Vánoce mají být radostnou událostí, kdy se rodiny scházejí, aby společně oslavily čas
pohody a klidu, užívaly si vzájemné společnosti, dělily se o dárky a svátečně se cpaly všemi
dostupnými dobrotami.
Tak to v dnešní době z velké části je, ale v průběhu staletí se Vánoce vyvíjely různými způsoby podle toho, kde na světě je slavíte. Většina dnešních vánočních tradic má hluboké kořeny v prastarých pověstech, z nichž mnohé vycházejí z pověr.
V dnešní době je méně pravděpodobné, že si pověrami necháme diktovat, co budeme dělat, ale to neznamená, že se některé z těchto vánočních pověr nepřenesly i do současnosti. Zde se podíváme na 12 nejoblíbenějších podivných vánočních tradic z celého světa a na to, jak se projevují i dnes.
Polsko
Polská pověra varuje, že každé dítě narozené během dvanácti vánočních dnů by mohlo být
vlkodlak nebo jiný napůl lidský napůl démonický kříženec. Pokud by se tak stalo, jediným
možným lékem je odebrání krve z čela dítěte.
Tato pověra však není v Polsku zcela ojedinělá. Také řada dalších evropských zemí věří, že se děti narozené o Vánocích promění ve vlkodlaky. Člověk se musí ptát, co se stalo na evropském kontinentu v období Vánoc, že se tato pověra tak ujala…
Amerika
Existuje několik vánočních pověr, které se týkají manželství a hledání životní lásky, ale tato u
nás vítězí. Stará apalačská pověst vypráví, že pokud neprovdaná žena navštíví o půlnoci na Štědrý den vepřín a uslyší chrochtat starého vepře, provdá se za starého muže. Pokud však jako první zachrochtá mladý vepř, její manžel bude mladý a krásný. Možná je lepší se vepřínu úplně vyhnout než riskovat starého manžela…
Řecko
Když si představíte vánoční vůně, pravděpodobně se vám nevybaví hořící boty. V Řecku se
však staré boty o Vánocích rituálně pálí. Věří se, že odporný zápach zažene od vašeho domu vánoční skřítky, kterým se místně říká „Kallikantzaroi“. Zdá se, že Řekové mají pro boty o Vánocích slabost. Věří také, že není dobrý nápad dávat boty jako dárek během svátečního období, jinak hrozí, že dotyčná osoba v budoucnu odejde z vašeho života.
Lotyšsko
Jednou ze starých pověr spojených s lotyšskými Vánocemi je tahání polena po domě. Po nařezání a tažení polena lesem k domu a pak kolem domu se pak spálí na počest boha slunce Mithry. Doufalo se, že to povzbudí temné dny, aby zmizely, a že se následující rok vrátí slunce.
Česko
Zatímco mnozí obyvatelé západní Evropy dávají přednost masu nebo drůbeži jako hlavnímu chodu štědrovečerní večeře, ve východní Evropě se častěji podává kapr. Pověrčivý hostitel v České republice může pod talíř hosta položit jednu šupinu z ryby, protože věří, že přinese prosperitu a připomene štědrost období.
Filipíny
Na Filipínách žije velké množství křesťanů a ve srovnání se zbytkem světa začínají oslavy velmi brzy – mnozí se do nich pouštějí už od 1. září. S tím souvisí i mnoho tradic a vánočních pověr, které se předávají z generace na generaci. Jedna taková filipínská vánoční pověra zakazuje koupat se na Štědrý den. Pokud to uděláte, prý tím smyjete požehnání Ježíšových narozenin a můžete trpět podivnou, dlouhodobou nemocí.
Srbsko
Tohle je jedna z těch opravdu zábavných pověr. V srbských vánočních tradicích se dvanácti
vánočním dnům dříve říkalo „nepokřtěné dny“ a byly považovány za dobu, kdy démonické síly všeho druhu budou aktivnější a nebezpečnější než obvykle. Pokud by jeden z těchto démonů (známý jako karakondžula) v tomto období našel někoho v noci venku, skočil by mu na záda a dožadoval by se, aby ho odnesl, kam si přeje. Démon by pak svou oběť propustil, až když za úsvitu zakokrhá kohout. Kde vůbec začít rozplétat původ této vánoční pověry? A riskovali byste pohyb venku v noci okolo Vánoc?
Anglie
Kdysi, kdybyste se poslední neděli před adventem připojili k anglické rodině, pravděpodobně by se od vás očekávalo, že pomůžete připravit vánoční pudink. Pověra však velí, že se to dělá velmi zvláštním způsobem. Musíte si být jisti, že mícháte od východu na západ, abyste napodobili cestu mudrců, kteří putovali za Ježíšem. Pokud to uděláte, budete obdařeni štěstím a přáním do dalšího roku.
Portugalsko
Rodina je v portugalských tradicích velkým tématem a o svátcích ještě větším. A to natolik, že během tradiční portugalské vánoční hostiny se u jídelního stolu často vyhrazují místa navíc pro zemřelé příbuzné. Kromě vzpomínek na nepřítomné členy rodiny má zajistit štěstí a prosperitu domácnosti v nadcházejícím novém roce.
Guatemala
Vždy je příjemné mít v rámci příprav na sváteční období čistý a uklizený dům, ale v Guatemale je čistota opravdu vedle zbožnosti. Místní obyvatelé věří, že ďábel a další zlí duchové žijí v temných, špinavých koutech vašeho domova. Pravděpodobně jedna z nejpracnějších vánočních pověr je, že 7. prosince se Guatemalci pustí do obrovského úklidového šílenství, při kterém se před domem nahromadí všechny odpadky a nepotřebné věci nashromážděné z předchozího roku. Na hromadu odpadků se položí podobizna ďábla, která se zapálí a spálí všechno špatné z předchozího roku, aby z popela povstal nový rok.
Španělsko
Pokud kupujete dárek někomu, koho nemáte zrovna v lásce, pak by vám tato vánoční pověra mohla pomoci. Pokud však nakupujete pro někoho, koho máte rádi, je pravděpodobně lepší vyhnout se čemukoli s ostrými hranami. Ve Španělsku se věří, že pokud svým přátelům a rodině koupíte jako vánoční dárek věci, jako jsou nože nebo nůžky, váš vztah bude přerušen. A rozhodně jim také dárky nebalte do žluté barvy, pokud tak učiníte, dopřejete jim doživotní smůlu.
Jak je patrné, naše české tradice zdaleka nepatří k těm nejzvláštnějším. A i když je možná
nedodržujete, určitě se vyplatí si je čas od času připomenout, aby tato krásná lidová tvořivost
postupem času nezanikla pod tíhou modernosti.
ZDROJ: https://www.doorsonlineuk.co.uk/blog/infographics/christmas-superstitions/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Mâide Arslan: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/29705589/
Napiš komentář