Dříve měly kostely zlaté časy. Téměř každá vesnice minimálně jeden měla a častokrát jich bylo i více, protože každá odnož církve si logicky přála svůj vlastní svatostánek. Jenže v dnešní době je situace o hodně jiná. Věřících dlouhodobě ubývá a řada kostelů přichází o své pravidelné návštěvníky. Není ani nikdo, kdo by se o tyto mohutné stavby staral a udržoval je v dobré kondici, a tak chátrají a rozpadají se. Řada svatostánků je pak odsvěcena a využita jinak. A pokud si myslíte, že v kostele může být tak maximálně muzeum nebo koncertní sál, pak se velmi mýlíte. Nezřídka v nich jsou i bary nebo třeba hotely.
Kostel sv. archanděla Michaela
Kostel sv. archanděla Michaela stojí v Norfolku zhruba dva kilometry od vesnice Booton a kvůli jeho odlehlosti se mu přezdívá „polní svatostánek“. Tato mohutná stavba vznikla na konci 19. století v novogotickém stylu. Jenže svému původnímu účelu nesloužil bohužel příliš dlouho a s odlivem věřících se brzy stal prakticky zcela opuštěný. I proto se z něj stala noclehárna. Alespoň slouží něčemu užitečnému, říkají místní. Za drobný úplatek v něm mohou přespat turisté a veškerý výtěžek putuje na údržbu hotelu. Místo sice nenabízí pohodlí a luxus skutečných hotelů, vyvažuje to však jedinečnou atmosférou. Pro nenáročné cestující je naprosto ideální a pro mnoho z nich je to zážitek, za kterým jsou ochotni vyrazit z nejbližší vlakové stanice pěšky a dát si pěkných 20 kilometrů chůze anglickým venkovem.
Hotel L’Iglesia
Marocký hotel L’Iglesia sídlí v bývalém španělském kostele zasvěceném sv. Antonínovi z Padovy, jenž leží v údolí poblíž města Al-Džadída, nedaleko známého přístavu Casablanca. Nabízí celkem devět apartmánů a každý z nich je přetvořen v takové malé umělecké dílo. Najdete v nich vybrané historické a starožitné předměty nakoupené na trzích po celém Maroku, což posouvá zážitek z pobytu zde ještě na jinou úroveň. Relativně nízký počet potenciálních hostů dělá z hotelu ideální místo k relaxaci mimo ruch civilizace, navíc s nádherným, ničím nerušeným výhledem na Atlantik. Hotel má tedy většinou plno a jestli stojíte o návštěvu, doporučujeme rezervovat předem.
Kruisherenhotel Maastricht
Pokud víte, kde leží město Maastricht, pak také tušíte, že tento hotel najdete v Nizozemsku. Vznikl ve zdech gotického kláštera datujícího se do 15. století. Zatímco zvenčí může působit dost nehostinně, uvnitř najdete nádherně vybavené pokoje, které jsou mimořádně útulné a pohodlné. V útrobách kláštera se nachází hotelová restaurace a starobylá knihovna, odkud vede i schodiště do vinného sklepa. V okolí najdete i rozlehlé a pečlivě udržované zahrady, které doslova lákají k odpolední vycházce či posezení u kávy.
Belmond Hotel Monasterio
V peruánském Cuzcu vybudovali v 16. století Španělé kněžský seminář, který už ale svou původní funkci dávno neplní. Již roku 1655 padlo rozhodnutí seminář přestěhovat a později byla původní budova přestavěna na hotel. Dnes v pětihvězdičkovém komplexu s oblibou nocují movitější turisté, kteří míří k ruinám Machu Picchu. Hotel je vybaven ve starožitném stylu, nabízí tedy tak trochu cestu do minulosti, kterou většina návštěvníků velmi ráda podstoupí. Na návštěvníky čekají i dvě restaurace, lahůdkářství či bar – to vše se rozkládá okolo nádvoří, jemuž vévodí tři sta let starý cedr.
Victorian Rose
Nebyla by to Amerika, aby také neměla jeden svůj exemplář. Hotel Victorian Rose sídlí ve zdech novogotické stavby z 80. let 19. století a kromě ubytování nabízí také kapli pro svatební obřady. Kromě novomanželů sem tedy také míří třeba ti, kdo zde chtějí oslavit výročí své svatby nebo jiné romanticky laděné duše. Místo však překvapivě vyhledávají i lovci duchů. S trochou nadsázky lze totiž tvrdit, že je snad každý tamní pokoj opředen nějakou tajemnou historkou. Někde prý zpívá mrtvá dívka, jinde jsou slyšet tiché kroky, v jiném pokoji zase zní zvuky neexistujícího klavíru.
Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos
Napiš komentář