Putování za kávou: Kam vyrazit objevovat tajemství pražených zrn?

Pokud milujete kávu, co takhle naplánovat si další cestu za dokonalým šálkem? Abychom vám s tímto hledáním pomohli, připravili jsme pro vás seznam nejlepších kávových destinací na světě. Káva se pěstuje na řadě míst, ale jsou lokality, kde nejen koupíte skvělou kávu, ale můžete se také seznámit s bohatou historií a zajímavostmi.

Typicky kávových destinací je celá řada, takže vybrat si tu vaši příští destinaci může být docela oříšek. Věříme ale, že může být skvělou inspirací pro vaše výlety po světě.

Brazílie: Brazílie: São Paulo, Minas Gerais a Paraná

Káva je druhým nejčastěji konzumovaným nápojem Brazilců. Země je největším producentem kávy na světě a má nespočet kávových farem rozmístěných v několika regionech. Město São Paulo je známé velkým množstvím kaváren, pražíren a laboratoří. V celé zemi také neustále zavádí nové trendy – například inovativní Coffee Lab, který funguje jako kávová akademie.

São Paulo je ideálním výchozím bodem pro několik kávových tras v Minas Gerais a Paraná. Je možné naplánovat kompletní trasy specializované na kávu, včetně návštěvy historických farem a ubytování v jedinečných venkovských objektech.

Kolumbie: Kávový trojúhelník

Káva produkovaná v Kolumbii je považována za jednu z nejlepších káv na světě. Dokonce její produkční oblasti získaly od Evropské unie certifikát chráněného zeměpisného označení. Kávová turistika je v zemi velmi populární, zejména v oblasti Kávového trojúhelníku – mezi městy Caldas, Risaralda a Quindío.

Argentina: Buenos Aires

Argentina není jen o parrille, víně a tangu. Je to také kávová destinace, kterou byste měli zařadit do svého itineráře. Ačkoli Buenos Aires nabízí různé kavárny již od poloviny 19. století, kávová kultura se ve městě začala rozvíjet teprve nedávno. Ve městě vyzkoušejte klasickou kávu café con Leche (podobnou tradičnímu latté) nebo lágrimu, což je mléko s horkou pěnou a několika kapkami kávy.

Kuba: Havana

V kavárnách v Havaně, hlavním městě Kuby, se kávová zrna obvykle melou přímo na místě. Také příprava kubánské kávy je poměrně zvláštní. Podává se velmi sladká, espresso plné cukru, které se pije na jeden zátah, obvykle v pozdním odpoledni. Může to tedy být skvělá volba pro doplnění energie na konci dne.

Panama: Boquete

Celý středoamerický region od Mexika po Panamu má příznivé geografické (vysoké nadmořské výšky) a klimatické podmínky pro pěstování kávy. Panamá je díky svému množství kávy pro gurmány vrcholem Karibiku. Příkladem je káva El Geisha Arabica, která vyniká květinovým aroma, ovocnými tóny a jemnou kyselostí. Město Boquete, které se nachází v Chiriquí, je region obklopený úrodnou půdou příznivou pro pěstování kávy a nachází se také v blízkosti národního parku Volcán Barú.

Kanada: Vancouver

Díky svému návrhu na udržitelný rozvoj nesmí na tomto seznamu chybět kanadský Vancouver. Město podporuje iniciativy výroby a přípravy bio a čerstvé zrnkové kávy. Stačí se projít po městě a najdete několik možností malých kaváren s baristy talentovanými v přípravě a extrakci kávových zrn. Dobrým doporučením je vyzkoušet ve městě velmi populární cold brew coffee.

Spojené státy: Seattle

Seattle je považován za jedno ze světových center pražení kávy. Někteří ho dokonce z hlediska kávové kultury přirovnávají k Římu, Vídni a Melbourne. Poptávka po speciálních kávových zrnech je taková, že v posledních letech došlo k obrovskému rozšíření kaváren po celém městě. Není divu, že se zde zrodil největší a nejznámější světový řetězec kaváren: Starbucks, který má dodnes svůj první obchod na Pike Place Market.

Etiopie: Addis Abeba

Etiopie je rodištěm kávy a jedním z největších producentů na světě. Káva je v místní kultuře tak důležitá, že je součástí zvláštního obřadu, který se koná na znamení přátelství. Při obřadu lidé tráví hodiny pražením, mletím a přípravou kávy, kterou si pak ve skupinách vychutnávají a společně podporují své vztahy a sdílejí emoce. V hlavním městě Addis Abebě najdete nejlepší kavárny v zemi. Město nabízí možnosti kaváren s různými profily, v nichž se mísí tradice, tisícileté techniky a obřady s trendy a novinkami současného scénáře.

Rakousko: Vídeň

Evropu rozhodně vynechat nemůžeme. Vždyť právě v Evropě je kávová kultura nesmírně rozvinutá a místní si potrpí na kvalitní zrna a poctivou přípravu. Vídeň je jednou z nejtradičnějších kávových destinací na světě. Vídeňská káva je dokonce považována organizací Unesco za nehmotné kulturní dědictví. Jednou z nejznámějších příprav je Wiener Melange (vídeňská směs), espresso podávané s mléčnou pěnou. Další možností je Einspänner, který je místo mléčné pěny doplněn značnou vrstvou šlehačky.

Při návštěvě města si nenechte ujít vídeňské kavárny v hipsterské čtvrti Weiden. Ve Vídni se také nachází park věnovaný zakladateli první kavárny Johannesi Diodadovi a koná se zde slavný Vídeňský festival kávy.

Turecko: Istanbul

Turecko je bezpochyby jednou z nejtradičnějších zemí v kávové kultuře. Káva se v této zemi pije již od dob Osmanské říše. Pokud máte rádi plnou a koncentrovanou kávu a máte chuť na jedinečný kávový zážitek, je Istanbul skvělou destinací. Tradiční příprava turecké kávy se od té běžné značně liší. Pro přípravu turecké kávy musí být kávová zrna tmavě pražená a jemně mletá. Nápoj se necedí a kávový prášek se míchá s vodou, dokud se neuvaří v konvici zvané cezve. Poté se podává přímo do šálků, tradičně vyrobených z porcelánu (kahve finkanı). Protože turecká káva není filtrovaná, na dně šálku zůstává kávová sedlina. Abyste se vyhnuli vypití kávové sedliny, musíte přestat pít chvíli před koncem.

Vietnam: Hanoj a Ho Či Minovo Město

Zrnkovou kávu přivezli do Vietnamu francouzští osadníci v polovině 19. století, kteří používali jedinečný styl přípravy zrn Robusta. Nejoblíbenější přípravou je Cà phê den, připravovaná s kovovým filtrem (phin), který nápoj přímo kape do šálku. Je to krátká, silná, plná káva s přetrvávající čokoládovou chutí.

Kromě čisté černé kávy se vietnamská káva podává také s vrstvou kondenzovaného mléka na dně sklenice, horká nebo s ledem. Důvodem je osladit a vyvážit hořkost. Tento druh kávy se nazývá Cà phê sữa. Nejneobvyklejší přípravou je však Cà phê trứng, v překladu vaječná káva, která si navrch dává krém ze žloutku a kondenzovaného mléka.

Tak už máte vybráno? Skvělá kávová kultura je bezpochyby také v Česku – skoro každé menší město už má dnes své vyhlášené kavárny, kde se už dávno nepodává rozpustná káva nebo nekvalitní turek z Jihlavanky. Za dobrou kávou tedy rozhodně nemusíte daleko, ale proč si neudělat výlet?

ZDROJ: https://foodandroad.com/best-coffee-destinations/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Chevanon Photography: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/302894/

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *