Také se vám některé sportovní utkání zdají nesnesitelně dlouhá? I jen obyčejná hodina a půl fotbalu může být pro někoho skutečně nekonečná. Ale to není nic proti těmto zápasům, kdy se touha po výhře proměnila klidně i v několikadenní nebo několikatýdenní souboj! Tyto sportovní zápasy se zapsaly do dějin svou skutečně nadstandardní délkou.
Baseball, 8 hodin a 25 minut
Nejdelší zápas v historii baseballu začal s půlhodinovým zpožděním, ale nikdo netušil že se natáhne na více než 8 dlouhých hodin. Okolo půl deváté večer proti sobě stanuly tým Pawtucket Red Sox a Rochester Red Wings a mělo se jednat o rutinní zápas, který sledovaly stovky diváků, kteří se jistě již těšili, jak si hned po zápase zalezou do postele. Nikdo však netušil, že je čeká skutečně legendární bitva, která se navždy zapíše do historie. Vyrovnané skóre se totiž drželo ještě dlouho po uplynutí klasické herní doby a přerušení zápasu bylo odsouhlaseno až kolem čtvrté ranní. Tehdy už se publikum smrsklo na pouhých zbývajících 19 přihlížejících, kteří následně jako odměnu za svou výdrž dostali doživotní permanentky na zápasy. Na hřiště se hráči za stavu 2:2 vrátili téhož dne v jedenáct hodin a na výsledek se už nemuselo čekat dlouho – po 18 minutách po prvním nadhozu si vítěznou trofej odnesli borci z Pawtucket Red Sox. O to více hořká musela porážka pro druhý tým být.
Tenis, 11 hodin a 5 minut
Tenis je známý tím, že se zápasy někdy mohou hodně natáhnout. Rekordně dlouhé tenisové utkání si ale připsali na konto Američan John Isner a Francouz Nicolas Mahut. Narazili na sebe v roce 2010 hned v prvním kole Wimbledonu. Jejich zápas byl odstartován po šeté hodně večerní, ale již krátce po deváté se zápas musel přerušit pro nedostatek světla, za skóre 2:2 na sety. Pokračovalo se hned druhý den odpoledne, ale i tentokrát souboj za stavu 59:59 ukončila tma. Až třetí den se Isnerovi konečně podařilo proměnit mečbol a zápas byl v jeho prospěch konečně ukončen. Oba hráči nejspíš byli rádi, že to mají za sebou a že je znovu nedostihne tma, která by zápas opětovně poslala k ledu.
Snooker, 14 hodin a 50 minut
Ve finále světového šampionátu ve snookeru roku 1985 se spolu potkali obhajující mistr světa Steve Davis a tehdejší jedenáctý hráč žebříčku Dennis Taylor. Mělo se hrát na celkem 18 vítězných partií a Taylor, který byl papírově samozřejmě slabší, hned úvodních 8 poměrně jasně prohrál. Mělo se za to, že zápas bude rychle u konce, ale nestalo se tak. Taylor pak kdesi záhadně našel sílu a motivaci a podařilo se mu souboj dovést do vyrovnaného finále, k průběžnému skóre 17:17. Poslední výměna trvala 68 minut a na stole už zbývala jen poslední koule. Napětí by se skutečně dalo krájet. Zcela senzačně ji pak správně umístil nefavorizovaný Taylor a kromě vítězství si také odnesl velmi pěknou sumičku v přepočtu asi 5,5 milionu korun.
Kriket, 43 hodin a 16 minut
Koncem 19. a začátkem 20. století se testovací kriket klidně mohl hrát bez časového limitu, pokud s tím samozřejmě hráči souhlasili. Klíčové bylo dosáhnout cílového skóre, ale jak dlouho to bude trvat, nebylo rozhodující. V roce 1939 se však pravidlo zrušilo, přičemž za změnou stálo právě toto utkání týmů Jihoafrické republiky a Velké Británie. Jejích soupeření totiž probíhalo hned několik dní, konkrétně mezi 3. a 14. březnem a bylo tak dlouhé, že se nakonec hostující tým Velké Británie musel v podstatě vzdát, aby stihl odehrát další utkání v Kapském Městě a mohli se také včas vrátit domů. I když tedy měli v zápase namířeno za vítězstvím kvůli předčasnému odchodu nakonec zápas skončil remízou. Možná škoda, ale takhle nekonečný zápas už musel být přeci jen i trochu nuda.
Šachy, pět měsíců
Asi nikoho nepřekvapí, že právě šachy se dají natáhnout na tak dlouho. Ve finále světového šampionátu roku 1984 se spolu utkali skuteční velikáni. Šlo o dva sovětské mistry, Anatolije Karpova a Garryho Kasparova. Pravidla byla stanovená tak, že vítěz musí ovládnout ovládnout šest partií, remízy se nepočítaly. Z počátečních deseti střetech si čtyři připsal Karpov, ale následně se vlekla jen nekonečná šňůra remíz, v níž sice zmíněný hráč získal jediný bod, ale byl už jen kousek od vítězství. Kasparov se však vzchopil a po 48 neuvěřitelných zápasech se na protivníka dotáhl v poměru 3:5. Tehdy ovšem prezident Mezinárodní šachové federace utkání zastavil. Především proto, že hráči spolu už soupeřili pátý měsíc, konkrétně od 5. září 1984 do. 8 ledna 1985 a hrozilo jejich celkové vyčerpání. Na odvetu došlo téhož roku a nakonec se vítězem stal legendární Kasparov.
ZDROJ: https://www.bbc.co.uk/newsround/16794814, 100+1 zahraničních zajímavostí
ZDROJ obrázků: Fotografie od uživatele cottonbro ze služby Pexels
Napiš komentář