Vlaková doprava do vzdálených končin možná již není nějaký ten pátek v módě, přesto existuje jedna trasa, která si své zájemce vždy najde. Je to Transsibiřská magistrála. Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční trať na světě. Jejich 9 600 kilometrů představuje celou jednu třetinu vzdálenosti obvodu zeměkoule. Nadšení cestovatelé vidí v hadovité železniční trase pestré dobrodružství v sibiřských končinách s možností dostat se také do Mongolska a posléze i do Číny
Během 14 dnů můžete poznat nejen Moskvu, ale i Mongolský Ulámbátar, poušť Gobi nebo Peking. Večer plni zážitků ulehnete v lehátkovém voze a necháte se uspat pravidelným zvukem vlaku. Pro milovníky luxusu je připravena cesta na kolech „Zlatého orla“. Tak se totiž jmenuje oživený carský expres, rychlík, kterým v minulém století jezdila samotná vládnoucí smetánka.
Vybavení kupé je skutečně aristokratické. Místo obrazů však na stěně visí plazmová obrazovka a koberce suplují vyhřívané podlahy. V každém z jednadvaceti vagónu jsou luxusně vybavené kabiny s kompletním servisem. K dispozici je restaurace s mezinárodní i tradiční ruskou kuchyní. Ve vlaku je také bar a prádelna. Vše v ceně jízdenky. A právě v ceně je malý háček. Nejlacinější jízdenka Zlatým orlem vás přijde v přepočtu na 280 tisíc korun, nejdražší pořídíte za téměř na půl milionu…
Pokud se ale rozhodnete vydat na cestu tradičním expresem, okolí Transsibiřské magistrály vám) menší luxus plně vynahradí. V blízkosti skoro každé větší zastávky lze podniknout zajímavý výlet. Už samotný začátek v nejdražším městě světa vás patřičně nakopne. Moskevské Rudé náměstí, mauzoleum V. I. Lenina či Kreml si můžete prohlédnout ještě před nastoupením do vlaku. Uralský Jekaterinburg vám zase se svým klasicistním obeliskem ukáže pomyslný konec Evropy a začátek Asie. Další impozantní zastávkou bude určitě návštěva nejhlubšího jezera na světě, Bajkalu. Pořádně se ale na tento výlet oblečte. Vždyť jste na samotné Sibiři.
Po deseti dnech putování k vám do vlaku začne přistupovat stále více Asiatů mířících do Mongolska nebo Číny. První orientální zastávku si udělejte v mongolském hlavním městě Ulánbátaru. Dalším velkým zážitkem může pro vás být návštěva pouště Gobi. Kromě tun písku na vás může, podle starých legend, číhat příšera zvaná Olgoj chorchoj. Vypadá jako půlmetrová jitrnice, která proplouvá pískem a vystřikuje tekutinu, kterou dokáže usmrtit člověka z dálky až šesti metrů.
Pokud byste snad setkání s touto bájnou nestvůrou přežili, budete již relativně blízkého Pekingu. Zde v okolí můžete strávit času, kolik chcete a pořád nebudete mít dost. Proslavená Čínská zeď, Zakázané město, Chrám nebes či olympijský stadión Ptačí hnízdo by tvořily pouhý základ další napěchované dovolené. Záleží tedy pouze na hloubce vaší peněženky, výdrži chodidel a vašemu cestovatelském nadšení.
Napiš komentář