Také si občas postesknete, jak je ten státní aparát rozbujelý, všude spousta úředníků, tajemníků, sekretářů a bůhví čeho všeho. Státní správa stojí nemalé peníze a samozřejmě je pravdou, že její efektivita je pro fungování jakéhokoliv státu zásadní. Pokud se ale domníváte, že si v Česku nestojíme zrovna nejlíp, nemusí to být nutně pravdou. Realita je totiž taková, že si různě po světě pěstují ministerstva pro záležitosti, které působí minimálně hodně zvláštně. Po přečtení vám možná naše státní správa bude připadat docela rozumná.
Ministerstvo kontroly počasí, Čína
Možná vás nepřekvapí, že právě takové ministerstvo si pěstuje stát, který usiluje o maximální možnou kontrolu prakticky nad vším – a počasí v tomto směru není žádnou výjimkou. Čína sice není jedinou zemí světa, která se již dříve pokusila ovládnout počasí a poroučet mu, jak jen je jí libo, ale dodnes má síť regulačních stanic zdaleka nejrozsáhlejší. Až přes 30 tisíc zaměstnanců se od roku 1995 experimentálně snaží vystřelovat do nebe jodid stříbrný, který by měl umět vyvolávat déšť.
Jak to zatím funguje? Minimálně dost nejednoznačně. Skutečné poznatky naznačují, že mezi léty 1995 a 2003 byl zaznamenán jen osminový nárůst srážek. Lidová republika se ale svého záměru rozhodně nehodlá vzdát a svému ministerstvu v tomto ohledu naprosto věří. Například v roce 2008 mu udělila dohled nad olympiádou v Pekingu. Událost měla být doslova zalitá sluncem – což se dokonce skutečně podařilo. Jejich úsilí sice trochu plave na vodě, ale občas se podaří uspět natolik, že jejich projekty stále pokračují.
Ministerstvo sjednocení, Jižní Korea
Všichni víme, že na Korejském poloostrově spolu sousedí dvě Koreje – Severní a Jižní. A liší se skutečně velmi významně. Vztahy mezi těmito státy jsou dlouhodobě napjaté, podle své ústavy musí ale mít jižní země ministerstvo sjednocení. Instituce má za úkol usilovat o zlepšení vzájemných vztahů a má také informovat své občany o výhodách teoretického spojení, případně pravdivě podávat informace o dění na hranicích a možných nepokojích. Do její kompetence spadá rovněž ochrana běženců. I Severní Korea má podobné ministerstvo – nazývá se „výbor pro mírumilovné sjednocení s otčinou“.
Ministerstvo osamělosti, Velká Británie
Podle vládního průzkumu existuje po celé Británií více než 200 tisíc britských důchodců, kteří déle než měsíc nemluvili s přítelem či někým blízkým. Osamělost je tedy vážný problém, který se ale zdaleka netýká jen seniorů. Přes devět milionů lidí v zemi se údajně cítí osaměle a ukazuje se, že právě pocit samoty a odloučení může mít na zdraví horší dopad než vykouření patnácti cigaret denně. Právě z toho důvodu se vláda rozhodla založit „ministerstvo osamělosti“. Nejde tak úplně o ministerstvo v pravém slova smyslu, ale je to spíše vládní úřad, který kooperuje s dalšími ministerstvy. Jeho úkolem je zpracovávat plány na řešení státní emoční krize a podporuje projekty, které se tomuto tématu věnují.
Divize zmrzačených bankovek, USA
Trefně pojmenovaná „divize zmrzačených bankovek“ má své sídlo přímo v hlavním městě, Washingtonu DC, a jejím úkolem je nahrazovat poničená papírová platidla v oběhu. Pokud tedy občanovi USA zůstane v ruce alespoň polovina z poškozené bankovky, je možné se na tuto státní instituci obrátit a dostane za ni náhradu. Úředníci však nezřídka vymění i poničenější platidlo. Jedna historka dokonce praví, že jednou přišel úředníkům balíček s žaludkem krávy, která majiteli sežrala peněženku. Orgán se podařilo rozpitvat, znehodnocené peníze vyjmout a farmář zpět obdržel hned celých 600 dolarů. Zdá se, že to může být také pěkně špinavá prácička a nic pro slabé povahy.
Ministerstvo AYUSH, Indie
Název ministerstva AYUSH vznikl tak, že se zkombinovala počáteční písmena anglických výrazů pro ajurvédu, jógu, unani, sidhu a homeopatii. Všechno jsou to tradiční indické postupy pro zdraví duše i těla. Tato instituce vznikla v roce 1995 coby součást ministerstva zdravotnictví. O dvě desítky let později se ale vyčlenila na samostatný orgán, protože její agenda byla stále větší a větší. Její poslání je jasné – šířit základní hodnoty indického lékařství a podporovat blahodárný tradiční životní styl. Přestože je z mnoha stran terčem posměchu, rozhodně si z toho nic nedělá a dál pracuje na svých projektech. Mimo jiné se například zasloužila o zavedení Mezinárodního dne jógy (21. června), k němuž se v Indii už v roce 2015 připojilo přes 35 tisíc nadšenců. A po celém světě jej dodržuje spousta dalších lidí. S popularizací východního náboženství, cvičení i léčitelství bude agendy jistě spíše přibývat než naopak.
ZDROJ: https://economictimes.indiatimes.com/magazines/panache/from-toilet-to-loneliness-the-most-weird-ministries-across-the-world/lonely-no-more/slideshow/62631733.cms, 100+1 zahraničních zajímavostí
ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Lee chinyama ze služby Pexels
Napiš komentář