Když na svých toulkách historickým městem Lübeck zatoužíte po relaxaci, vydejte se do nedalekého přístavního městečka Travemünde na pobřeží Baltského moře. Po staletí sloužilo jako přístav, dnes se využívá jako letní rekreační a lázeňské městečko. Zdejší písčité pláže zdobí slavné baltské odpočinkové koše a také nejstarší maják v celém Německu, který pochází z roku 1330. Je 30 metrů vysoký a v osmi patrech se nachází muzeum námořní dopravy.
Itálie se zřejmě cítí dotčena starým lübeckým tvrzením, že právě odsud pochází marcipán. Na obranu místních je třeba ale dodat, že město přiznává, že cukroví bylo poprvé vyrobeno z mandlí, dovezených z Itálie. Ve skutečnosti se však od křížových výprav tato pochoutka vozila z Orientu a její popularita byla umocňována tvrzením, že má marcipán podobné účinky jako dnešní viagra. V Lübecku marcipán vyráběli dlouhý čas pouze lékárníci. Později zde vznikla, přímo u radnice, známá manufaktura Niederegger. Dnes je výroba marcipánu přesunuta za město. V historické budově z počátku 19. století už najdeme jenom slavnou cukrárnu a marcipánové muzeum. Když vám bude jedna z marcipánových dobrot připomínat otce vlasti Karla IV, nedivte se. Jako římského císaře si ho místní velmi považují. O místním marcipánu se říká, že je nejlepší na světě. Tuto dobrotu je nejlépe ochutnat tam, kde se v minulosti vyráběla, ve slavné starobylé kavárně Café Niederegger. Po dni, naplněném prohlídkou veškeré té nádhery a historii města, může patřit vzpomínka na krásné odpoledne strávené právě zde, v kavárně Café Niederegger, nad kouskem místního slavného Nusstorte, krémem plněného koláče, který chutná po italských mandlích, k těm nejkrásnějším.
S Lübeckem je spojen slavný německý spisovatel Thomas Mann, který sem umístil děj svého románu Buddendrookovi, za který získal Nobelovu cenu za literaturu. Jeho dům, stejně jako dům Güntera Grasse, či politika Willy Brandta, dalších místních nositelů Nobelových cen, můžete také při prohlídce Lübecku navštívit.
Napiš komentář