Když vstoupíte do jihofrancouzského opevněného města Carcassonne, bude se vám zdát, že jste se přenesli do ilustrované pohádkové knížky. Dvojité hradby, až 3 km dlouhé, jsou vůbec nejdelšími hradbami v Evropě. Carcassonne je až neskutečným labyrintem věžiček, strážních věží, bašt a padacích mostů. Dějiny tohoto města-pevnosti sahají až do začátku našeho letopočtu. Není tedy divu, že v roce 1997 byl Carcassone zařazen na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Na základní podobu města vděčíme Římanům, kteří vylepšili tehdejší opevnění. Ti okruh hradeb zesílili a přistavěli několik věží. Podstatná část tohoto opevnění se zachovala do dnešní doby a tvoří vnitřní prstenec hradeb. Okruh sestává z třiceti věží galsko-římského typu s velkými okny, aby bylo usnadněno házení oštěpů z obranných věží.
Městskou pevnost poté postupně proměňovali, rozšiřovali a zkrášlovali Galové, Vizigóti, Arabové, Frankové a francouzští králové. Tak dlouho trvalo, než byly dokončeny dvojité valy, obklopující celé město. Cesta, mezi vnitřním a vnějším opevněním, poskytuje turistům úžasné výhledy na vnitřní město, ale i opačně na svěže zelené okolí města a řeku Aude. Projděte si cestu mezi hradbami v noci. Noční osvětlení dává hrabám na dramatičnosti, i když v dnešní době již nejsou hradby osvětleny pochodněmi.
Na nejvyšším místě uprostřed hradního města byl postaven ve 13. století opevněný zámek, jakási pevnost v pevnosti opatřená vodním příkopem. Dnes se tu pěstují léčivé bylinky. Přístup do vnitřní pevnosti bránily dvě padací mříže a okovaná brána. Tu museli kvůli možné zradě jednotlivce obsluhovat vždy dvě osoby.
Mimo pevnost můžete také navštívit Muzeum inkvizice s přehlídkou nástrojů, které se používaly ve středověku k mučení kacířů. Když bylo město, kde se ukrývali kacíři, na začátku 13. století dobyto křižáky, ptali se vítězní vojáci svého velitele, jak rozeznat mezi zajatci kacíře a věrné křesťany. Velitel jim prý tehdy odpověděl: „Zabijte je všechny, Bůh si ty své pozná“. A tak byli obyvatelé města tehdy zmasakrováni.
Nedaleko Carcassonne se nachází další unikát, který je rovněž zapsán na seznam dědictví UNESCO. Je to část plavebního kanálu Midi, který již 300 let spojuje Středozemní moře s Atlantikem. Dnes slouží kanál především turistů. Mohou se po něm plavit na hausbótech. A jedna dobrá zpráva na konec. K řízení tohoto plavidla nemusíte mít ani kapitánské zkoušky. Stačí pouze absolvovat krátké školení než vyplujete. Tak šťastnou plavbu!
Napiš komentář