Ti “nej” dinosauři. V čem vynikali a proč se zapsali do dějin?

Dinosauři jsou stále jedni z nejvíce fascinující tvorů, kteří kdy kráčeli po naší planetě. Líbí se malým i velkým a svého času získali nesmírnou popularitu i díky velkofilmu Jurský park. Kteří ale by ti „nej“ a proč se jim dostalo tohoto hodnocení?

Nejvyšší

Který dinosaurus byl tím vůbec největším? Podle vědců se jednalo o suchozemského sauropodního dinosaura Sauroposeidon proteles. Jako první ho objevil v roce 1994 v USA ve státě Oklahoma paleontolog Richard Ciffeli. Tito obři dosahovali na délku přes 30 metrů a jejich hlava se tyčila až do výše neuvěřitelných 16 až 18 metrů. Vědci jsou si jisti, že existoval, ale dosud pro ně řada věcí zůstává záhadou. Například nevědí, jak by u takto velkého tvora mohl fungovat krevní oběh.

Největší masožravý dravec

Na území dnešní Afriky, respektive v tamních vodách, se před více než milionem let proháněl postrach všech tehdejších živočichů – Spinosaurus aegyptiacus. Jeho fosilie byly poprvé odhaleny v roce 1912 a narazil na ně badatel původem z Čech, rakouský amatérský paleontolog Richard Markgraf. Ačkoliv se způsob jeho života podle mnoha odborníků nejspíše měnil, většinu života prý strávil právě ve vodě. Jeho ostré zuby byly postrachem vodních ploch, ale i země.

Nejznámější a nejoblíbenější

Tady se asi shodneme všichni. Je jím zcela bezesporu královský ještěr, konkrétně Tyrannosaurus rex. Tento teropod patřil zároveň k jedněm z největším suchozemských dinosaurů a také řadu z nich přesahoval svou hmotností. Tyrannosaurovi se díky jeho děsivému vzhledu také věnovali a stále věnují vědci velmi intenzivně, a proto patří i k nejlépe prozkoumaným dinosaurům. Neustále přibývají také nové a nové nálezy jeho kosterních pozůstatků. Někteří vědci proto tvrdí, že mohl velikostí přesahovat Spinosaura a prvenství ve výše zmíněné disciplíně by se tedy do budoucna mohlo ještě změnit.

Nejtěžší 

S hmotností mezi 126 až 157 tunami je považován za nejtěžšího dinosaura Bruhathkayosaurus matleyi. Ten údajně přebýval v oblasti dnešní Indie. Jeho hmotnost je samozřejmě jen hrubý odhad, jelikož tento živočich není do dnešních dnů dobře popsaný. Výpočty jeho hmotnosti tudíž vychází z údajů o délce holenní a stehenní kosti, která prý měřila až neuvěřitelné dva nebo tři metry.

Nejmenší

Dle nejnovějších vědeckých výzkumů byl tím nejmenším neptačím dinosaurem Anchiornis huxleyi. Ten měřil jen asi 34 až 35 centimetrů. Podle paleontologů je objevení tohoto malého tvora velmi důležitým dalším krokem, který bude umožňovat lepší pochopení evoluce opeřených dinosaurů a následně i ptáků. Jeho výzkum započal teprve v roce 2008, kdy byl objeven čínskými odborníky.

Nejrychlejší

Asi těmi vůbec nejrychlejšími byli takzvaní „pštrosí dinosauři“. Ti se podobali dnešním pštrosům vzhledově, ale umět běhat uměli o poznání rychleji. Typickým zástupcem skupiny je severoamerický pozdně křídový druh Struthiomimus altus. Ten žil přibližně před 77 až 66 miliony lety právě na území Spojených států.

Nejchytřejší

K těm nejinteligentnějším dinosaurům nepochybně patřili menší teropodi troodontidi a dromeosauridi neboli zástupci skupiny Deinonychosauria. Jejich inteligence byla určena na základě encefalizačního kvocientu (EQ). Rekordní hodnota EQ činí 12,5–13,8 u nedospělého jedince druhu Bambiraptor feinbergi. Jak si ale tuto hodnotu představit pro naše chápání – to už je trochu složitější.

Nejhloupější

Právě Stegosaurus patří asi mezi ty nejznámější dinosaury, ale málokdo už tuší, že zrovna on neoplýval příliš velkým rozumem. Udává se, že byl dokonce ten nejhloupější ze všech dinosaurů, což není zrovna lichotivé prvenství. Jeho mozek bohužel nebyl větší, než je lidská pěst.

Nejozubenější

Největší počet zubů mívali tzv. kachnozubí dinosauři, k nimž patří například Hadrosaurus. Tento dinosaurus měl podle nálezů až neuvěřitelných 1400 zubů, které se mu seskupovaly do tzv. zubních baterií. Díky nim byli tito dinosauři schopni velmi efektivně žvýkat tuhé větve. Hadrosaurus byl navíc vůbec prvním dinosaurem popsaným na území Spojených států – jeho pozůstatky byly nalezeny již roce 1838.

I když toho o dinosaurech stále mnoho nevíme, jistě se dá říct, že nás jejich velikost a možnosti neuvěřitelně fascinují. Kdyby byla možnost navštívit něco jako Jurský park, mnoho z nás by jistě nepohrdlo… Na druhou stranu, dinosauři jsou minulostí a jejich znovuzrození by skutečně mělo zůstat jen na stránkách scifi knih nebo scénářů filmů.

ZDROJ: https://www.greenmangaming.com/blog/dinosaurs-ranked-worst-to-best/

ZDROJ obrázků: Pixabay

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *