“Maminko, mohu si šáhnout na toho chlupatého slona?” Tuto otázku je slyšet v brněnském Pavilonu Anthropos již hodně dlouho.
Populární brněnský mamut, slaví od svého „vzniku“ v roce 1928 letos již 90 let! Současnou sochu, která je trvale umístěna v Pavilonu Anthropos v Brně, Pisárkách, tvoří dřevěná konstrukce s kovovými částmi a pletivo. Srst je vytvořena vrstvou sádry s nalepenými pruhy impregnované koudele, odolné proti ohni. Tato úprava byla reakcí na incident z roku 1969, kdy polovinu srsti podpálili neopatrní filmaři. Třímetrové mamutí kly jsou také vyrobeny ze sádry.
Obdivovaný model v životní velikosti, který shlédl mimo jiné i prezident Masaryk, byl nápadem objevitele slavné Věstonické venuše, archeologa, profesora Karla Absolona jako největší „tahák“ na výstavu Člověk a jeho rod na brněnském výstavišti. Model, který byl vytvořen podle skutečných rozměrů pravěkého mamuta-samce, zaplatila firma Baťa a stál 30 tisíc předválečných korun. V době výstavy obdivovalo brněnského mamuta denně až 5 tisíc návštěvníků.
Zajímavostí je, že původní socha nepřežila válku – v roce 1945 byla poničena Rudou armádou a nenechavými brněnskými občany. Nakonec skončil mamut rozložený na několik částí na smetišti. V roce 1962 vznikl druhý, čtyři metry vysoký a šest metrů dlouhý, chlupatý unikát. Slavný archeolog se bohužel slavného návratu modelu mamuta již nedožil – zemřel v roce 1960. Že mamut stále láká návštěvníky svědčí fakt, že od 60. let vidělo model v Pavilonu Anthropos již dva miliony zvědavých návštěvníků.
Vedoucí Pavilonu Anthropos Petr Kostrhun prozradil, že oslavy 90. narozenin slavného chlupáče vypuknou v květnu. Do jeho útrob uloží vědci vzkaz příštím generacím. V Pavilonu Anthropos najdete kromě oslavence i rozsáhlou expozici o původu a vývoji člověka a počátcích jeho kultury.
Napiš komentář