Chodit každý den do práce, soustředit se a podávat dobré výkony je náročné. Své o tom ví každý, kdo se přesně o to každodenně pokouší. Někdy se ale hlavě nechce pracovat a soustředění je skutečně náročné. Nebojte, naštěstí existuje celá řada řešení. Možná vám některá budou připadat poněkud zvláštní, ale můžete se spolehnout, že mají vědecky potvrzený základ.
Například hudba prý dokáže pracovní výkon prokazatelně vylepšit. Není však jedno, jakou zvolíte. Hudba umí stimulovat mozek a nasměrovat ho k tomu, aby si informace lépe pamatoval a třídil. Doporučuje se nicméně vynechat skladby, které máte hodně rádi, nebo se vám naopak nelíbí vůbec. Ideálně je prý hudba bez textu, ideálně tedy třeba vážná hudba rychlejšího tempa.
Jako v počítačové hře
Ideální je prý také taková hudba, která se používá u počítačových her. Přesně ta je totiž vyvinuta speciálně tak, aby u hráče podněcovala maximální soustředěnost. Takže jestliže chcete mozek na důležitou chvíli pořádně nastartovat, vyplatí se klidně si nějakou hru zahrát ještě předtím. Nemusí být ve výsledku ani počítači – i jiné hry posilují selektivní pozornost, tedy schopnost oprostit se od nepodstatného a soustředit všechny své myšlenky jen na úkol, který je zrovna před vámi.
Na oblečení záleží
Pracovat nebo učit se dá klidně v pyžamu nebo v teplácích. Jenže některé vědecké studie si troufají tvrdit, že není lhostejné, co máte na sobě, protože to dokáže ovlivnit i vaši schopnost koncentrace. Ukázalo se například, že lidé odění v bílých pláštích dělají výrazně méně chyb než ti, kteří na sobě mají klasické oblečení. Bílý plášť však nemusí být vždy nezbytným oděvem. Jakýkoliv speciální oděv je lepší, protože našemu tělu i mozku dává signál, že se děje něco jiného nebo nestandardního, a je tedy potřeba se více soustředit.
Osvěžte si dech
I žvýkání může dopomoci lepším pracovním či studijním výsledkům. Experiment z roku 2013 podporuje teorii, že žvýkání skutečně zlepšuje soustředění. Výzkumníci pozorovali pravidelně žvýkající dobrovolníky, kteří předtím žvýkali jen příležitostně, a výsledek všechny skutečně překvapil. Zlepšila se jim totiž nejen schopnost soustředění, ale i paměťové dovednosti. Je možné, že během žvýkání se částečně zvyšuje průtok krve do mozku. A samozřejmě platí, že čím více kyslíku, tím lépe. Navíc se při žvýkání aktivuje i hipokampus, část mozku odpovědná za ukládání informací.
Podpora od mazlíčků
Soustředěnost dokáže podpořit i to, že jste zrovna v pohodě a dobře naladění. Ale jak toho docílit, když se necítíte zrovna ideálně? Pomoci může i příjemná fotografie. Podobný nápad měli japonští vědci, kteří pracovníkům dávali na oči obrázek roztomilého zvířátka, a zjistili, že jejich koncentrace při následujících činnostech skutečně stoupala. Obrázek jednoduše úspěšně navodil pozitivní emoce, která mozku pomohly k systematickému zpracovávání podnětů.
Modrá je dobrá, ale žlutá je lepší
Chcete ještě další tip? Zkuste si třeba vymalovat místnost na žluto. Jestliže se to zdá být jako příliš velký zásah nebo to prostě není možné, postačí i žlutý plakát nebo fotka žlutých květin. Žlutá je odedávna považovaná za barvu štěstí a radosti a dokáže vám dodat energii i chuť do nové činnosti. Právě žlutá je tou barvou, která perfektně stimuluje bdělost a koncentraci. Není náhoda, že žlutě bývají často vymalovány i školní třídy. Podobně jako žlutá dokáže prý fungovat také světle zelená.
ZDROJ: https://www.healthline.com/health/mental-health/how-to-improve-concentration
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Tima Miroshnichenko ze služby Pexels
Napiš komentář