Víte, které město bylo po pádu Říma v 5. století poslední metropolí západořímské říše? Byla to právě Ravena. V letech 402 až 476 byla sídlem posledních římských císařů. Dnes je však Ravena ospalé město, nenuceně lhostejné ke svým výjimečným uměleckým pokladům, které plní její muzea a kostely. Řada památek z 5. a 6. století se slavnými mozaikami se právě díky naprosté vyjímečnosti a kráse dostala na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Pro milovníky umění mám jednu dobrou zprávu. Nesetkáte se tady s žádnými davy turistů a dlouhými frontami. Pomalu si budete moci vychutnávat všechny umělecké skvosty. Ravenské budovy s červených cihel jsou neokázalé a ostře proto kontrastují s leskem a vytříbeností mozaik, které zdobí jejich interiéry. Malé kousky skla, barevného mramoru a polodrahokamů byly přesně rozřezány tak, aby se poté vzájemně složily do obřích tvarů. Je to památka na věčné časy, kterou zde zanechali vládci byzantské říše s cílem předhonit ve své nádheře všechna ostatní města.
Tapiserie mozaik si můžete prohlédnout dokonce na šesti místech.
Nejnavštěvovanější z nich je Mauzoleum Gally Placidie, postaveného kolem roku 430, s bohatou mozaikovou výzdobou a především Chrám San Vitale, o které jsou mnozí odborníci přesvědčeni, že je vrcholným dílem byzanského umění na celém světě. Chrám se stal vzorem pro stavbu kaple Karla Velikého v Cáchách.
Když si zajedete asi pět kilometrů jižně od Ravenny, do obci Classe, najdete zde baziliku Sant’Apollinare, rovněž zapsanou na seznamu kulturních památek UNESCO. Postavena byla u původního římského přístavu, který ale již neexistuje. Uvnitř budete žasnout nad nádhernou mozaikovou výzdobou v kopuli apsidy. V bazilice jsou uloženy ostatky sv. Apolináře, který byl prvním biskupem z Ravenny.
A na závěr ještě jedna zajímavost: Právě z Raveny se roku 49 př.n.l. vypravil Caesar přes řeku Rubikon do Říma, aby se navždy zapsal do historie.
Napiš komentář