Jedním z nejúchvatnějších zážitků při nočním potápění v oceánu je pozorovat stovky drobných hvězdiček bioluminiscenčního planktonu, které se při pohybu temnou vodou třpytí jako hvězdná obloha. Ke konci ponoru si stačí zaclonit podvodní svítilnu, mávat rukama ve vodě před sebou a nechat se fascinovat drobnými svítícími skvrnami planktonu. O jaký druh planktonu se jedná? A jak vydávají tu modravou záři?
Co je to bioluminiscence a bioluminiscenční plankton?
Někteří suchozemští i mořští živočichové mohou produkovat světlo díky chemickým reakcím probíhajícím v jejich tělech, které jsou známé jako bioluminiscence. Bioluminiscence je výsledkem chemické reakce produkující světlo. Určité typy chemických látek po smíchání vytvářejí energii, která při vibracích „excituje“ jiné částice a vytváří světlo, které způsobuje záři. Skupina chemických látek, které se podílejí na svícení planktonu, se obecně označuje jako luciferiny a světlo vzniká sérií oxidačních reakcí spouštěných katalyzátorem zvaným luciferáza.
Který plankton je bioluminiscenční?
Plankton je tvořen všemi plovoucími organismy (rostlinami nebo živočichy), které obývají oceány a jsou důležitým zdrojem potravy pro větší vodní organismy, jako jsou třeba velryby. Je známo, že rozsáhlá řada planktonu, a to jak planktonu zoologického, tak planktonu jednobuněčných živočichů, je bioluminiscenční. Bioluminiscenční fytoplankton se vyskytuje ve všech světových oceánech. Nejběžnější z nich jsou dinoflageláty, což je drobný jednobuněčný mořský plankton známý také jako ohnivé rostliny. Ve skutečnosti nejde zas až o tolik vzácný jev, ale málokdy se nám podaří jej vidět v plné kráse, protože plankton se vyskytuje mnohdy ve větších hloubkách, takže z vodního povrchu jej neuvidíte. Noční potápění ale dokáže tyto divy přírody odhalit v celé své kráse, a proto láká tolik nadšených obejvitelů.
Dinoflageláty
Dinoflageláty jsou nejběžnějším zdrojem bioluminiscence v našich oceánech a je pravděpodobné, že jiskry odlétávající od vašeho vesla, přídě nebo vln vaší lodi jsou miliardy drobných dinoflagelátů. Tito tvorové dostali své jméno podle schopnosti plavat pomocí dvou bičíků, což jsou pohyblivá proteinová vlákna připevněná k jejich tělům.
K čemu slouží bioluminiscence?
Bioluminiscence slouží k úniku před predátory a u dinoflagelátů funguje jako obranný mechanismus. Dinoflagelly produkují světlo, když jsou vyrušeny, a vydají světelný záblesk trvající zlomek sekundy. Záblesk má přilákat predátora k tvoru, který dinoflageláta vyrušil nebo se ho snaží zkonzumovat. Světelný záblesk také překvapí predátora a způsobí, že se začne obávat útoku jiných predátorů, čímž se sníží pravděpodobnost, že se predátor zaútočí.
Kde najdete bioluminiscenční plankton
Bioluminiscenční plankton se vyskytuje v různých mořských prostředích po celém světě. Tyto fascinující organismy se vyskytují především v oceánech, mořích a někdy i ve velkých sladkovodních nádržích. Jejich rozšíření ovlivňuje několik faktorů, včetně teploty, salinity, dostupnosti živin a přítomnosti predátorů.
Jedním z dobře známých příkladů bioluminiscenčního planktonu jsou pobřežní vody několika zemí, například Malediv, Thajska a Portorika. Tyto oblasti jsou oblíbenými turistickými destinacemi, kde lze pozorovat úchvatný jev známý jako „bioluminiscenční zátoky“. Planktonní organismy, včetně dinoflagelátů, zde vytvářejí ohromující scenérie modrozeleného světla, když jsou vyrušeni vlnami nebo pohybem.
Bioluminiscenční plankton se vyskytuje i v jiných částech světa, včetně Arabského moře, Tichého oceánu a Karibského moře. Tento jev se může vyskytovat sporadicky nebo v koncentrovanějších populacích v závislosti na různých ekologických faktorech. V některých případech jsou určité druhy bioluminiscenčního planktonu endemické pro určité oblasti, což přispívá k rozmanitosti a jedinečnosti těchto ekosystémů.
Pro většinu potápěčů je toto zážitek, který chtějí aspoň jednou za život zažít. Proto se běžně pořádají organizované potápěčské výpravy do míst, kde se takový plankton vyskytuje. Jako vždy, je třeba počítat s tím, že se nezadaří, ale ve většině případů jsou průvodci natolik zkušení, že dokážou vytipovat místa, kde se dá tato úžasná show spatřit na vlastní oči. Tak neváhejte a váš příští výlet si naplánujte za světélkujícím planktonem!
ZDROJ: https://www.invia.cz/blog/kdyz-ocean-zari-podlehnete-oslnive-krase-svetelkujiciho-planktonu/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Leonid Danilov: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/voda-ocean-fialova-zvire-2690766/
Napiš komentář