Alkohol provází lidstvo od nepaměti. Většina z nás si bez něj těžko dokáže představit pořádnou oslavu nebo party. Je to prostě potěšení pro naše tělo i mysl, ale jak se říká, je to „dobrý sluha, ale zlý pán.“ Nejprve lidé získávali přirozeným kvašením pivo a víno, později se jim díky arabskému objevu destilace podařilo vyrábět i nápoje, které se pyšní mnohem vyšším obsahem alkoholu. Co ale o alkoholu vlastně víte?
Opijete se rychleji sektem než obyčejným vínem
Možná jste zažili na vlastní kůži, že bublinky lezou rychle do hlavy. Sklenička sektu či šampaňského s vámi zamává daleko rychleji než sklenka klasického vína. Jak je to možné? Alkohol je vstřebáván z celého zažívacího ústrojí, tj. ze sliznice úst, jícnu, ze žaludku a z tenkého střeva. Šumivá vína obsahují oxid uhličitý, který zvyšuje propustnost stěn trávicího ústrojí, proto se z nich alkohol vstřebává rychleji. Je tedy skutečně pravda, že sektem se opijete rychleji, anebo alespoň rychleji pocítíte jeho uvolňující účinky.
Tento fenomén prokázaly i odborné testy. Po dvou vypitých skleničkách šampaňského měli lidé obsah alkoholu v krvi 0,54 promile, po dvou sklenkách vyprchaného sektu jen 0,39 promile. Pokud se tedy nechcete hned opít, raději nechte sekt chvíli odstát. Pomůže také, pokud jej nalejete do širokých sklenic, ze kterých bublinky rychleji uniknou.
Lidé se světlýma očima vydrží víc
Říká se, že lidé se světlýma očima odolávají alkoholu mnohem lépe než ti, kdo mají oči tmavé. Co je na tom pravdy? Podle všeho to skutečně není žádný výmysl – tuto domněnku potvrdila i studie Georgijské státní univerzity v americké Atlantě. Na vině je pigment melanin. Tmavoocí lidé disponují větším množstvím tohoto pigmentu. Melanin má však v našem těle více funkcí, než se původně myslelo. Je například obsažen v mozku jako neuromelanin a zde chrání neurony před oxidačním stresem. Svou roli hraje i v nervovém systému, protože usnadňuje předávání nervových podnětů. A právě proto osoby s tmavýma očima hůře snášejí alkohol. Mají vyšší množství melaninu, který usnadní vstřebávání alkoholu.
Indiáni si s alkoholem neporadí
Před příchodem Evropanů se indiáni s alkoholem prakticky nemohli setkat. Konzumovali pouze velmi slabý nápoj podobný dnešnímu pivu, ale využívali jej pouze při rituálních obřadech. Když se tedy poprvé setkali s tím, co pili Evropané, museli být právem zaskočeni účinky alkoholu. Je na vině skutečně absence genu, který by jim umožňoval alkohol odbourat? Něco pravdy na tom bude. Mezi jednotlivými etnickými skupinami totiž existuje rozdíl i ve schopnosti rozkladu alkoholu. Při odbourávání alkoholu vzniká nebezpečná látka – acetyldehyd. Většina z nás disponuje enzymem, který jej umí rozložit na neškodný acetát. Studie ale ukázaly, že asi 30 % lidí asijského původu, stejně jako u původních obyvatel Ameriky, Aljašky i Austrálie, se vyskytuje taková varianta genu, která svému nositeli neumožňuje metabolizovat alkohol na acetát. Takoví lidé na alkohol reagují velmi špatně – obvykle se u nich projevuje něco jako alergická reakce a mohou hrozit i vážnější následky.
Fenomén pivních brýlí
Tak se nazývá situace, kdy se nám druhé pohlaví zdá po konzumaci alkoholu atraktivnější. Po vystřízlivění obvykle nechápeme, co jsme na tom druhém mohli vidět. Na vině je samozřejmě alkohol, který nám zatemnil úsudek. I po umírněné konzumaci alkoholických nápojů nám totiž obličeje příslušníků opačného pohlaví přijdou o 25 % atraktivnější. Alkohol totiž snižuje naši schopnost vnímat a oceňovat symetrii obličeje. Obvykle totiž za přitažlivější považujeme ty lidi, kteří se pyšní symetrickými rysy. Jakmile se ale napijeme alkoholu, schopnost rozeznávat tyto nuance se výrazně snižuje.
Hlad jako vlk
Také to znáte – jdete do hospody na jedno pivo, ale najednou máte objednaný steak s hranolky, a ještě byste i měli chuť na dezert. Alkohol nepřímo stimuluje činnost hypotalamu, tedy oblasti mozku, ve které se mimo jiné nachází také centrum hladu. Kvůli tomu dochází k aktivování mozkových buněk, které se projevují jen když tělo hladoví.
Ženy tolik nevydrží
Mohlo by se zdát, že ženám stačí k opilosti méně alkoholu prostě proto, že jsou menší, ale není to jediný důvod. Odborníci odhalili, že se ženám obecně tvoří méně alkoholdehydrogenázy, enzymu schopného v těle rozkládat alkohol. Podstatnou roli hraje také obsah vody v těle. Ženské tělo totiž obsahuje více tuků a méně vody než to mužské. Alkohol se tedy tak rychle nerozředí a ženy se opijí rychleji.
Alkohol a víra nejdou ruku v ruce
Vztah jednotlivých náboženství k alkoholu se během historie měnil. Výsadní postavení vždy sehrávalo víno. V antickém světě bylo symbolem bohů a tento zvyk se přenesl i do židovství. Obřadní (košer) víno tvoří i dnes nedílnou součástí oslav významných židovských náboženských svátků. Ortodoxní Židé se konzumaci alkoholu z jiných důvodů ale zcela vyhýbají. U křesťanů není přísnost tak velká, ale i tak se vždy nabádá střídmosti v konzumaci alkoholických nápojů. Velmi negativní vztah k alkoholu má islám. Ortodoxní islám považuje víno a alkohol obecně za dílo ďábla.
Napiš komentář