Výhledy máme rádi všichni. Člověk si na moment připadá tak nějak nad věcí, všechno má před sebou na dlani a problémy se zdají malé a nepodstatné. I proto snad máme tolik rádi různé rozhledny, které nám umožňují tento pocit zažívat častěji. V Česku máme rozhleden skutečně požehnaně – mohou to být ty staré historické z kamene, ale také mnohé moderní a designově řešené. Některé třeba i s výtahem, jiné s nekonečným schodištěm. Jaká je jejich historie a kde najdeme ty nejzajímavější?
Putování po krajině je ještě lepší a zajímavější, pokud vás čas od času přivítá vyhlídka, která vám umožní prohlédnout si okolí jako na dlani. To si uvědomovali i naši předkové, a proto se od 19. století začaly intenzivně stavět rozhledny na různých místech naší vlasti. Možná překvapivě je nezakládali nadšení cestovatelé, ale spíše místní šlechta. Dokladem je jedna z prvních vyhlídkových věží na území Česka, dobře známý minaret v Lednicko-valtickém areálu, která vznikla již v roce 1802. Jedna z prvních horských rozhleden se objevila v roce 1825 na vrchu Kleť – a tato rozhledna se dodnes pyšní titulem nejstarší kamenná rozhledna na území Čech.
Vyhlídkové věže na Karlovarsku
Určitě nejznámější rozhlednou regionu je karlovarská rozhledna na Výšině přátelství – Diana, ke které se lze nechat dovézt lanovkou. Ale najdeme zde i mnoho jiných zajímavých destinací. Jedna z nich je v nedaleké obci Krásno. Nejenže tady k návštěvě vybízí hornické muzeum v přírodě, ale zajímavá je také rozhledna na blízkém Krásenském vrchu. Válcová věž byla postavena ve 30. letech 20. století a zdejším lidem měla její stavba poskytnout nějaký ten peníz navíc na obživu, když zrovna probíhala velká hospodářská krize prakticky po celém světě. Říká se, že architektura věže byla inspirována minaretem z irácké Samary. V době Protektorátu nesla rozhledna jméno po Adolfu Hitlerovi, po válce se o ni až do roku 1980 prakticky nikdo nestaral, ale poté byla opravena a dnes z ní můžete obdivovat Slavkovský les, Doupovské a Krušné hory.
Poklady na Plzeňsku
Nelze nevzpomenout architektonicky originální betonovou rozhlednu na Poledníku. Tato rulová hora skutečně poskytuje zcela jedinečný pohled na Šumavu. Ale samotná rozhledna má i zajímavou minulost. Po roce 1945 zde totiž vznikl vojenský výcvikový prostor a bylo zde pečlivě střežené a nepřístupné pásmo. Tehdy vznikla i rozhledna, která byla základnou protivzdušné obrany a odposlechovou stanicí v jednom. Až v 90. letech se ji povedlo přebudovat na rozhlednu.
Výhledy na Ústecku
V ústeckém kraji se na vrcholku Lužických hor nachází krásná rozhledna Jedlová. Kamenná vyhlídka sousedí s turistickou chatou a hned vedle najdete i památník německého romantického básníka Friedricha Schillera. Rozhledna byla postavena díky Horskému spolku pro nejsevernější Čechy v roce 1891 a nabízí skutečně jedinečné výhledy na Šluknovsko, Lužické hory a České Švýcarsko. Otevřeno je celoročně a v zimě je možné na severním svahu využít lyžařský areál nebo navštívit Jiřetínské muzeum věnující se historii těžby stříbra v oblasti.
Husitské střední Čechy
Ve středních Čechách určitě vystoupejte na vrch Velký Blaník (638 m n. m.), kde najdete nádhernou dřevěnou rozhlednu, tvarovanou do podoby husitské hlásky. Tato rozhledna byla vystavěna v době tvrdé nacistické okupace a je jen s podivem, že stavba, která odkazovala na husitské období, byla povolena. Otevřeno má celoročně a na místě se můžete také občerstvit.
Jižní Čechy také mají své vyhlídky
Na jihu Čech určitě nevynechte již zmíněnou Josefovu vyhlídku na nejvyšším bodě Blanského lesa. K rozhledně vede cyklostezka, turistická stezka, a dokonce i lanovka. Výstavbu tehdy zaštiťoval šlechtic Josef Jan Schwarzenberg s úmyslem vybudovat nejen vyhlídkové místo, ale chtěl zde mít také hvězdárnu. Na vrcholek vede 120 dřevěných schodů, po jejichž zdolání můžete obdivovat nádhernou Šumavu, Novohradské hory, daleké vrcholky Brd či Alp.
Dominanty Liberecka
Liberecko je samozřejmě velmi dobře známé nádherným výhledem na Ještědu, ale rozhodně to zde nekončí. V roce 1994 na vrchu Kozákov vznikla 48 m vysoká víceúčelová kovová věž, odkud máte jako na dlani Český ráj, Krkonoše a České středohoří. Dříve se zde těžily drahé kameny a snadno nahoru dojedete i autem. Velmi originální je také rozhledna Štěpánka na vrchu Hvězda. Stavba se dvěma vyhlídkovými plošinami vznikla na konci 19. století a dnes se například pořádá každoroční Novoroční výstup na Štěpánku.
Přesun na Moravu
Na nejjižnějších okrajích Vysočiny můžete obdivovat rozhlednu s poměrně netradičním názvem Babylon. Jedná se o nejstarší rozhlednu na Českomoravské vrchovině a dnes naproti ní stojí třeba dobře známá jaderná elektrárna Dukovany. Kromě ní však můžete z rozhledny vidět i Dalešice, Pavlovské vrchy nebo Brno. Jižní Morava je poměrně plochá, ale vyhlídku najdete například na Kraví hoře. Jde o novou rozhlednu, která byla otevřena v 2006 a kochat se z ní můžete pohledem na všudypřítomné vinice.
Vyhlídky na severu Moravy
Rozhledna Háj u Šumperka má dřevěnou nosnou konstrukci, ale je s ní spojena také poměrně temná minulost. Po záboru Sudet v roce 1938 byla využívána německými vojáky a v roce 1953 se kopec Háj stal svědkem tragédie, když byla rozhledna zasažena bleskem a zcela shořela. Její replika vyrostla až v roce 1996 a dnes se tak tyčí do výšky 29 metrů. Výhled nabízí zejména na Rychlebské hory, Hrubý Jeseník a Králický Sněžník.
Pohledy na Beskydy i Slovensko
Rozhlednu Cvilín nesmíte na severu Moravy vynechat. Areál krnovského poutního místa je v podstatě součástí města. Kromě rozhledny je zde k vidění také barokní kostel Panny Marie Sedmibolestné, křížová cesta i poutní dům. Hory na Zlínsku zdobí 40 m vysoká rozhledna Čarták, odkud se vám naskytne skutečně nádherný pohled na Beskydy, Javorníky a Malou i Velkou Fatru jako na dlani.
ZDROJ: Časopis EPOCHA, vydavatelství Rf-hobby
ZDROJ obrázků: RomanM82 Wikimedia Commons
Napiš komentář