Bodamské jezero, známé také jako Švábské moře, je největším jezerem v Německu a také nejvíce připomíná italskou Riviéru. Leží v nejjižnějším koutě Německa a jeho část patří také Rakousku a Švýcarsku.
Vydejte se autem po pobřežní silnici, která kopíruje severní břeh jezera. Právě zde, na německé straně, najdete nádherná letoviska. K jejich šarmu přispívají lodě, které nabízejí nejrůznější druhy vyjížděk do všech tří zemí. Asi nejkrásnějším místem jezera je „rajský ostrov“ Mainau, na kterém rostou celé plantáže barevných květin a exotické vegetace. Svou omamnou vůní a uklidňující atmosférou evokuje Středomoří. Původ záplavy květin je více jak zajímavý. Řád německých rytířů si zde postavil barokní zámek, který získal v roce 1853 velkovévoda z Badenu, velký milovník botaniky. Ze svých cest si začal vozit domů vzácné květiny. Jeho prapravnuk a současný letní obyvatel zámku hrabě Lennart Barnadotte si rodinné nadšení pro botaniku uchoval. Vlhké, téměř tropické mikroklima jezera vyhovuje nejrůznějším rostlinám a zejména růžím, kterých je zde na 1000 druhů.
Největší ostrov Bodamského jezera Reichenau je známý především svými zeleninovými plantážemi. Díky mírnému klimatu je ideálním místem pro pěstování ovoce, zeleniny a vína. Říká se mu proto “ostrov zeleniny”. Na ostrov se dá dojet po uměle vytvořené šíji, která spojuje ostrov s pevninou. Patronem ostrova je sv. Pirmin, který zde roku 724 založil benediktinský klášter s názvem Augia. V klášteře byl údajně vězněn sv. Metoděj, který je společně se svým bratrem sv. Cyrilem patronem Moravy a spolupatronem Evropy. Až do 18. století se o ostrov starali mniši benediktinského řádu. Roku 2000 byl ostrov společně s klášterem zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.
Za návštěvu jistě bude stát unikátní skanzen s pravěkými dřevěnými domy na kůlech v . Že je skutečně unikátní hovoří jeho zápis do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je to jeden z největších evropských skanzenů postavených na vodě, z části na bahnité půdě. Vrátíme se do období 4000 let před Kristem, do doby kamenné a bronzové. Při troše fantazie zjistíme, jak kdysi probíhal obchod, jak vypadalo zemědělství a chov zvířat. Díky nálezům kol si můžeme udělat obrázek o tom, jaké dopravní prostředky se tehdy používaly nebo jak se odehrával každodenní život. Fascinující je, že v okolí Bodamského jezera se nalezly pozůstatky více jak 400 sídlišť tohoto typu.
Podél celého jezera je vybudovaná široká síť cyklotras, která vás mohou dovést i do klidnějších, turisticky nevytížených míst. Pro toho, kdo by nechtěl využít kolo, může na cestu kolem jezera využít místní lodní dopravu nebo dokonce i vzducholoď. Pro ty, co nejsou zrovna sportovní typ a dávají přednost klidnější dovolené, je u jezera mnoho pláží k pohodovému koupání v nejčistším jezeře Evropy s hloubkou až 254m.
Okolí jezera není určeno jen pro letní dovolenou. V zimě si můžeme užít skvělou lyžovačkou v Alpských lyžařských střediscích v okolí města St. Gallen. Lyžovat se zde dá už od poloviny listopadu až do začátku dubna. Na jaře zase můžete obdivovat záplavu květin na ostrově Mainau. Podzim zase láká na procházky po okolí.
Bodamské jezero a jeho okolí je prostě ideálním místem pro strávení krásné dovolené.
Napiš komentář