Smrtící nemoci: Nákaza znamená téměř jistou smrt

V posledních měsících cloumá celým světem pandemie nového typu koronaviru. A i když jde bezpochyby o velmi nepříjemnou záležitost, stále můžeme být rádi, že se jedná o nemoc, u které je smrtnost relativně nízká. Existují totiž daleko horší choroby, kde se spíše počítá rovnou s černým scénářem než nadějí na uzdravení. Nejčastěji se tyto choroby sice objevují v exotických zemích, ale občas pronikají i k nám. Za vůbec nejsmrtelnější onemocnění současnosti je považována tzv. prionová choroba. Pokud se člověk nakazí následujícími nemocemi, má jen skutečně minimální šanci na přežití. Naštěstí jejich vysoká úmrtnost často brání, aby nakazilo velké množství lidí.

Ebola

Asi nikoho nepřekvapí, že právě tato nemoc představuje jednu z nejnebezpečnějších nákaz, s jakou se kdy lidstvo setkalo. Dosud největší epidemie této nemoci vypukla na přelomu let 2013 a 2014 v západní Africe. Zprvu se nemoc projevuje zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, zimnicí nebo horečkou. Na první pohled tedy může budit dojem obyčejné chřipky, ale zdání klame. Později se může přidat zánět spojivek, vyrážka nebo zvracení a průjem. Následně se dostavuje krvácení podlitinami na kůži, zvracení krve a vytékání krve z tělesných otvorů, jako jsou uši, oči a nos.

Jedná se v podstatě o poruchu srážlivosti krve, která je způsobena v důsledku utlumení funkce ledvin. Velmi rychle také odumírají některé další orgány. V konečném stádiu pacienti trpí velkými bolestmi a v drtivé většině případů také umírají. Inkubační doba nemoci je obvykle 2 až 21 dnů. Ebola se šíří přímým kontaktem – s krví nebo sekrety nemocného a také při pohlavním styku.

Černé neštovice (pravé neštovice)

Tato prudce nakažlivá choroba představovala jedno z nejnebezpečnějších onemocnění. Pouze během 20. století neštovice zabily okolo 300–500 milionů lidí. Naštěstí bylo vynalezeno účinné očkování, takže od roku 1980 jsou prohlášeny Světovou zdravotnickou organizací za zcela vymýcené.

Nemoc se zpočátku projevuje jako chřipka. Poté se objevují typické kožní projevy s hnisajícími vředy. Část pacientů umírá na otravu krve nebo selhání krevního oběhu. Neštovice se přenáší velmi snadno, kapénkovou infekcí, vdechnutím kontaminovaného prachu, ale i znečištěnými předměty.

BAE (Balamutiová amébová encefalitida)

Tuto málo známou, ale smrtící nemoc přenáší volně žijící améba Balamuthia mandrillaris. Nemoc napadá mozek. V důsledku toho dochází k poruchám vědomí, bolestem hlavy, záchvatům i změnám osobnosti. Nemoc se přenáší kůží nebo transplantovaným orgánem. Léčba prozatím není objevena.

Vzteklina

V Evropě už se tato nemoc prakticky nevyskytuje, ale v Asii a Africe stále hrozí. Umírá zde na ni více než 55 000 osob ročně. Jedná se o akutní onemocnění centrálního nervového systému, které může postihnout všechny teplokrevné živočichy – a tedy i člověka. Pacienti zpočátku pociťují neobvyklé brnění a pálení v místě poranění, typicky kousnutí od nakaženého zvířete. Poté se nemoc může rozvinout do dvou forem – rychlejší průběh končí smrtí během několika dní. Druhá forma probíhá pomaleji a déle, smrt nastává ochrnutím svalů a nervového systému.

Vzteklina se může přenášet jen slinami, nejčastěji se tedy nakazíte pokousáním od zvířete. Rozvinutá vzteklina s projevujícími se příznaky je prakticky neléčitelná. Ihned po kousnutím neznámým zvířetem je tedy nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. V Česku významně pomohla plošná vakcinace lišek, která nemoc prakticky vymýtila.

Požírač mozku (Primární amébová meningoencefalitida)

Jedná se o vzácný hnisavý zánět mozkových blan a mozku. Anglicky se nemoci přezdívá „brain-eating amoeba“, tedy mozek požírající améba. Je to totiž způsob, jakým zabíjí – doslova požírá mozkovou tkáň nakažených. Po inkubační době 2–6 dnů propukají náhle bolesti hlavy, zvracení a horečka.

Prvok může do těla člověka proniknout obvykle nosní dutinou. Po proniknutí do těla prochází skrz sliznici a podél čichového nervu se dostává až do mozku. Zde způsobuje rozpad mozkových buněk a zánět, což nevyhnutelně vede ke smrti. V USA se pracuje na vývoji léku, který by mohl nemocným pomoci, ale klíčová je v tomto ohledu především včasná diagnóza.

Nemoc zkamenělých lidí

Jedná se o genetické onemocnění pojivové tkáně, ale je velmi vzácné. Působí tak, že pojivová tkáň (klouby, vazy, chrupavky) se mění v kostní. Klouby tedy tuhnou a přestávají být pohyblivé. Jakmile jsou zasaženy žvýkací svaly, nemůže nemocný podstatě konzumovat potravu. Ztuhnutí páteře hrudního koše zase poškozují oběhové a plicní funkce. Smrt nastává téměř ve sto procentech případů. Díky pokroku v medicíně se ale prodlužuje doba průměrného dožití.

Černá horečka kala azar

Jedná se o parazitické onemocnění, kdy parazit napadá imunitní systém, řadu vnitřních orgánů a kostní dřeň. Pokud se parazitovi podaří v těle usadit, není již žádná šance na záchranu nemocného. Příznaky propuknutí nemoci jsou velmi nenápadné, projevují se podobně jako mnoho jiných nemocí, takže zpočátku málokdo podezírá takto vážnou nemoc. Později se objevují vředy na kůži, v ústech a v nose a nemocný trpí vysokou horečkou.

Tohoto parazita přenáší komáři rodu Phlebotomus a Lutzomyia, kteří žijí především v lesnatých územích tropického a subtropického pásu. Ani dnes proti této nemoci neexistuje očkování. Pokud se zachytí včas, je možné ji léčit, ale používané látky jsou toxické a pro pacienty představují velké riziko.

Spavá nemoc

Je to parazitické onemocnění lidí a zvířat.V první fázi onemocnění se vyskytují horečky, bolesti hlavy, svědění a bolesti kloubů. Později přichází zmatenost, špatná koordinace, násilné chováním a potíže se spánkem. Infekce zasahuje centrální nervovou soustavu a způsobuje závažné neurologické poruchy. Přenáší se kousnutím nakažené mouchy tse-tse.

Prionové choroby

Jde o o společné pojmenování pro choroby způsobené nahromaděním prionů v mozku. Prion je vadná forma tzv. prionové bílkoviny. Ty vyvolávají v těle poruchy centrální nervové soustavy, úmrtnost je stoprocentní. Projevuje se zprvu poruchami zraku, obvyklé je zamlžené vidění. Postupně dochází k poruchám paměti. Nastává vrávoravá chůze, závratě a pády, svalová slabost, třes. Souběžně se rozvíjejí i změny osobnosti a poruchy chování. Následuje období rychle postupující demence, na konci zůstanou jen primitivní reflexy. Všechna prionová onemocnění jsou nevyléčitelná a smrtelná.

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *