Stonehenge je jednou z nejpozoruhodnějších památek dávné minulosti. Tyčí se na větrné Salisburské planině v jižní Anglii, asi 140 km jihozápadně od Londýna. Komplex menhirů a kamenných kruhů zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO je obestřen otázkami, na které historikové, archeologové, astronomové, záhadologové i laici hledají odpovědi již po staletí.
Nikdo nikdy nezjistil, kdo vlastně Stonehenge postavil, jak a kdy se to stalo. Za jejíž magickou atmosférou míří, možná i proto, návštěvníci z celého světa. Někteří lidé, kteří Stonehenge navštívili, hovoří o velké magické síle této památky. Jednotlivé kameny prý vyzařují tajemné světlo, které na fotografiích vypadá jako namodralý opar.
Odpovědět na otázku, kdo vlastně Stonehenge postavil je první velká záhada. Podle jedné z legendy kameny přemístil z Irska kvůli jejich léčivé moci kouzelník Merlin, známá to postava z artušovských příběhů nebo dokonce sám král Artuš. Jiná pověst tvrdí, že Stonehenge zvládl za jednu noc postavit ďábel. Víme o tom údajně proto, že když byl ďábel se svou prací v nejlepším, hodil po něm kamenem jistý mnich. Zasáhl údajně ďábla kamenem přímo do paty. Tento kámen ostatně najdeme na okraji komplexu Stonehenge ještě dnes. Ale i vědeckých pojednání, o tom, kdo nechal Stonehenge vybudovat, je skutečně mnoho. Mezi možnými kandidáty se objevují Féničané, Sasové, Římané, Dánové, Egypťané, obyvatelé bájné Atlantidy, obři, trpaslíci nebo dokonce mimozemšťané.
Jedna z otázek, která se týká kamenného komplexu Stonehenge je, jak vlastně dokázali lidé před 5000 lety přepravit a následně vztyčit obrovské, těžké kameny. Na základě archeologických objevů se vědci domnívají, že pro manipulaci s kameny se používala dřevěná nosítka podobná sáním. Několik nadšenců se proto pokusilo o dopravu obrovského kamene pomocí nosítek, která mohli mít k dispozici tehdejší stavitelé. Operovali s kamenem vážícím čtyři tuny a i tak museli vyvinout enormní úsilí. Nejtěžší kameny v komplexu Stonehenge přitom váží až 50 tun! Odpověď na otázku „jak“ proto stále zůstává záhadou. Celé Stonehenge pak můžeme obdivovat o to více, když víme, že pokud se nejednalo o mimozemšťany či kouzelníky, používali stavitelé Stonehenge pravděpodobně pouze nástroje vyrobené z kamene, kostí nebo dřeva.
Na otázku, k čemu se toto ohromující seskupení obrovských balvanů vlastně používalo, existuje mnoho teorií. Ta nejvíce rozšířená hovoří o tom, že Stonehenge plnilo úlohu jakési pravěké astronomické observatoře a bylo díky němu možné vypočítat fáze Slunce a Měsíce. Jisté je, že stavitelé Stonehenge, ať se jednalo o kohokoliv, věděli o vesmíru více než učenci v 17. století. Tehdy se vzdělanci domnívali, že kamenný kruh souvisel s keltskými druidy, kterým zajišťoval nesmrtelnost. Jisté však je, že Stonehenge má sluneční a lunární orientaci a pravděpodobně sloužil jako sluneční a lunární kalendář. Můžeme jej tedy považovat za nejstarší známý příklad „kosmického chrámu“. Zvláště v den letního slunovratu proto Stonehenge přitahuje tisíce návštěvníků.
Napiš komentář