vlna nevole a nyní už americká armáda delfíny neodebírá. Hlavním odběratelem tedy zůstává Čína.
Neutěšené podmínky
A tam delfíni nemají příliš velkého zastání. On-line přenosy a streamy z čínských zábavních aquaparků odhalily, že zvířata tam zažívají velký stres a žijí ve velmi neutěšených podmínkách. Ve volné přírodě delfíni denně uplavou až 40 km a vytvářejí komplexní společenstva a toto je jim v zajetí zcela odejmuto. Velmi pak strádají, mají zdravotní potíže a brzy umírají.
Tradice nebo výnosný obchod?
Japonsko však své praktiky obhajuje tím, že jde o národní tradici, kdy pojídaní velrybího masa jednoduše patří ke zvyklostem místních obyvatel. Postupem času se však i samotní Japonci začínají od této tradice odklánět a sílí i hlasy mezi místními, že by se tato tradice měla významně omezit nebo zcela zakázat. Druhou otázkou však je prodej delfínů dál – o tom totiž Japonsko zatím taktně mlčí. Kdo by se taky chtěl vzdát takových příjmů?
Podle nadace Change for Animals Foundation žije v současnosti ve světových aquaparcích na 2 000 delfínů, 227 běluh a 53 kosatek. Je však také dobře známo, že od 50. let 20. století zahynulo v zábavních parcích přes 5 000 kytovců. Nesvědčí jim stísněné prostory, nedostatek kontaktu se svými druhy a také nepřirozený trénink, ke kterému jsou nuceni. Tito kytovci se v zajetí také většinou nerozmnožují, čímž neustále vzniká poptávka po nových kusech – třeba právě přivezených z Japonska. Situace se ale podle ochranářských organizací postupně lepší. I samotní konzumenti zábavy se totiž od těchto center postupně odvracejí a dávají přednost jiným způsobům, jak vidět tato nádherná zvířata zblízka.
Je totiž jasné, že dokud bude trvat zájem o delfíní show, případně o možnost plavání s delfíny a podobné atrakce, bude stále existovat také poptávka pod odkupu živých delfínů, třeba právě z Japonska. Jde tedy o globální problém, do kterého jsme zapojeni prakticky my všichni – a je i na nás, kam se situace ohledně lovu delfínů bude posouvat. Myslet na to můžete už při vaší příští dovolené.
Napiš komentář