Francouzské lázeňské letovisko Biarritz je nazýváno Monte Carlem atlantického pobřeží. Do Španělska je odsud velmi blízko. K hranicím je to pouhých 11 kilometrů.
Město bylo až do 19. století malý rybářský přístav, odkud se vyjíždělo na lov velryb. Victor Hugo, který byl okouzlen divokým půvabem městečka doufal, „že se nikdy nestane módním střediskem bohatých“. Mýlil se. Jeho přání vzalo za své, když sem poprvé přijel v roce 1855 tehdy čerstvě ženatý císař Napoleon III. s císařovnou Eugénií.Té se prostředí natolik zalíbilo, že zde nechala vybudovat aristokratickou, do růžova zbarvenou letní rezidenci Villa Eugenie.
Biarritz se stal díky tomu vyhledávaným místem pro urozené z celého světa. Ještě dlouho po císařské dvojici se sem přicházeli aristokraté „léčit v lázních“. Dnes zde najdete pestrou společnost od milovníků sportu, luxusního nočního života, plážové povaleče, umělce, spisovatele až po snoby, kteří se prostě rádi předvádí. Vila císaře Napoleona III. v sobě ještě dosud chová stopy zašlé slávy. Nyní je z ní nádherně renovovaný Hotel du Palais, jediný 5 hvězdičkový hotel kategorie „palace“ na atlantickém pobřeží. Nedaleký hotel Continental zase ukrýval ruskou šlechtu, uprchlou po Bolševické revoluci.
Biarritz se mimo jiné proslavil i jako kolébka evropského surfingu. V roce 1956 kalifornští surfaři poprvé vyzkoušeli jízdu na vlnách na místní slavné pláži Côte des Basques, chcete-li baskické pobřeží, která je jednou z nejkrásnějších pláží Francie.
Další, neméně slavná, je městská pláž Grande Plage, Velká pláž, která kromě teplého moře nabízí i krásně upravenou stezku, po které je možné na kolečkových bruslích nebo na kole objevovat krásy okolí.
Proč je Biarritz již téměř 200 let tak slavné a vyhledávané letovisko, že se sem sjíždějí osobnosti a celebrity z celého světa. Především je to možnost luxusního ubytování v centru města a bohatý noční život. Asi proto se Biarritzu se také přezdívá „královna rušných nocí“. Místní pláže jsou nádherně písčité a voda velmi čistá. Inu, z oceánu. Slaná, tedy léčivá. “Moře má lék na každou nemoc“, říká řecké přísloví. Něco na tom bude.
Napiš komentář