88 kilometrů jižně od Frankfurtu, na vrcholu kopce uprostřed nádherné scenérie lesů a terasovitých zahrad leží překrásný, ale rozpadající se Heidelberský zámek, pravděpodobně nejslavnější v Německu. Koncem 17. století byl vypleněn francouzským vojskem Ludvíka XIV. Od té doby zde stojí pouze důstojná ruina, která tím spíše nepostrádá romantickou přitažlivost. Mark Twain jej popsal jako „krále Leara neživé přírody. Opuštěného, sesazeného z trůnu, bitého bouřemi, ale stále vznešeného a nádherného.“
Zámečtí pánové se pravděpodobně nejednou vydávali dolů po schodech do knížecích vinných sklípků. Zde odpočívá také největší sud na světě: je zhotovený ze 130 dubových klád, dlouhý více než osm, široký sedm metrů. Pojme neuvěřitelných 221 tisíc litrů vína. Obří sud měl po jistou dobu na starost dvorní lilipután Perkeo, původem Ital. Traduje se, že si svou přezdívku vysloužil neutichající žízní: na otázku, zda si dá ještě další sklenku vína, prý odpovídal stereotypně „perché no?“ tedy, proč ne?
Samotné město Heidelberg patří díky velkému množství dochovaných historických památek a celkové malebnosti města k nejnavštěvovanějším místům nejen Německa, ale i Evropy.
Heidelberg byl, jako jeden z mála německých měst, za bombardování ušetřen. Díky tomu se může dnes pyšnit krásným historickým centrem, starým mostem připomínajícím Karlův most a atmosférou, která do města každoročně přiláká velké množství turistů. A zároveň i studentů – čtvrtinu obyvatel totiž tvoří studenti. Zdejší univerzita, založená již v roce 1386, je druhou nejstarší univerzitou, hned za pražskou Karlovou univerzitou. Na univerzitním náměstí stojí již od roku 1728 stará budova univerzity. Pro turisty je jistě zajímavá studentská věznice, kde byli studenti po dvě stě let vězněni za opilost, špatné chování, rušení nočního klidu a další přestupky. Místnost je vyzdobena četnými studentskými graffiti. A když jsme u studentů: V nedaleké krčmě pro studenty, nyní přeměněného v luxusní hotel, vyryl podnapilý Otto von Bismarck, později první německý kancléř, do jednoho ze stolů svoje jméno.
Ze zámku se hradní cestou dostanete přímo do starého města. Jeho centrum tvoří náměstí s jednou z mnoha krásných heidelberských kašen, se vznešenými měšťanskými domy, početnými kavárnami a ještě hojnějšími obchůdky.
Vydejte se také vy na návštěvu tohoto malebného města. Nejlépe v době, kdy se zde konají ohňostroje. Obvykle je to první neděli v červnu a září a druhou neděli v červenci. Z představení s romantickou siluetou zámku budete stejně nadšeni jako třeba Mark Twain, který se do Heidelbergu beznadějně zamiloval.
Napiš komentář